Reklama
http://www.multitherma.com/

Co to znaczy “jakość” w przypadku pompy ciepła?

Pompy ciepła cały czas zyskują na popularnością, a na rynku pojawiło się wielu producentów, spośród których wszyscy oferują rozwiązania, które są „efektywne”, „ekonomiczne” i „ekologiczne”. Pojawia się jednak pytanie: jak ocenić jakość w przypadku pompy ciepła? Dlatego rozważmy kilak czynników, które warto wziąć pod uwagę przy doborze najlepszych urządzeń.

Co to znaczy "jakość" w przypadku pompy ciepła?
Co to znaczy "jakość" w przypadku pompy ciepła?

Efektywność energetyczna pomy ciepła

Podobnie jak w przypadku pralki, czy lodówki, jednym z najważniejszych parametrów jakie powinniśmy rozpatrzyć w przypadku pompy ciepła powinniśmy rozważyć jej wydajność energetyczną. Wyższa klasa efektywności energetycznej np. A+++ oznacza, że urządzenie będzie zużywać mniejsze ilości energii przy pracy z tą samą wydajnością grzewczą.

Zapotrzebowanie pompy ciepła na energię

Przy wyborze konkretnej pompy ciepła powinniśmy uwzględnić do jakich celów powinna służyć. Czy chodzi o zasilanie grzejników, ogrzewania podłogowego, czy także ogrzewanie wody użytkowej. Przy obliczaniu tych parametrów trzeba wziąć pod uwagę roczne zużycie wody, kubaturę budynku, a także jego typ.

Wydajność pompy ciepła

Ten parametr określa do jakich warunków dana pompa została przystosowana. Wyrażamy go w jednostkach COP, czyli stosunek mocy grzewczej do mocy elektrycznej sprężarki. Mówiąc prościej parametr ten wyraża czy pompa została przystosowana do pracy w konkretnej temperaturze.

Cena pompy ciepła

Cena pompy ciepła podyktowana jest przede wszystkim jej typem oraz wydajnością urządzenia. Droższe urządzenia takie Gruntowe pompy ciepła Daikin Altherma, mają wyższą wydajność w różnych temperaturach, a także pozwalają obniżyć koszty eksploatacyjne urządzenia. Warto pamiętać, że droższe pompy ciepła o wyższej klasie energetycznej kwalifikują się np. do wyższego dofinansowania w ramach programów rządowych jak “Mój Prąd 5.0”.

Serwis

Niezależnie od jakości samego urządzenia, oraz jego wydajności bardzo duże znaczenie ma serwis zapewniany przez dystrybutora. Przy awarii urządzenia niezbędna jest szybka reakcja ze strony producenta. W przypadku pomp ciepła Daikin czas reakcji serwisu wynosi 24h, co oznacza, że w każdej sytuacji możemy liczyć na pomoc ze strony instalatora. Dotyczy to zarówno napraw, jak i przeglądów. Regularne przeglądy są nie tylko podstawą do utrzymania gwarancji, ale także zmniejszą ryzyko awarii urządzenia. Producenci tacy jak Daikin dodatkowo zapewniają wygodne narzędzia, które ułatwią nam kontakt z serwisem, a także przypomną o nadchodzącym przeglądzie urządzenia. W przypadku Daikina aplikacją taką jest Stand By Me, która dodatkowo uprawnia do wydłużenia gwarancji na pompę ciepła.

Źródło: daikin.pl

email: [email protected]
facebook: facebook.com/DaikinPoland

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz