Reklama
http://www.multitherma.com/

W Środzie Śląskiej mieszkańców ogrzeje wodór

W położonej w województwie dolnośląskim Środzie Śląskiej powstanie ok. 1.8 tys. mieszkań, które będą ogrzewane za pomocą wodoru. Spółka SES Hydrogen należąca do Grupy Sescom wspólnie z Polskimi Domami Drewnianymi (PDD), dzięki podpisanemu listowi intencyjnemu, podjęła działania na rzecz zbudowania pierwszego osiedla ogrzewanego przez zielony gaz.

W Środzie Śląskiej mieszkańców ogrzeje wodór
W Środzie Śląskiej mieszkańców ogrzeje wodór [Źródło: pddsa.com.pl]

W naszej działalności koncentrujemy się nie tylko na rozwijaniu rynku budownictwa z drewna. Cały czas poszukujemy nowych sposobów na to, żeby nasze inwestycje były jak najbardziej nowoczesne, ekologiczne, energooszczędne, przyjazne dla człowieka i środowiska. Zależy nam także, by angażować w te działania najlepsze polskie firmy. Rozwój technologii wodorowej w obszarze dostarczania energii i ogrzewania mieszkań, który chcemy realizować wspólnie z firmą Sescom, doskonale wpisuje się w te cele. Oprócz planów ogrzewania wodorem naszych domów w Środzie Śląskiej podpisaliśmy także list intencyjny o powołaniu Dolnośląskiej Doliny Wodorowej – mówi Tomasz Szlązak, Prezes Zarządu Polskich Domów Drewnianych S.A.

Wodór jest pierwiastkiem powszechnie dostępnym i ma duży potencjał. Podobnie jak paliwa kopalne może być stabilnym źródłem energii. Ma stosunkowo niską temperaturę spalania i nie wytwarza dwutlenku węgla oraz innych cząstek powodujących powstawanie smogu. Nowoczesne metody pozyskiwania wodoru są oparte na energii pochodzącej z odnawialnych źródeł.

Rozwijanie zielonych technologii wodorowych jest niezbędne, jeśli chcemy osiągnąć długotrwałe cele ograniczenia emisji dwutlenku węgla do atmosfery. Nasza firma już od ponad 10 lat pracuje nad technologiami wodorowymi, wdrażając i rozwijając nowe koncepcje techniczne i technologiczne, w tym objęte patentami. Współpraca z Polskimi Domami Drewnianymi jest dla nas bardzo ważnym etapem na drodze do upowszechniania wodoru w budownictwie mieszkaniowym – mówi Sławomir Halbryt, Prezes Zarządu SES Hydrogen oraz Sescom S.A.

Cele dla środowiska

Osiedle w Środzie Śląskiej będzie pierwszym, w którym wykorzystany zostanie wodór jako energia. Cele wykraczają jednak poza tę inwestycję. PDD była jednym z podmiotów, które podpisały list intencyjny dotyczący powołania Dolnośląskiej Doliny Wodorowej. Jej celem ma być prowadzenie prac naukowo-badawczych, inwestycyjnych i wdrożeniowych, zwracając szczególną uwagę na potencjał gospodarczo-naukowy danego regionu. Oprócz tego podmioty zaangażowane w ten projekt mają wspierać rozwój odnawialnych źródeł energii. Oficjalne podpisanie listu intencyjnego miało miejsce 9 września br. na Forum Ekonomicznym w Karpaczu.

Energia pochodząca z wodoru jest również ważnym elementem europejskiej strategii osiągania neutralności klimatycznej. Zakłada ona, że do 2050 r. udział wodoru w koszyku energetycznym Europy wzrośnie z obecnego poziomu poniżej 2% do 13–14%.

Źródło: sescom.eupddsa.com.pl

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz