Reklama
https://www.ceo-odnawialna.pl/

SunRoof i Veolia wpłyną na transformację energetyczną polskich miast

SunRoof to innowacyjny startup produkujący dachy solarne 2w1 i rozwiązania wspierające inteligentne zarządzanie energią. Firma dostarcza dachy, które mają najmniejszy ślad węglowy na świecie i produkują najwięcej energii. SunRoof nawiązał współpracę z Veolia Energia Łódź oraz Veolia Energia Warszawa, zostając wyłącznym dostawcą fotowoltaiki zintegrowanej z budynkiem (BIPV) dla klientów Veolii, których potencjalna moc instalacji mieści się w przedziale 50-500 kWp.

SunRoof i Veolia wpłyną na transformację energetyczną polskich miast
SunRoof i Veolia wpłyną na transformację energetyczną polskich miast [Źródło: sunroof.se]

Pierwsze wspólne projekty, zapewniające 100% energii z OZE (odnawialne źródła energii), zostaną zrealizowane w 2021.

Rewolucyjne połączenie dachów solarnych i fasad 2w1 oferowanych przez SunRoof oraz ponad 20-letniego doświadczenia w dostawie ciepła i zarządzaniu energią Veolii stanowi istotny krok w kierunku budowy niskoemisyjnego systemu energetycznego oraz rozwoju ekologicznych i efektywnych ekonomicznie rozwiązań.

Zgodnie z przyjętą na początku lutego „Polityką energetyczną Polski do 2040 r.” udział odnawialnych źródeł energii w końcowym zużyciu energii brutto w 2030 roku wyniesie co najmniej 23 proc., przy czym 28 proc. w ciepłownictwie i nie mniej niż 32 proc. w elektroenergetyce. Plan zakłada również redukcję emisji gazów cieplarnianych o ok. 30 proc. do 2030 r. w stosunku do 1990 r. Natomiast poprawa jakości powietrza będzie wymagała zwiększenia efektywności energetycznej budynków i rozwoju ciepłownictwa systemowego (4-krotny wzrost liczby efektywnych systemów ciepłowniczych do 2030 r.).

Zielona transformacja wymaga zatem zintegrowanego podejścia i wdrażania nowych, przyjaznych środowisku rozwiązań na styku budownictwa i energetyki.

W ramach podpisanego partnerstwa SunRoof i Veolia zrealizują dla klientów biznesowych i samorządowych projekty zapewniające 100% energii pochodzącej z OZE.

Współpraca polega na wykorzystaniu wydajnych dachów solarnych i fasad 2w1 jako podstawowego źródła energii w połączeniu z nisko- i zeroemisyjnymi sieciami ciepłowniczymi i elektroenergetycznymi, pokrywającymi resztę zapotrzebowania na prąd i ciepło w domach oraz obiektach użyteczności publicznej.

Z Veolią dzielimy wspólną wizję neutralnych klimatycznie miast i otwieramy nowe możliwości całkowitego przejścia na zrównoważoną energię. Kluczowym elementem naszej współpracy jest myślenie synergiczne. Uzupełniamy solarne innowacje o technologie nowej generacji i pokazujemy, jak najczystsza i łatwo dostępna energia słoneczna zmienia naszą przyszłość. Cieszę się, że robimy ten ważny krok wspólnie i jesteśmy aktywnym uczestnikiem zielonej transformacji – mówi Lech Kaniuk, CEO SunRoof.

Veolia to kluczowy dostawca ciepła systemowego w Polsce. Jest także wiodącym inwestorem, który poprzez wdrażane innowacje modernizuje polski sektor energetyczny oraz podobnie jak SunRoof, wychodzi naprzeciw wyzwaniom klimatycznym.

Ideą działalności Veolii jest „odnawianie zasobów świata”, rozumiane m.in. jako optymalne wykorzystanie zasobów, które mamy do dyspozycji. Sięgnięcie po energią słoneczną jest naturalnym krokiem w realizowanym przez nas od lat procesie dekarbonizacji. Wprowadzając do naszej oferty szereg usług opartych o fotowoltaikę, wspieramy zieloną transformację w Polsce, przyczyniając się do poprawy jakości powietrza w miastach i przestawienia gospodarki na tory niskoemisyjności – mówi Adrian Sienicki, Dyrektor handlowy Veolia Energia Łódź.

Kluczowe znaczenie w osiągnięciu neutralności klimatycznej ma poprawa efektywności energetycznej budynków. Większość z nich ma standard energetyczny odbiegający od tego, który obowiązuje wszystkie nowe i remontowane obiekty od 2021 roku. Szacuje się, że nawet 75 proc. budynków w UE jest nieefektywnych energetycznie. Tak ważne jest zatem promowanie domów pasywnych i zeroemisyjnych, wykorzystujących odnawialne źródła energii. Przyszłością jest fotowoltaika zintegrowana z architekturą – nie tylko ze względów praktycznych, ale i wizualnych. Nie ingeruje ona w miejski krajobraz w przeciwieństwie do standardowych instalacji PV montowanych na budynkach i pozwala zachować wysoką estetykę przestrzeni publicznej.

Źródło: biuroprasowe.sunroof.se

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz