Reklama
https://h2poland.com.pl/

SolarSpot po raz kolejny dla ERGO ARENY

SolarSpot SA już po raz drugi wygrał przetarg na instalację PV na dachu gdańsko-sopockiej hali widowiskowo-sportowej ERGO ARENA. W przetargu startowało 7 firm, a o wyborze wykonawcy zdecydowała cena oraz liczba oferowanych modułów inwestycji.

SolarSpot po raz kolejny dla ERGO ARENY
SolarSpot po raz kolejny dla ERGO ARENY

Wygrany przetarg pozwoli SolarSpot zrealizować inwestycję na dachu ERGO ARENY o mocy 99,82 kWp, dzięki czemu łączna moc wykorzystywanych instalacji PV wyniesie już 300 kWp. Do realizacji inwestycji zostanie wykorzystanych 217 modułów fotowoltaicznych, każdy o mocy 460 Wp oraz trzy falowniki marki SolarEdge – dwa o mocy 25kW i jeden o mocy 50 kW. Kwota inwestycji to 489 886,61 zł brutto. Poza oczywistymi, przy rosnących kosztach energii elektrycznej, oszczędnościami, w przynajmniej 25 lat jej działania instalacja pozwoli uniknąć emisji 1568 ton dwutlenku węgla CO2.

Reklama
oknonet.pl

Ostatnie lata to okres niesamowitego rozwoju przedsięwzięć proekologicznych, które nie są już tylko modnym tematem PR-owym, ale faktycznie stały się priorytetowym kierunkiem rozwoju dla przedsiębiorstw myślących o swojej przyszłości. Aktualna sytuacja na rynku energii powoduje, że jeszcze bardziej uzasadnione są inwestycje w obszarze efektywności energetycznej, w tym w zakresie OZE. Hala ERGO ARENA jest już od kilku lat aktywna w tym obszarze: dokonaliśmy kompleksowej modernizacji oświetlenia na nowoczesne energooszczędne technologie LED, wdrażamy system zarządzania energią oraz stopniowo budujemy własne moce wytwórcze zielonej energii. Umowa z naszym partnerem firmą SolarSpot stanowi już III etap inwestycji w fotowoltaikę na dachu hali. Już dzisiaj ERGO ARENA jest liderem w kraju oraz mieście się w ścisłej czołówce europejskiej wśród tego typu obiektów – mówi Magdalena Sekuła, Prezes Zarządu Spółki Hala Gdańsk-Sopot, operatora ERGO ARENY.

Uważam, że ERGO ARENA może być wzorem dla innych obiektów widowisko-sportowych ze względu na ambitne cele energooszczędne oraz proekologiczne działania. Dla SolarSpot wcześniejsza inwestycja na dachu ERGO ARENY to jeden z flagowych projektów w naszym portfolio. Cieszę się, ze dołączy do niego kolejna realizacja, a SolarSpot swoją codzienną działalnością może wspierać różne podmioty w Polsce w mierzeniu się z wyzwaniami związanymi z obniżeniem kosztów użytkowanej energii i zmniejszaniem śladu węglowego – mówi Przemysław Błaszczyk, Prezes SolarSpot SA.

Pierwsza instalacja zrealizowana przez SolarSpot o mocy 99,63 kWp została uruchomiona w sierpniu 2020 roku. Do jej budowy wykorzystano 246 modułów fotowoltaicznych, każdy o mocy 405 Wp oraz cztery falowniki marki SolarEdge o jednostkowej mocy 25 kW. Instalacja wyprodukowała już ponad 173 MWh energii, przynosząc oszczędności za energię elektryczną rzędu 125 tys. zł i zwrot z inwestycji w ok. 4 lata. Dzięki tej inwestycji uniknięto również 125 ton emisji dwutlenku węgla CO2 do atmosfery w 2 lata.

Przy szybko rosnących cenach energii w Polsce, innowacyjne firmy i osoby prywatne coraz częściej szukają alternatywnych źródeł energii jako rozwiązania. System solarny okazał się najbardziej popularną opcją ze względu na swoją wydajność, jakość dostępnych produktów i obowiązujące zachęty rządowe. Dzięki ogromnym redukcjom emisji dwutlenku węgla, to właśnie takie nieruchomości jak ERGO ARENA wyznaczają drogę w kierunku bardziej zrównoważonej przyszłości, z dala od energii zasilanej węglem – komentuje Michał Marona, dyrektor generalny SolarEdge Poland.

Źródło: solarspot.pl

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz