Reklama
https://www.bosch-homecomfort.com

REPowerEU: co plan oznacza dla energii z wiatru i słońca?

W serii raportów z cyklu „Rozpakowujemy REPowerEU” PORT PC we współpracy z Instytutem Reform przybliża najważniejsze zmiany jakie przynosi plan Unii Europejskiej na rzecz szybszego odejścia od rosyjskich paliw kopalnych – REPowerEU. Zapraszamy do zapoznania się z materiałami dotyczącymi oddziaływania planu REPowerEU na sektor OZE.

REPowerEU: co plan oznacza dla energii z wiatru i słońca?
REPowerEU: co plan oznacza dla energii z wiatru i słońca? [źródło: www.portpc.pl]

Pierwsza publikacja „Rozpakowujemy REPowerEU: Czysta energia receptą na kryzys energetyczny” wskazuje na luki między celami wyznaczonymi przez REPowerEU, a obecnymi krajowymi przepisami w obszarze OZE. Kryzys energetyczna wymusza przyspieszenie inwestycji w energetykę odnawialną oraz efektywność energetyczną. Już teraz konieczna jest praca nad przepisami krajowymi, które będą odpowiadać na wyzwania, z jakimi Polska będzie się mierzyć w nadchodzących latach w nowym, znacznie bardziej wymagającym otoczeniu politycznym i gospodarczym. Publikacja podkreśla, że plan REPowerEU zakłada m. in. rozwiązanie problemu powolnych i skomplikowanych procedur udzielania zezwoleń na inwestycje w OZE, uznanie rozwoju OZE za nadrzędny interes publiczny oraz wprowadzenie obszarów docelowych OZE (z ang. go-to areas).

Druga publikacja „Rozpakowujemy REPowerEU: fotowoltaika – sposób na niezależność energetyczną i tanią energię w budynkach” koncentruje się na tych częściach planu Komisji Europejskiej, które dotyczą energetyki słonecznej. Obejmują one inicjatywę na rzecz paneli dachowych, poprawę otoczenia dla inwestycji w instalacje wielkoskalowe, a także unijny sojusz przemysłowy na rzecz energii słonecznej. Pełne wykorzystanie potencjału fotowoltaki jest niezwykle ważne dla uniezależnienia Unii Europejskiej od importu rosyjskich paliw, dlatego stworzenie sprzyjających ram dla rozwoju rynku energetyki słonecznej powinno być traktowane priorytetowo zarówno na poziomie unijnym, jak i krajowym.

Źródło: portpc.pl

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz