Reklama
https://homecomfort.com.pl/

Farma wiatrowa na Pomorzu zapewni energię tysiącom gospodarstw

Litewska firma Ignitis Group otrzyma 60 mln euro pożyczki od Europejskiego Banku Inwestycyjnego na projekt farmy wiatrowej na Pomorzu. Inwestycja ma ruszyć wiosną 2021 roku i docelowo ma dostarczać energię do ok. 75 tys. gospodarstw domowych.

Farma wiatrowa na Pomorzu zapewni energię tysiącom gospodarstw
Farma wiatrowa na Pomorzu zapewni energię tysiącom gospodarstw [Źródło: ignitisgrupe.lt]

Według Teresy Czerwińskiej, wiceprezes EBI, Polska ma ogromny potencjał w obszarze wytwarzania odnawialnych źródeł energii, a powyższy projekt jest przykładem na to, jak farmy wiatrowe mogą przyczynić się do zwiększenia dywersyfikacji energetycznej kraju.

Litewskie przedsiębiorstwo Ignitis Group realizuje swój pierwszy projekt farmy wiatrowej w Polsce za pośrednictwem należącej do firmy spółki zależnej Pomerania Wind Farm. Lądowe farmy wiatrowe o łącznej mocy do 94 MW zlokalizowane będą w niedalekiej odległości od wybrzeża Bałtyku.

Park wiatrowy będzie położony na Pomorzu, ok. 50 km od linii brzegowej Zatoki Gdańskiej, w gminach Dzierzgoń i Stary Targ. Na budowę i eksploatację średniej wielkości lądowej farmy wiatrowej składającej się z 29 turbin o łącznej mocy zainstalowanej 94 MW EBI udzieli kredytu w wysokości 258 mln zł (ok. 60 mln euro). Pokryje to, jak wyjaśniono, ok. 47 proc. kosztów inwestycyjnych projektu.

Docelowo park wiatrowy dostarczy 300 GWh energii elektrycznej, zaopatrując ok. 75 tys. gospodarstw domowych w skali roku.

Ignitis Group to jedną z największych w regionie Morza Bałtyckiego międzynarodowa grupa energetyczna.

Źródło: agropolska.pl

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz