.
Reklama
ceo-shop.pl
.

Montaż paneli fotowoltaicznych

Panele fotowoltaiczne muszą być odpowiednio zamontowane, aby ich praca była jak najbardziej efektywna. Montaż paneli uwarunkowany jest wieloma czynnikami. Producenci oferują też różne rozwiązania w zakresie techniki mocowań. Na co zwrócić uwagę przy montażu?

Przed zamontowaniem paneli fotowoltaicznych należy zwrócić uwagę na:

  • odpowiednie miejsce instalacji,
  • czy dach skierowany jest na południe,
  • w pobliżu nie ma obiektów rzucających cień takich jak: budynki, drzewa itp.
Reklama
oknonet.pl

Montaż paneli fotowoltaicznych składa się z 4 etapów, pierwszym z nich jest instalacja systemu montażowego. Montaż zaczyna się od przygotowania systemu do którego zostaną przymocowane moduły, system składa się z uchwytów oraz szyn. Uchwyty dobierane są w zależności od podłoża oraz:

  • grunt, ziemia- używa się pale, kotwy które się zakopuje albo wbija w ziemię
  • dach pokryty dachówką karpiówką, zakładkową- unosi się dachówkę albo zdejmuje by uchwyt mógł być przywiercony do krokwi
  • blacho-dachówka – uchwyty mocuje się specjalnymi śrubami z podkładką izolacyjną przywiercając je do krokwi przez blacho-dachówkę
  • dach płaski- najczęściej spotykane są dwa sposoby: uchwyty przywiercane są do podłoża albo do uchwytów przytwierdza się obciążenie dzięki czemu zestaw funkcjonuje stabilnie.

Po zamontowaniu uchwytów instalowane są do nich szyny na których układa się pojedynczo moduły fotowoltaiczne.

Etapem drugim jest układanie modułów, są one transportowane i wciągane na miejsce instalacji. Układa się je obok siebie, szyny mają miejsca na śruby stabilizujące położenie modułów aby zapobiec przesunięciom.

Trzecim etapem jest podłączenie modułów. Moduły fotowoltaiczne mają swoje samodzielne okablowanie które służy do łatwego połączenia między elementami. Kable są zakończone tzw. konektorami MC4- szybkozłączkami które są łączone specjalną zaciskarką do systemów fotowoltaicznych, za pomocą odpowiedniego kluczyka jest możliwe rozłączenie zestawu. Użycie innego rodzaju sprzętów sprawi że cały system będzie źle pracował i może zostać uszkodzony element systemu. Wyodrębnione zespoły modułów łączy się szeregowo, przewód z ostatniego modułu w szeregu łączony jest bezpośrednio z inwerterem.

Ostatnim etapem jest połączenie instalacji z inwerterem który zależnie od modelu posiada określoną ilość wejść. Funkcja MPPT (układ śledzenia maksymalnego punktu mocy) inwertera umożliwia podłączenie niezależnych szeregów modułów pracujących w różnych warunkach. Poprzez takie rozwiązanie jeśli jeden szereg pracuje słabiej przez np. zacienienie nie obniża to produkcji drugiego szeregu modułów który jest wpięty do tego samego inwertera. Następnie inwerter łączony jest z licznikiem dwukierunkowym i instalacja jest gotowa do użycia. Inwerter może być montowany na poddaszu, w pobliżu licznika, najczęściej mocuje się go na ścianie. Należy montować go w miejscu, gdzie nie nastąpi jego przegrzanie oraz należy zapewnić cyrkulację powietrza.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz