.
Reklama
https://powermeetings.eu/
.

Klimatyzator a klimatyzer – co to jest i czy warto kupić?

W czasie letnich upałów chyba każdy z nas szuka sposobów, aby ochłodzić siebie i pomieszczenie, w którym przebywa. Największą popularnością podczas gorących dni cieszą się klimatyzatory i wentylatory. Pierwsze, choć wygodne w używaniu i bardzo efektywne są jednak dość drogie zarówno w zakupie sprzętu, jak i montażu, drugie urządzenia zaś mogą być niewystarczające. Optymalnym rozwiązaniem na zbyt wysokie temperatury dla osób dysponujących ograniczonym budżetem i/lub nie chcących ingerować w bryłę budynku może być klimatyzer.

Klimatyzer w sypialini [Źródło: https://new-electric.pl/]

Pierwszym ratunkiem w trakcie letnich upałów są dla nas zazwyczaj tanie i łatwe w obsłudze wentylatory. Ich działanie polega jednak tylko na wprawianiu w ruch powietrza znajdującego się w pomieszczeniu. Mało efektywna praca wentylatorów sprawia, że szukamy innego rozwiązania, którym najczęściej staje się klimatyzator. Odpowiednio dobrany model klimatyzatora będzie pracował wydajnie i nawet w dużym wnętrzu będzie w stanie obniżyć temperaturę. Mimo, że najskuteczniej przynosi ulgę w czasie gorących dni, na urządzenie to nie może sobie pozwolić każdy, gdyż wiąże się z wysokimi kosztami. Optymalną alternatywą zarówno dla wentylatora, jak i klimatyzatora będzie klimatyzer. Czym jest klimatyzer, czym wyróżnia się na tle innych urządzeń służących do ochłody w upalne dni i czy warto go kupić?

Reklama
oknonet.pl

Czym jest klimatyzer? Na czym polega jego praca?

Klimatyzer jest szczególnym rodzajem popularnego wentylatora. Jako urządzenie przenośne możemy go ustawić akurat w tym pomieszczeniu, w którym spędzamy czas. Schładza powietrze przy pomocy wody i specjalnych wkładów chłodzących. Jego praca polega na wtłaczaniu do wewnątrz urządzenia gorącego powietrza, które przechodząc przez nasączone wodą wkłady, zostaje schłodzone, a następnie wyrzucone z powrotem do pomieszczenia. Pod wpływem wilgoci z klimatyzera powietrze w pokoju staje się odczuwalnie bardziej rześkie i chłodniejsze. Niektóre modele klimatyzerów wyposażone są w pompę wody, dzięki której temperatura oddawanego powietrza jest jeszcze wydajniej obniżana. Dodatkowym działaniem klimatyzerów jest również nawilżanie i oczyszczanie powietrza.

Czym jest klimatyzator?

Alternatywą dla przedstawionego wyżej urządzenia chłodzącego w mieszkaniu jest klimatyzator. Podczas gdy klimatyzer jest mobilny i można stosować go w dowolnym pomieszczeniu, klimatyzator wymaga montażu, a na ścianie mocuje się go na stałe. Musimy liczyć się z tym, że jego obecność poważnie wpłynie na estetykę pomieszczenia oraz budynku od zewnątrz. Klimatyzator ma odmienny od klimatyzera system działania. Nie miesza powietrza w pokoju, ponieważ odprowadza ciepło na zewnątrz. Jego montaż obejmuje więc umieszczenie w oknie czy ścianie rury odprowadzającej lub innego elementu, który widoczny jest również z zewnątrz. Podczas pracy klimatyzator emituje freon. Pozwala ochłodzić powietrze w pomieszczeniu o dowolnym rozmiarze. Jeśli pomieszczenie jest bardziej nasłonecznione i przez to nagrzewa się szybciej, wymagana do jego schłodzenia moc będzie wyższa. Znaczna część modeli pozwala również na ogrzewanie powietrza – co przydaje się zwłaszcza jesienią i zimą. Są to urządzenia uniwersalne i pozwalają na szersze zastosowanie niż klimatyzery.

Zastosowanie klimatyzera

Odpowiednio dobrany klimatyzer może być bardzo skutecznym urządzeniem chłodzącym, należy go jednak dopasowywać przede wszystkim do wielkości pomieszczenia. Najlepiej sprawdzi się w pomieszczeniach o małej i średniej wielkości – do 30 m2. Potrafi obniżyć temperaturę o ok. 4°C, a niektóre modele pozwalają na wykorzystanie zamrożonych wkładów do lodówek turystycznych bądź kostek lodu. Są urządzeniami ekologicznymi i podczas pracy nie wytwarzają freonu. Pozwalają również zaoszczędzić na opłatach za prąd, jako że zużycie energii jest niższe od poboru klimatyzatora nawet o 90%.

Zalety i wady klimatyzera – czy warto go kupić?

Z pewnością jedną z największych zalet klimatyzerów jest ich cena – dobrej jakości urządzenie można kupić już w cenie 400–500 zł. Dużym walorem klimatyzerów jest ich mobilność. Dzięki wbudowanym kółkom i niskiej wadze można je z łatwością przenosić z miejsca na miejsce, ustawiając za każdym razem w tym pomieszczeniu, w którym aktualnie spędzamy czas. Klimatyzer swoim działaniem nie tylko ochładza powietrze we wnętrzu, ale również je oczyszcza i nawilża. Jest niemal jak urządzenie trzy w jednym – będzie zatem korzystnym zakupem, jeśli potrzebujemy również nawilżacza i oczyszczacza powietrza. Dodatkowo należy wspomnieć, że ze względu na niewielką emisję hałasu urządzenie to nie utrudnia zasypiania i nie rozprasza podczas pracy, dlatego będzie idealnym zakupem do sypialni lub pomieszczenia biurowego.

Do wad klimatyzerów należy zaliczyć jego ograniczone zastosowanie. W przeciwieństwie do klimatyzatorów nie sprawdzą się w pomieszczeniach większych niż 30 metrów kwadratowych i przy ich zakupie warto brać to pod uwagę. Minusem korzystania z klimatyzera jest duża wilgoć w powietrzu, która we wnętrzach niewietrzonych może wniknąć w ściany. Wady te nie powinny jednak zniechęcać nas do wypróbowania klimatyzera. Jego zakup opłaca się z pewnością wtedy, kiedy potrzebujemy przenośnego urządzenia chłodzącego, zależy nam na oszczędności i oczekujemy umiarkowanego efektu chłodzenia.

Klimatyzer czy klimatyzator?

Większość z nas, szukając sposobu na ochłodzenie się w czasie nieznośnych upałów, będzie się zastanawiała między zakupem klimatyzera lub klimatyzatora. Klimatyzator, który jest profesjonalnym urządzeniem chłodzącym z freonem jako czynnikiem chłodzącym, warto wybrać wtedy, kiedy budżet nas nie ogranicza. Cechuje się największą wydajnością i skutecznością pracy – dzięki niemu osiągniemy w pomieszczeniu najbardziej komfortowy efekt chłodzenia i ustawimy optymalną temperaturę, jaka ma w nim panować. Sprawdzi się we wnętrzach o każdej powierzchni. Jego działanie nie wpływa na zawilgocenie powietrza i ścian, jednak sprawia, że powietrze staje się bardziej suche. Za dobrą wydajność należy jednak sporo zapłacić. Koszty nie obejmują jedynie zakupu sprzętu, ale również jego skomplikowany montaż, eksploatację i systematyczną konserwację. Mniej wydajnym, ale za to tańszym i bardziej ekologicznym urządzeniem jest klimatyzer. Jeśli dopasujemy dany model do wielkości pomieszczenia, które ma chłodzić, uzyskamy bardzo dobre efekty chłodzenia, a dodatkowo nawilżone i oczyszczone powietrze we wnętrzu.

Przed nadejściem letnich upałów warto rozejrzeć się za optymalnym rozwiązaniem na ochłodzenie we wnętrzu. Na korzyść klimatyzera przemawia dobra skuteczność w chłodzeniu, mobilność i niska cena. Jeśli profesjonalny klimatyzator jest poza naszym zasięgiem ze względu na duże obciążenie dla budżetu, warto wypróbować klimatyzer, który stanowi dla niego dobrą alternatywę.

 

Źródło: allegro.pl, castorama.pl

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz