.
Reklama
https://h2poland.com.pl/
.

Fotowoltaika na balkonie – czy to dobry pomysł?

Fotowoltaika balkonowa od kilku lat jest niezwykle popularna w Niemczech. W Polsce nie można jeszcze mówić o jej powszechności. Jednak również mieszkańcy bloków interesują się sposobami produkcji energii na własne potrzeby. Czy fotowoltaika na balkonie ma ekonomiczny sens? Jakich formalności należy dopełnić, aby legalnie zawiesić panele na balustradzie? Czy można liczyć na dofinansowanie inwestycji?

Fotowoltaika na balkonie – czy to dobry pomysł?
Fotowoltaika na balkonie – czy to dobry pomysł?

 

Reklama
oknonet.pl

Jaka fotowoltaika na balkon?

Panele fotowoltaiczne na balkon nie różnią się w sposób istotny od ogniw słonecznych montowanych na dachach czy na gruncie. Identyczna jest też zasada działania instalacji. W jej skład wchodzą panele, falownik (mikroinwerter) i kable przyłączeniowe. Na balkonie możesz zbudować instalację w jednym z trzech typów: on-grid, off-grid lub plug and play.

Fotowoltaika na balkonie w bloku – model on-grid

Fotowoltaika na balkonie w bloku on-grid działa w połączeniu z publiczną siecią energetyczną. Wystarczy zgłosić instalację do zakładu energetycznego i poczekać na zamontowanie licznika dwukierunkowego. Urządzenie monitoruje, ile energii pobierasz, a ile przekazujesz do sieci. Czy fotowoltaika balkonowa on-grid ma sens? Problemem jest niewielka liczba paneli, które da się zmieścić na balkonie. W efekcie instalacja zazwyczaj nie pokrywa zapotrzebowania urządzeń domowych. Dlatego nawet w środku słonecznego dnia nie powstają nadwyżki, które można sprzedać do sieci.

Fotowoltaika balkonowa – model off-grid

Fotowoltaika balkonowa w modelu wyspowym (on-grid) składa się z paneli, niewielkiego inwertera i akumulatora (magazynu energii). Dostępne są też tzw. stacje zasilania. To kompaktowe urządzenia, które łączą w jednej obudowie akumulator z inwerterem. Urządzenie ma gniazda 230V, a także USB. Mała instalacja wyspowa to skuteczny sposób na obniżenie rachunków za prąd. Panele ładują bank energii, z którego wygodnie zasilisz oświetlenie, sprzęt IT i wiele różnych urządzeń domowych. Zapasy zgromadzone w akumulatorach przydają się też w czasie przerw w dostawach prądu z sieci.

Instalacja fotowoltaiczna na balkon plug and play

Najwygodniejsza do podłączenia jest instalacja fotowoltaiczna na balkon plug and play, czyli tzw. fotowoltaika do gniazdka. W zestawie znajdują się panele słoneczne z dopasowanym do ich mocy inwerterem oraz kablami połączeniowymi. Aby uruchomić produkcję prądu, nie musisz korzystać z usług wykwalifikowanego specjalisty. Nie jest też potrzebna wiedza z zakresu elektryczności. Wystarczy, że zainstalujesz panele słoneczne na balkonie i podłączysz inwerter do najbliższego gniazdka.

Kiedy fotowoltaika na balkonie ma sens?

Wśród miejsc, w których może zostać zamontowana fotowoltaika, balkon jest jedną z trudniejszych lokalizacji. Nie na każdym balkonie opłaca się instalować panele. Cechy idealnego balkonu (tarasu) pod instalację fotowoltaiczną:

  • dobre nasłonecznienie – najlepiej wykorzystać balkon zwrócony na południe, natomiast najmniej korzystna jest lokalizacja północna, bo praktycznie wyklucza efektywną produkcję prądu;
  • minimalne zacienienie balkonu – cień rzucany przez sąsiednie budynki czy wysokie drzewa bardzo mocno obniża wydajność paneli słonecznych;
  • duża powierzchnia balustrad – im większy jest balkon, tym lepiej, bo na balustradach uda się umieścić więcej paneli;
  • ustawienie paneli pod odpowiednim kątem – ustawienie paneli pod kątem prostym ogranicza ich wydajność, dlatego warto zastosować stelaże odchylające od pionu.

Gdzie szukać dofinansowania fotowoltaiki balkonowej?

Dopłatę do fotowoltaiki na balkonie otrzymasz z programu Mój Prąd. Jednak tylko wtedy, gdy instalacja będzie miała moc minimum 2 kWp. Uzyskanie takiego potencjału na jednym balkonie jest w większości przypadków niemożliwe.

Czy instalacja fotowoltaiczna na balkonie jest opłacalna?

Jeżeli masz dobrze nasłoneczniony balkon, dzięki instalacji fotowoltaicznej obniżysz rachunki za prąd. Na przykład panele o mocy 400 kWp dostarczą w ciągu roku do 400 kWh prądu. Koszt takiej instalacji to około 3 tys. zł. Przy cenie prądu z sieci na poziomie 1,5 zł/kWh oszczędzasz 600 zł rocznie. Łatwo policzyć, że inwestycja zwróci się po 5 latach. To dobry wynik. Tym bardziej że trwałość fotowoltaiki wynosi nawet 20 i więcej lat. Wysokie ceny i możliwe przerwy w dostawach prądu z sieci energetycznej sprzyjają poszukiwaniu alternatywnych form zasilania. W tej sytuacji fotowoltaika balkonowa staje się atrakcyjnym zabezpieczeniem potrzeb energetycznych gospodarstw domowych. To obecnie jedyna możliwość produkcji prądu na własny użytek, z której mogą skorzystać posiadacze mieszkań w budownictwie wielorodzinnym.

 

TAURON

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz