Reklama
https://h2poland.com.pl/

Umowa na budowę fabryki wież dla morskiej energetyki wiatrowej

"Już dzisiaj wiele polskich firm bierze udział w realizacji projektów offshore wind na świecie. Nadszedł czas, aby wykorzystać ten cenny zasób do budowy polskich farm wiatrowych na Bałtyku i wzmacniać polski local content" – powiedział wiceminister klimatu i środowiska, Ireneusz Zyska podczas zawarcia umowy pomiędzy spółkami ARP S.A., Baltic Towers sp. z o.o. oraz GRI Renewable Industries, S.L. dotyczącej realizacji wspólnego przedsięwzięcia w zakresie budowy nowej fabryki wież dla morskiej energetyki wiatrowej (MEW). Wydarzenie miało miejsce 19 stycznia 2023 r. w Warszawie.

Umowa na budowę fabryki wież dla morskiej energetyki wiatrowej
Umowa na budowę fabryki wież dla morskiej energetyki wiatrowej [źródło: www.gov.pl]

Planowana inwestycja Grupy Kapitałowej ARP (GK ARP) pozwoli na zaspokojenie rosnącego popytu na wieże wiatrowe, a także na wyraźne zwiększenie udziału polskich spółek w łańcuchu dostaw na rzecz budowy morskich farm wiatrowych (MFW) na Morzu Bałtyckim. Wartość szacowanej inwestycji to ponad 150 mln EUR, a planowane uruchomienie produkcji to rok 2025.

Reklama
oknonet.pl

Budowa morskich farm wiatrowych na Bałtyku to silny impuls do rozwoju gospodarczego Polski w oparciu o nowoczesne technologie. Inwestycje w sektorze offshore wind mają ogromne znaczenie z punktu widzenia zwiększenia bezpieczeństwa energetycznego kraju, ale także dla tworzenia łańcucha dostaw, w którym istotny udział będą mieć polskie firmy przemysłowe i technologiczne, uczelnie i instytuty badawcze oraz profesjonalna kadra pracowników zaangażowanych w różnych obszarach kompetencji.– powiedział Ireneusz Zyska Pełnomocnik Rządu ds. OZE.

Morska energetyka wiatrowa jest obecnie jednym z najszybciej rozwijających się sektorów energetyki. Zarówno dynamiczna koniunktura napędzana przez europejską politykę energetyczną, wdrażane procesy transformacji energetycznej w Polsce, jak i przyjęta ustawa o promowaniu wytwarzania energii elektrycznej w morskich farmach wiatrowych, mają na celu znaczące zwiększenie udziału energetyki odnawialnej w wytwarzaniu energii. Takie uwarunkowania uzasadniają podejmowane decyzje inwestycyjne oraz wskazują na nowe rynki i dają szanse na uzyskanie dodatkowych kompetencji przez producentów konstrukcji stalowych.

Źródło: gov.pl

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz