Reklama
https://homecomfort.com.pl/

Samochody elektryczne zmniejszają emisje CO2

Średnia emisji dwutlenku węgla (CO2) emisje nowych samochodów osobowych i dostawczych w Europie spadły w 2022 r. trzeci rok z rzędu, wynika ze wstępnych danych opublikowanych przez Europejską Agencję Środowiska (EEA). Prawie co czwarty nowy samochód zarejestrowany w Europie w 2022 r. był elektryczny.

Samochody elektryczne zmniejszają emisje CO2
Samochody elektryczne zmniejszają emisje CO2 [źródło: www.elektromobilni.pl]

EEA opublikowała wstępne dane dotyczące emisji CO2 pochodzących z nowych samochodów osobowych i dostawczych zarejestrowanych w Europie w 2022 r. Dane pokazują, że średnie emisje CO2 z 9,4 mln nowych samochodów osobowych zarejestrowanych w Europie w ubiegłym roku wyniosły 108,2 g CO2/km. To około 6 g CO2/km mniej niż w 2021 r.

Głównym motorem tego trendu był ciągły wzrost udziału rejestracji samochodów elektrycznych. W ubiegłym roku osiągnął on rekordowy poziom, 23% z czego 13,4% to auta w pełni elektryczne.

Swój udział w zmniejszeniu emisji mają także samochody dostawcze. W 2022 r. w Europie zarejestrowano ich około miliona. To przełożyło się na średnią emisję 185,3 g CO2/km, czyli o około 8 g CO2/km niższej niż w 2021 r. Udział w rynku elektrycznych samochodów dostawczych wzrósł z 3,5 proc. w 2021 r. do 6,1 proc. w roku ubiegłym.

Emisje z nowych samochodów osobowych i lekkich pojazdów dostawczych są badane zgodnie ze światową procedurą badania pojazdów lekkich (WLTP).

EEA gromadzi i regularnie udostępnia dane dotyczące nowych samochodów osobowych i dostawczych zarejestrowanych w Europie zgodnie z rozporządzeniem (UE) 2019/631. Dane, w tym informacje o emisjach CO2 i masa pojazdu są zgłaszane przez wszystkie państwa członkowskie UE, Islandię i Norwegię w celu globalnej oceny emisji CO2.

Źródło: elektromobilni.pl

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz