Reklama
https://www.ceo-odnawialna.pl/

Samochód elektryczny, a domowa instalacja fotowoltaiczna

Firma Solarcon powstała dzięki inicjatywie doświadczonych menedżerów z branży energetycznej i budowlanej. Misją firmy jest wsparcie klientów w transformacji energetycznej przez dostarczanie wiedzy oraz rozwiązań technicznych i organizacyjnych. Między innymi dlatego, w 2023 roku firma ma w planach rozpoczęcie produkcji własnych stacji ładowania pojazdów elektrycznych o mocy do 50 kW. 

Samochód elektryczny, a domowa instalacja fotowoltaiczna
Samochód elektryczny, a domowa instalacja fotowoltaiczna [źródło: www.solarcon.pl]

Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych wykonało w 2019 roku badanie, pokazujące, że w Polsce jeżdżą już 3163 auta elektryczne, dla których ukończone są 752 ogólnodostępne stacje ładowania. Według kolejnego badania, przeprowadzonego już w 2022 roku, liczba aut z napędem elektrycznym przekroczyła już pokaźne 20 tysięcy sztuk na naszych drogach. Samochód elektryczny może być z powodzeniem zasilany za pomocą domowej instalacji fotowoltaicznej, co jeszcze bardziej przekłada się na ogrom oszczędności.

Reklama
oknonet.pl

W jaki sposób można to zrobić?

Ogniwa fotowoltaiczne do produkcji prądu wykorzystują energię ze słońca. Dzięki inwerterowi wyprodukowany prąd stały zostaje przekształcony w prąd zmienny, który jest zgodny z parametrami wyznaczonymi przez sieć publiczną. Taki prąd będzie jak najbardziej odpowiedni do ładowania samochodu elektrycznego. Jednak w domu możemy ładować auto również prądem stałym. Ładowanie jest możliwe przy użyciu profesjonalnej, przeznaczonej do auta ładowarki oraz zwykłej ładowarki podróżnej, zasilanej z gniazdka 230 V. Mamy więc następujące możliwości:

  • Ładowanie z gniazda 230 V: najwolniejsze, w przypadku większych baterii potrwa kilkanaście-kilkadziesiąt godzin.
  • Ładowanie z gniazda 380 V: możliwe do mocy 22 kW, przeciętne baterie aut napełnimy tak w ok 3h
  • Ładowanie prądem stałym: najszybsze, raczej nie spotykane w domach a w zastosowaniach komercyjnych, moc ładowania od 30 kW do 400 kW skraca czas ładowania <1h

W 2 pierwszych przypadkach pojazd samodzielnie określa moc ładowania, dzięki wbudowanej przetwornicy. Jeżeli zaś ładujemy samochód prądem stałym, energia dociera już bezpośrednio do akumulatora.

Jakie panele fotowoltaiczne będą najlepsze do ładowania samochodu?

Planując inwestycje w panele fotowoltaiczne, należy zapamiętać, aby ich moc była z odpowiednim zapasem. Planując moc instalacji, należy wziąć pod uwagę wszystkie sprzęty w domu, plus auto czekające na ładowanie. Do tego wszystkiego warto doliczyć zapasową moc ok. 0,5 kW. Przed zakupem paneli warto oszacować dokładną moc, jaką auto będzie pobierać podczas ładowania. W fazie takiego planowania nie ma miejsca na znaczne pomyłki.

Jak liczymy niezbędną moc? Należy sprawdzić na rachunku za energię zużycie w poprzednim roku, dodać planowaną ilość rocznie przejeżdżanych km pomnożoną przez zużycie energii przez auto i całość pomnożyć przez 1,2. Zwykle będzie to (4000 kWh/rok + 15000*0,23)*1,2 = 7450 kWh. Taką ilość powinna wyprodukować instalacja fotowoltaiczna o mocy 7,2-8 kwp, zależnie od orientacji do Słońca. Dostępne na rynku moduły o mocy ok 400Wp w ilości ok. 18 szt. zajmą 36 m2 dachu.

Jaka ładowarka domowa?

Na rynku jest już duża liczba producentów i większość oferuje dobrej jakości produkty. Musimy zwrócić uwagę na moc, rodzaj wtyczki, ale dla swojej wygody i kontroli kosztów wybierajmy produkty umożliwiające komunikację z inwerterem instalacji fotowoltaicznej. Dzięki temu naładujemy auto energią, której dom nie odbierze, zamiast sprzedawać ją do sieci, a następnie odkupować do ładowania auta. Poza tym w jednej aplikacji na telefon dostaniemy możliwość zarządzania energia w domu.

Źródło: solarcon.pl

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz