Reklama
https://www.bosch-homecomfort.com

Skanowania 3D – usługi skaningu laserowego Bimsmart

Jak wygląda proces digitalizacji obiektów i skanowanie 3D? Skanery laserowe to urządzenie emitujące wiązkę laserową, którą rzuca się na analizowane obiekty i powierzchnie. Następnie dane pomiarowe są odczytywane i przetwarzane na podstawie wartości załamania promieni i odległości dzielącej je od poszczególnych elementów i materiałów. Wszystkie te informacje służą do stworzenia trójwymiarowego modelu, który wiernie odwzorowuje właściwości rzeczywistych przedmiotów, wnętrz, nieruchomości i innych obiektów.

Skanowania 3D – usługi skaningu laserowego Bimsmart
Skanowania 3D – usługi skaningu laserowego Bimsmart

 

Poziom zaawansowania tej technologii sprawia, że skanowanie 3D jest możliwe nawet w trudnych warunkach i przy słabym oświetleniu, co pozwala na wykonywanie pomiarów m.in. w takich miejscach, jak zabytkowe budynki, jaskinie, piwnice czy podziemia.

W ramach oferowanego przez zespół specjalistów skaningu 3D przeprowadzamy trójwymiarowe pomiary rzeczywistych obiektów bez względu na poziom ich skomplikowania. Naszym zadaniem jest wierne odwzorowywanie realnych przestrzeni, przedmiotów czy obiektów architektonicznych w formie cyfrowej, dzięki czemu można dokonać ich dokładnej analizy pod różnymi kątami. Szczegółowość uzyskiwanych modeli to zasługa zastosowania nowoczesnych i wydajnych skanerów 3D, które zapewniają wierne odzwierciedlenie rzeczywistości. Jako że są to w dużej mierze urządzenia mobilne, usługi możemy wykonywać w dowolnym miejscu, dlatego zapraszamy do współpracy klientów z całej Polski.

Precyzyjny skaning 3D może dotyczyć dowolnych obiektów – pojazdów, budynków, przedmiotów, dzieł sztuki czy nawet istot żywych. Wykonujemy dokładne skanowanie zarówno przedmiotów o milimetrowej wielkości, jak i znacznie większych obiektów o długości kilkunastu/kilkudziesięciu metrów, przy czym materiał ich wykonania nie ma tutaj większego znaczenia.

Ergonomiczny, praktyczny i lekki skaner, za pomocą którego przeprowadzamy pomiary 3D, pozwala na dotarcie do trudno dostępnych miejsc, a to umożliwia skuteczny skaning nawet skomplikowanych, niestandardowych konstrukcji. Efektem naszych działań jest zapisany w pliku cyfrowym model 3D obiektu lub określonej przestrzeni, który stanowi podstawę do dalszych prac budowlanych, produkcyjnych czy przemysłowych, jak kompleksowa inżynieria odwrotna czy kontrola jakości. Nasze modele w pełni zachowują rzeczywistą geometrię przedmiotów i miejsc, co pozwala na ich pełną digitalizację.

Dysponujemy zaawansowanymi skanerami przeznaczonymi zarówno do pomiarów stacjonarnych, jak i mobilnych:

  • Modele ręczne umożliwiają skanowanie w ruchu od 1mm do 3cm – można je bez problemu transportować z miejsca na miejsce, dzięki czemu mamy możliwość realizacji zleceń w dowolnej lokalizacji wskazanej przez klienta. Tego rodzaju urządzenia używane są do odwzorowywania głównie dużych obiektów, jak budynki czy innego rodzaju konstrukcje budowlane.
  • Skanery o wysokiej precyzji [<0,05mm] – stosowane są najczęściej przy skanowaniu przedmiotów o niewielkiej powierzchni, jak monety, niewielkie podzespoły konstrukcyjne czy dzieła sztuki.
    Skanowanie 3D budynków, części maszyn, drobnych przedmiotów.

Trójwymiarowy model w postaci cyfrowej reprezentowany jest przez chmury punktów lub zapisany w postaci siatki trójkątów mesh. Może być następnie eksportowany bezpośrednio do drukarki lub obrabiarki, bądź skonwertowany do modelu CAD w celu wykonania dalszych czynności projektowych na jego bazie. Certyfikowany sprzęt do skaningu, którym posługujemy się do realizacji świadczonych usług, dają gwarancję idealnej precyzji – dokładność na poziomie 5 μm sprawia, że powstające dzięki skanowaniu trójwymiarowemu gotowe modele niezwykle wiernie oddają rzeczywistość.

Skaner trójwymiarowy wykorzystuje się także do kontroli jakości powstających elementów, np. po to, żeby upewnić się, czy ich wymiary są prawidłowe – wystarczą do tego pomiary 3D i uzyskane dzięki nim wyniki. W medycynie i branży stomatologicznej technologia ta służy m.in. do wytwarzania indywidualnie dopasowanych uzupełnień i wypełnień, jak np. protezy. Wykonanie dokładnych kalkulacji przy zastosowaniu skanera pozwala na stworzenie precyzyjnie dopasowanych elementów.

Inną branżą, w której używa się skanowania 3D, są gry komputerowe. Na podstawie skanu laserowego odwzorowuje się konkretne obiekty i przestrzenie, które następnie przenoszone są do wirtualnej rzeczywistości. Również wizualizacja produktów i miejsc wymaga ich uprzedniego przeskanowania, aby na tej podstawie można było udostępnić ich modele na stronie WWW czy w sklepie internetowym.

Skanowanie 3D stosowane jest powszechnie w ramach inżynierii odwrotnej, dlatego ma szerokie zastosowanie w architekturze i projektowaniu wnętrz oraz budynków. Odwzorowanie przestrzeni w formie cyfrowej umożliwia wykonanie szczegółowej dokumentacji technicznej nieruchomości, którą następnie można się posłużyć w różnych celach. Tę zasadę wykorzystuje się także w produkcji, ponieważ pomiary 3D wspomagają przygotowanie modeli produktów czy podzespołów na bazie już istniejących przedmiotów.

Lubsko 15 002

Skanowanie obiektów 3D

Nowoczesne skanowanie 3D jest coraz bardziej powszechne w branży budowlanej. Technologię tę stosuje się m.in. do inwentaryzacji budynków i instalacji, co pozwala na ich dokładną analizę. Ma to szczególnie istotne znaczenie w przypadku zabytków – obiekty historyczne powinny być poddawane skanowaniu 3D w określonych odstępach czasowych w celu regularnych kontroli ich stanu. Jako że pomiary 3D służą także do dokładnych obliczeń parametrów danej przestrzeni, jak np. objętość materiału czy bilans mas ziemnych, uzyskane wyniki ułatwiają dobranie odpowiednich ilości materiałów budowlanych wymaganych do wykonywania określonych prac.

Wszechstronność skanowania 3D polega także na tym, że może ono dotyczyć obiektów wykonanych z wielu materiałów. Beton, metal, plastik, drewno – nie ma znaczenia, z czego powstał dany przedmiot czy element. Skanery, którymi dysponujemy, w każdym przypadku gwarantują najwyższą precyzję działania i doskonałą szczegółowość pomiarów.

Dzięki skanowaniu 3D można poznać dokładne wymiary wnętrz i obiektów. Jak wysokie są ściany? Ile wynosi powierzchnia podłogi? Jak dużo miejsca trzeba zaplanować na drzwi? Odpowiedzi na te i inne pytania, które pojawiają się w trakcie budowy i wykończenia nieruchomości, da się uzyskać właśnie poprzez wykorzystanie skanera trójwymiarowego. Pozwala on także na identyfikację wszelkich nierówności i pęknięć w konstrukcji, które mogłyby pozostać niezauważone w czasie wzrokowej inspekcji.

Skanowanie laserowe 3D

Wykonujemy precyzyjne pomiary 3D w przestrzeniach wewnętrznych, jak i zewnętrznych. Urządzenia skanujące są na tyle precyzyjne, że powstające dzięki nim modele wnętrz zawierają również namalowane na ścianach rysunki czy zawieszone na nich obrazy. Co równie istotne, użycie skanerów jest szybkie, w związku z czym rezultaty można uzyskać w krótkim czasie po zakończeniu pomiarów.

Skanowanie 3D staje się coraz popularniejsze w kryminalistyce, ponieważ umożliwia efektywne zarchiwizowanie miejsca wypadku czy przestępstwa. Skaner trójwymiarowy jest świetną alternatywą dla przestarzałych i nierzadko niedokładnych metod dokumentacji, jak fotografia, nagrania wideo czy relacje świadków. Pozwala na przeniesienie realnych przestrzeni do pliku odtwarzanego przez odpowiednie programy komputerowe.

Współpracujemy też z przedsiębiorstwami przemysłowymi, które zamierzają wdrożyć do masowej produkcji jakiś przedmiot. Mając jej jeden egzemplarz, wystarczy wykonać skaning 3D, żeby dokładnie określić jej parametry i na tej podstawie przygotować projekt, który posłuży jako wzór umożliwiający wytwarzanie hurtowe. Wykorzystanie skanera trójwymiarowego jest ponadto niezbędne w celu udostępnienia możliwości wirtualnego odwiedzania wnętrz, np. muzeów, mieszkań, firm. Dzięki temu możliwe staje się zwiedzanie online i przeglądanie przestrzeni zlokalizowanych w dowolnym miejscu wraz z ich wyposażeniem z każdego urządzenia podłączonego do sieci.

Źródło: bismart.com.pl

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz