Reklama
https://homecomfort.com.pl/

Armatura w instalacjach na paliwo stałe

Zbiornik akumulacyjny pełni funkcję magazynowania energii cieplnej wyprodukowanej przez na przykład kocioł w instalacji na paliwo stałe. Montaż zbiornika pozwala wykorzystać maksymalne możliwości kotła na węgiel czy drewno, a w konsekwencji zmniejszyć straty ciepła. W systemach tego typu sprawdzają się rozwiązania dedykowane dla instalacji na paliwo stałe (m.in. zawór temperaturowy lub termoregulator), ale również bardziej „uniwersalne” zawory obrotowe.

Armatura w instalacjach na paliwo stałe
Armatura w instalacjach na paliwo stałe

Jaka armatura dla instalacji na paliwo stałe ze zbiornikiem akumulacyjnym?
Poniżej prezentujemy 3 przykłady instalacji na paliwo stałe ze zbiornikiem akumulacyjnym. Należy pamiętać, że są to tylko schematy ideowe, które nie uwzględniają szczegółów technicznych instalacji. Zawsze należy sprawdzić parametry techniczne instalacji, a także aktualne normy i przepisy.

„Intuicyjny” wybór

Pierwszym rozwiązaniem dla instalacji na paliwo stałe ze zbiornikiem akumulacyjnym jest zastosowanie zaworu temperaturowego i miarkownika ciągu. Jeżeli jest to instalacja, w której wymagany jest zawór o stosunkowo małych parametrach (Kvs max. 3,2 m3/h, DN max. 20, moc kotła do 30 kW), to dobrym wyborem jest „mniejszy” zawór temperaturowy. Dla instalacji o wyższych parametrach rekomendowany jest zawór charakteryzujący się wyższymi parametrami pracy i wykonany zwykle z nieco innych materiałów.

Rys1 Schemat wydajne ladowanie
Rys. 1. Wydajne ładowanie zbiornika akumulacyjnego z wybraną przez użytkownika pompą obiegową (schemat ideowy); 1/2-zawór temperaturowy (mniejszy lub większy), 3-miarkownik ciągu

Zadaniem zaworu temperaturowego (zarówno tego o niższych, jak i wyższych parametrach pracy) jest wydajne zasilanie zbiornika akumulacyjnego, a także zabezpieczenie kotła na paliwo stałe przed zbyt niską temperaturą wody powrotnej. W normalnych warunkach zawór nie wymaga konserwacji. Dodatkowo w instalacji stosuje się wybraną przez inwestora pompę obiegową, która ma za zadanie zapewnić przepływ cieczy w obiegu grzewczym i dostarczyć ją do odbiorników. Pompa obiegowa bywa częstym elementem „składowym” kotła na paliwo stałe, dzięki czemu jest odpowiednio dopasowana do jego mocy.

Zaawansowane rozwiązanie

Zdecydowanie bardziej zaawansowanym, ale równie efektywnym rozwiązaniem, jest zastosowanie termoregulatora (np. ESBE serii LTC300). To element armatury, który jest dedykowany dla instalacji na paliwo stałe o większej mocy (minimum 45 kW, minimum DN 25).

Rys2 Ochrona temp powrotnej
Rys. 2 Ochrona temperatury powrotnej kotła i optymalne ładowanie zbiornika akumulacyjnego (schemat ideowy); 1/2-termoregulator (różne modele)
Rys3 LTC300
Rys. 3 Termoregulator ESBE LTC300

Termoregulator pełni podobną funkcję jak zawór temperaturowy, choć jest zdecydowanie bardziej rozbudowany o inne elementy armatury. Odpowiada on za wydajne ładowanie zbiornika akumulacyjnego, a także ochronę kotła przed niską temperaturą wody powrotnej. Termoregulator posiada m.in.

  • zawór termostatyczny,
  • zawory odcinające,
  • wysokowydajną pompę.

Obroty pompy można regulować, co umożliwia optymalne napełnianie zbiornika. Urządzenie może pracować także podczas awarii pompy (zintegrowana funkcja obiegu samoczynnego).

Podobnie jak zawór temperaturowy, termoregulator wymaga konserwacji tylko w wyjątkowych okolicznościach (np. przy dużej ilości zanieczyszczeń w wodzie grzewczej). W razie potrzeby istnieje możliwość wymiany poszczególnych części termoregulatora: zaworów odcinających, izolacji, termostatu, pompy i kilku innych mniejszych komponentów.

Rys4 Przyklad pompy
Rys. 4 Przykład pompy do termoregulatora – Yonos Para MS/4-20/SC

Inne zastosowanie zaworu obrotowego

Ładowanie zbiornika akumulacyjnego, a także ochrona kotła są możliwe także poprzez zastosowanie mosiężnego, odpornego na korozję zaworu obrotowego ze sterownikiem. Choć jest to rozwiązanie znane z innych typów instalacji, z powodzeniem sprawdza się w systemach z kotłem na paliwo stałe.

Rys5 Schemat wydajne ladowanie2
Rys. 5 Wydajne ładowanie zbiornika akumulacyjnego ze sterownikiem elektrycznym (schemat ideowy); 1-zawór mieszający, 2-sterownik

Zawór mieszający efektywnie współpracuje ze sterownikiem nawet w bardzo dużych instalacjach (o mocy do 350 kW). Sterownik to urządzenie wyposażone w inteligentne oprogramowanie i różne funkcje (w zależności od wybranego modelu). W razie potrzeby może on bezprzewodowo współpracować z modułem pokojowym.

Main Terwat 69962301 720838415043925 4947128049486266368 n
Źródło: Terwat

Istnieje wiele różnych rozwiązań dla instalacji na paliwo stałe ze zbiornikiem akumulacyjnym. Powyższe zastosowania to tylko przykłady, które można rozbudowywać i modyfikować w zależności od parametrów technicznych instalacji, norm, a także wymagań inwestora.

Źródło: esbe.eu

ESBE HYDRONIC SYSTEMS Sp. z o.o.
ul. Garbary 56
PL-61-758 Poznań
Tel. +48 61 85 10 728
E-mail: [email protected]
www: esbe.eu/pl

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz