Reklama
http://www.multitherma.com/

Startuje konkurs architektoniczny na projekty domów 120, 150 i 180 m.kw.

Z inicjatywy Ministra Rozwoju i Technologii Waldemara Budy, Główny Urząd Nadzoru Budowlanego przeprowadza nowy konkurs architektoniczno-budowlany. Konkurs dotyczy domów o powierzchni zabudowy większej niż 70 m.kw. – to jest 120, 150 i 180 m. kw. W efekcie, jeszcze w tym roku, na stronie gunb.gov.pl pojawią się nowe, bezpłatne projekty do pobrania.

Startuje konkurs architektoniczny na projekty domów 120, 150 i 180 m.kw.
Startuje konkurs architektoniczny na projekty domów 120, 150 i 180 m.kw.

Własny dom to nie tylko mury i dach, to bardzo często przede wszystkim spełnienie marzeń o niezależności, często z dala od wielkomiejskiego zgiełku. Bardzo duże zainteresowanie bezpłatnymi projektami domów do 70 m kw. sprawiło, że postanowiłem zlecić przygotowanie konkursu architektonicznego także na większe budynki. Jestem przekonany, że start programu Bezpieczny Kredyt 2% będzie dodatkowym impulsem dla młodych ludzi, by mogli oni spełniać marzenia o swoim własnym domu. Nasze zadanie to pomoc w realizacji takich planów, a udostępniane bezpłatnie projekty nowoczesnych domów oznaczają realne oszczędności – informuje minister rozwoju i technologii Waldemar Buda.

Po sukcesie dwóch konkursów architektonicznych, chcemy poszerzyć katalog udostępnionych projektów o nowe propozycje. W wyniku ubiegłorocznego konkursu można korzystać z 72 projektów domów całorocznych, zaś dzięki konkursowi studenckiemu z 11 projektów koncepcyjnych domów rekreacyjnych. Dotychczas pobrano je aż 53 tys. razy, zaś tylko w tym roku strona z projektami odnotowała rekordową liczbę blisko 400 tys. odsłon. Wskazuje to nie tylko na duże zainteresowanie tego typu inicjatywami, ale także na potrzebę ich realizacji. Dzięki najnowszemu konkursowi udostępnimy 12 nowych projektów architektoniczno-budowlanych dla większych domów całorocznych – zapowiada Dorota Cabańska, Główny Inspektor Nadzoru Budowlanego.

Główne założenia konkursowe

Uczestnikami konkursu mogą być projektanci lub zespoły projektowe. Każdy uczestnik może złożyć pracę konkursową w jednej, kilku lub wszystkich częściach konkursu. W ramach każdej części uczestnik może złożyć jedną pracę konkursową.

Konkurs podzielony jest na dwanaście części:

 • część 1: Dom mieszkalny jednorodzinny parterowy zaprojektowany w technologii szkieletowej, o powierzchni użytkowej 120 m.kw.,
 • część 2: Dom mieszkalny jednorodzinny parterowy zaprojektowany w technologii tradycyjnej, o powierzchni użytkowej 120 m.kw.,
 • część 3: Dom mieszkalny jednorodzinny na wąską działkę, o powierzchni użytkowej 120 m.kw.,
 • część 4: Dom mieszkalny jednorodzinny z poddaszem użytkowym zaprojektowany w technologii tradycyjnej, niskoenergetyczny, o powierzchni użytkowej 120 m.kw.,
 • część 5: Dom mieszkalny jednorodzinny z poddaszem użytkowym zaprojektowany na warunki gruntowe trudne oraz dla lokalizacji innej niż przyjęta w podstawowych założeniach do projektowania, o powierzchni 120 m.kw.,
 • część 6: Dom mieszkalny jednorodzinny parterowy zaprojektowany w technologii szkieletowej, o powierzchni użytkowej 150 m.kw.,
 • część 7: Dom mieszkalny jednorodzinny parterowy zaprojektowany w technologii tradycyjnej, o powierzchni użytkowej 150 m.kw.,
 • część 8: Dom mieszkalny jednorodzinny na wąską działkę, o powierzchni 150 m.kw.,
 • część 9: Dom mieszkalny jednorodzinny z poddaszem użytkowym zaprojektowany w technologii tradycyjnej, niskoenergetyczny, o powierzchni użytkowej 150 m.kw.,
 • część 10: Dom mieszkalny jednorodzinny z poddaszem użytkowym zaprojektowany na warunki gruntowe trudne oraz dla lokalizacji innej niż przyjęta w podstawowych założeniach do projektowania, o powierzchni 150 m.kw.,
 • część 11: Dom mieszkalny jednorodzinny parterowy na dużą działkę, o powierzchni użytkowej 180 m.kw.,
 • część 12: Dom mieszkalny jednorodzinny z poddaszem użytkowym zaprojektowany w technologii tradycyjnej, niskoenergetyczny, o powierzchni użytkowej 180 m.kw.

Dla kogo

Do konkursu mogą zgłaszać się projektanci lub zespoły projektowe. W przypadku zespołów przynajmniej jedna osoba powinna posiadać uprawnienia do projektowania w specjalności architektonicznej bez ograniczeń.

Gdzie i do kiedy zgłaszać prace konkursowe

Zgłoszenia konkursowe należy składać poprzez Platformę Komunikacji Elektronicznej do 31 lipca 2023 r. Na platformie dostępne są szczegółowe wytyczne, regulamin konkursu i inne dokumenty. Poprzez platformę można także zgłaszać wszelkie pytania związane z konkursem.

Aby wziąć udział w konkursie konieczne jest posiadanie aktualnego kwalifikowanego podpisu elektronicznego. Podpis jest konieczny na etapie weryfikacji autorów nagrodzonych prac konkursowych – po rozstrzygnięciu konkursu.

Nagrody

W ramach konkursu przewidziane są następujące nagrody:

 • po 2 nagrody pieniężne w ramach każdej z 12 części konkursu (łącznie 24 nagrody pieniężne), w wysokości:
 1. część 1-5 – 10 000 zł brutto każda,
 2. część 6-10 – 11 000 zł brutto każda,
 3. część 11-12 – 12 000 zł brutto każda.
 • zaproszenie do negocjacji w trybie zamówienia z wolnej ręki na wykonanie projektu budowlanego – po jednym zaproszeniu w ramach każdej części konkursu.

Konkurs a zmiany prawne

W projekcie ustawy zmieniającej prawo budowlane, planowane jest wprowadzenie ułatwień podobnych do procedury budowy domów o powierzchni zabudowy do 70 m.kw.

Planowana jest m. in. likwidacja obowiązku uzyskiwania pozwolenia na budowę dla wszystkich domów stawianych indywidualnie na własne potrzeby mieszkaniowe.

Projekty do pobrania

Od lipca 2022 r. GUNB na swojej stronie internetowej udostępnił 72 bezpłatne projekty architektoniczno-budowlane domów o powierzchni zabudowy do 70 m.kw. W kwietniu 2023 r. katalog projektów uzupełniło 11 nowych projektów domów rekreacyjnych.

Źródło: gunb.gov.pl

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz