Reklama
https://www.stiebel-eltron.pl/

Apator Metrix dostarczy milion gazomierzy klasy smart

Apator Metrix z Grupy Apator, europejski producent gazomierzy, dostarczy milion gazomierzy iSMART2 w ramach przetargu związanego z masowym wdrożeniem inteligentnych liczników w Belgii.

Apator Metrix dostarczy milion gazomierzy klasy smart
Apator Metrix dostarczy milion gazomierzy klasy smart [Źródło: apator.com]

Przetarg został zorganizowany przez belgijski koncern energetyczny Fluvius System Operator cv, reprezentujący belgijskich operatorów sieci energii elektrycznej, gazu i wody ORES, RESA i Sibelga. W ramach przetargu wybrano ofertę Landis+Gyr na dostawę kompleksowego rozwiązania typu „Dane Jako Usługa”, składającego się z centralnego systemu nadrzędnego oraz inteligentnych liczników energii elektrycznej i gazu.

Apator Metrix, jako partner Landis+Gyr, odpowiedzialny będzie za dostarczenie inteligentnych gazomierzy iSMART2. Phoenix-RTOS stanowi bazę dla oprogramowania tych urządzeń. Oprogramowanie gazomierza rozwijane jest od wielu lat we współpracy Apator Metrix i Phoenix Systems. Łączna wartość gazomierzy iSMART2 dostarczonych przez Apator Metrix wyniesie ok. 65 mln euro. Wdrożenie przewidziane jest na lata 2023-2031.

Projekt ten stanowi największe obecnie realizowane w Europie wdrożenie kompleksowego rozwiązania multi-energetycznego. Cieszę się, że możemy być jego częścią. Apator Metrix jest uznanym dostawcą nowoczesnych technologii pomiarowych na rozwiniętych rynkach Europy Zachodniej. Oprócz rynku belgijskiego, nasze gazomierze klasy smart od lat pracują w sieci gazowej w Holandii i Wielkiej Brytanii. Gazomierze inteligentne to nie tylko urządzenia do pomiaru, to nowoczesne mikrokomputery podłączone do sieci. Dzięki szerokiej współpracy z partnerami technologicznymi urządzenia te zostały zaprojektowane w sposób zapewniający precyzyjną i bezpieczną pracę. Wysoka automatyzacja i robotyzacja produkcji urządzeń zapewniają naszym klientom nie tylko wysoką jakość produktów, ale też pewność dostaw – powiedział Karol Kozłowski, Dyrektor Rozwoju Biznesu Apator Metrix.

iSMART2 to nowa generacja inteligentnych gazomierzy, zaprojektowana przez polskich inżynierów i produkowana w tczewskim zakładzie. Łączy w sobie liczydło elektroniczne nowej generacji wraz z niezawodnym gazomierzem miechowym, którego konstrukcja oparta jest na ponad 70-letnim doświadczeniu Grupy Apator w projektowaniu i produkcji rozwiązań pomiarowych dla sieci gazowych.

Liczydło enkoduje obroty gazomierza mechanicznego za pomocą opatentowanego rozwiązania opartego na półprzewodnikowych czujnikach ultraniskiej mocy. Zastosowanie podwójnych czujników pozwala na dokładne wykrycie i pomiar przepływu gazu, jego fluktuacje oraz przepływ wsteczny.

Produkt posiada szerokie funkcjonalności, m.in. zdalną, szyfrowaną komunikację dwukierunkową, zintegrowany zawór odcinający gaz, graficzny interfejs użytkownika i możliwość łatwej aktualizacji oprogramowania. Zastosowanie otwartego systemu operacyjnego czasu rzeczywistego Phoenix-RTOS zapewnia możliwość dalszej rozbudowy funkcjonalności urządzenia, jego elastyczność oraz bezpieczeństwo.

W ramach współpracy spółek Grupy Apator z Phoenix Systems powstał inteligentny gazomierz iSMART, bazujący na systemie operacyjnym Phoenix-RTOS. Aktualnie realizowane są już kontrakty na dostawę 20 tysięcy tego typu urządzeń dla Polskiej Spółki Gazownictwa.

Spółki realizują wspólnie również Zestaw Koncentratorowo-Bilansujący dla Energa-Operator, a także licznik energii elektrycznej nowej generacji przeznaczony dla nowoczesnych systemów inteligentnego opomiarowania i społeczności energetycznych.

Źródło: apator.com

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz