Reklama
https://www.bosch-homecomfort.com

Znaczenie jakości wody w 6 krajach Europy według raportu Resideo Water Index

Czysta woda jest jednym z naszych najcenniejszych zasobów, natomiast jej jakość w domu nie zawsze odpowiada naszym oczekiwaniom. Z europejskiego badania Resideo Water Index wynika, że smak oraz jakość wody jest ważna dla 75% badanych Polaków, a 66% zwraca uwagę na jej twardość. Dwóch na trzech badanych Polaków uważa za istotne, aby posiadać system pozwalający oszczędzać wodę. Jak wygląda to w innych krajach Europy? Co zrobić, żeby być zadowolonym z jakości wody w domu i przy tym oszczędnie z niej korzystać?

Znaczenie jakości wody w 6 krajach Europy według raportu Resideo Water Index
Znaczenie jakości wody w 6 krajach Europy według raportu Resideo Water Index [Źródło: resideo.com]

Według danych z Głównego Urzędu Statystycznego z sieci wodociągowej korzysta ponad 91,9% ogółu ludności. W miastach dostęp do wodociągu ma ponad 96,5% ludności, a na terenach wiejskich 85%. W wielu przypadkach woda z sieci, mimo że jest już uzdatniona, to nie spełnia naszych oczekiwań odnośnie jej twardości, smaku czy zapachu.

Coraz częściej zwracamy uwagę na jakość wody w naszych domach

Polska znalazła się na przedostatnim miejscu wśród badanych krajów europejskich pod względem świadomości jakości wody pitnej w kranach. W Rumuni, Czechach i na Węgrzech jakość wody jest ważna aż dla ponad 90% badanych, na Słowacji ten procent wyniósł 85, w Polsce to niecałe 75% respondentów.

Badanie Resideo Water Index pokazało, że aż dla trzech na czterech badanych w Polsce jest ważne, aby woda z kranu była wysokiej jakości i dobrze smakowała. W tym 37% osób przykłada do tego bardzo dużą wagę. Tylko co dziesiąty ankietowany Polak przyznał, że smak wody z kranu nie ma dla niego znaczenia (9%).

Woda jest podstawowym składnikiem naszego organizmu. Od odpowiedniego nawadniania często zależy nasze samopoczucie. Tymczasem Polska, w porównaniu z innymi krajami Europy, jest na ostatnim miejscu w kwestii świadomości jakości wody pitnej, dlatego konieczna jest edukacja w tym zakresie. Patrząc na inne kraje, powinniśmy znacznie więcej wiedzieć zarówno o samych właściwościach wody, jak również poznawać i korzystać z nowoczesnych metod jej uzdatniania i filtracji. – podkreśla Natalia Długosz z firmy Resideo.

Badanie wykazało również zależność, że im starszy badany, tym ważniejsza jest dla niego jakość wody w kranie, co oznacza, że problem jest dostrzegany głównie przez starsze pokolenia, które pamiętają jeszcze czasy, gdy woda z kranów, nie nadawała się do picia bez przegotowania. Obecnie w Europie oczekiwania co do wody są coraz wyższe i rola wodociągów nie wystarczy, by spełnić oczekiwania m.in. naszych sąsiadów np. Czechów, i Słowaków. Podobnie większe wymagania co do wody mają Węgrzy.

Twarda woda przeszkadza w codziennych czynnościach

Najczęstszym problemem dotyczącym jakości wody wodociągowej, jest jej twardość. W składzie twardej wody znaleźć można znaczące ilości soli wapnia i magnezu. Woda ta nie jest szkodliwa dla zdrowia, natomiast może powodować problemy z eksploatacją instalacji i urządzeń, przez co trzeba je często wymieniać. Badanie pokazało, że utrzymanie twardości wody na odpowiednim poziomie jest istotne w Polsce dla dwóch na trzech badanych (66%), w tym dużą wagę przykłada do tego prawie co czwarta osoba (24%). Blisko 70% ludności zarówno wsi, jak i w większych miast wykazała, że temat twardości wody w domu jest bardzo ważny lub ważny. To znów mniej niż w innych krajach UE. W badaniu Resideo Water Index ponad 80% mieszkańców Słowacji, Czech i Węgier przykładało wagę do twardości wody w swoich domach.

Oszczędzanie wody też jest ważne

Prócz jakości wody, ważna jest także jej oszczędność, ponieważ tylko niewielka jej część na Ziemi jest zdatna do picia. Według danych Polskiej Fundacji Ochrony Zasobów Wodnych źródłem wody pitnej jest słodka woda, która stanowi niecały 1% całkowitych zasobów. Zasoby te z roku na rok zmniejszają się, dlatego więc oszczędzanie wody powinno być priorytetem. W badaniu dwóch na trzech ankietowanych uważa za istotne, aby posiadać system pozwalający oszczędzać wodę. Blisko 75% badanych kobiet i ponad 56% badanych mężczyzn zwraca uwagę na posiadanie w domu systemu, który pomaga oszczędzać wodę.

Pomimo deklaracji na rzecz ochrony klimatu ponad połowa badanych do 25 roku życia zwraca uwagę na oszczędzanie wody, natomiast dużo bardziej oszczędne są osoby starsze – wśród osób powyżej 50 roku życia aż 70% deklaruje, że oszczędza wodę. Bardziej niż Polakom na oszczędzaniu wody zależy mieszkańcom Rumuni, gdzie aż w 83% respondentów zwraca na ten aspekt szczególną uwagę, w Czechach i Słowacji odsetek oszczędzających jest podobny jak w Polsce – ponad 70% badanych stara się oszczędnie korzystać z wody, natomiast na Węgrzech dwóch na trzech badanych ogranicza zużycie wody.

Skuteczne rozwiązania, które uzdatnią wodę w Twoim domu i pomogą zaoszczędzić

Każda czynność wykonana z odkręconym kranem to nawet kilkukrotnie większe zużycie wody. Uzdatnianie wody przez Zakłady Wodociągowe, czy zmiana nawyków w trakcie wykonywania codziennych czynności z pewnością przyczyniają się do zapewnienia lepszej jakości wody i ograniczenia jej zużycia.

Istnieją także urządzenia, które pozwalają oszczędzać wodę i poprawiać jej jakość bez dodatkowego wysiłku. Mogą one nawet łączyć kilka funkcji jednocześnie np. prosty w instalacji i konserwacji filtr z płukaniem wstecznym Braukmann – F74CS i FK74CS, został tak zaprojektowany, by odfiltrowywać z wody pitnej wszelkie cząstki stałe, bez wpływu, na smak wody i jednocześnie pomagać ją oszczędzać. Innowacyjny filtr można przy tym zamontować zarówno na rurze poziomej jak i pionowej, a więc praktycznie w każdej łazience i kuchni- podkreśla Sylvain Baladon – ekspert ds. urządzeń wodnych w Resideo.

Źródło: resideo.com

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz