
Resort podaje, że wsparcie z projektu jest przeznaczone dla stowarzyszeń, które prowadzą Rodzinne Ogródki Działkowe. Obejmuje wszystkie działania, które mają w szerszej perspektywie przyczynić się do zmniejszenia zanieczyszczenia w miastach i wpłynąć pozytywnie na komfort życia mieszkańców.
Rodzinne ogrody działkowe są pewnego rodzaju narzędziem, które spełnia dwa podstawowe cele społeczne na których realizację rząd Mateusza Morawieckiego stawia szczególny nacisk a mianowicie zdrowie i bezpieczeństwo. Dodatkowo mają wartość edukacyjną i sprzyjają integracji lokalnej społeczności. Było więc oczywiste, że dzięki tym walorom będziemy rodzinne ogrody działkowe tzw. ROD-y odpowiednio mocno wspierać – powiedział minister Grzegorz Puda podczas konferencji.
Stowarzyszenia działające w formie rodzinnych ogrodów działkowych skorzystają ze środków europejskich na działania przyczyniające się do zwiększania bioróżnorodności, tworzenia i odnawiania zieleni oraz łagodzenia negatywnych skutków zmian klimatu. Wsparciem objęte będą również działania poprawiające stan zieleni oraz warunki jej utrzymania, w tym wykorzystanie wody opadowej i sprzyjanie owadom zapylającym, a także innym zwierzętom ważnym dla roślin i środowiska. Fundusze Europejskie pozwolą również na realizację działań o charakterze prozdrowotnym i prospołecznym.
Na realizację projektu „Rozwój zielonej infrastruktury poprzez wsparcie ogrodów działkowych” z Funduszy Europejskich przeznaczymy 50 milionów zł. Kwota ta zostanie rozdysponowana przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR) wśród stowarzyszeń zrzeszających działkowców. Wysokość pomocy będzie wynosiła od 10 tysięcy złotych do 100 tysięcy złotych. Nabór rusza 30 maja.
Pieniądze z funduszy unijnych mogą być wydane na inwestycje służące dobru wspólnemu działkowców, czyli nie mogą być przyznane na przedsięwzięcia realizowane na terenie indywidualnego ogródka działkowego. Zgodnie z założeniami programu otrzymana pomoc – maksymalnie 30 procent – może być wydana na inwestycje infrastrukturalne na terenie ogrodów działkowych takie jak modernizacja i budowa ogólnoogrodowej sieci energetycznej, sieci sanitarno–kanalizacyjnych czy sieci wodociągowej. Pozwalają na budowę placów zabaw, parkingów dla rowerów, czy siłowni plenerowych.
Projekt dofinansowania zakłada, że minimum 70 otrzymanej pomocy przeznaczyć należy na inwestycje prośrodowiskowe lub edukacyjne takie jak tworzenie i odnowienie zieleni: drzew, krzewów, klombów, żywopłotów, muraw oraz nasadzenia wieloletniej roślinności z gatunków odstraszających komary i kleszcze, czy nasadzenia roślin miododajnych i tworzenie warunków sprzyjających ochronie i rozwojowi różnorodności biologicznej jak tworzenie remiz dla ptaków i owadów, zakładanie i modernizacja pasiek, budowa karmników lub budek lęgowych dla ptaków, urządzenie oczka wodnego, tworzenie miejsc schronienia i odpoczynku dla zwierząt.
Źródło: gov.pl


Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.