Reklama
https://www.ceo-odnawialna.pl/

Warszawa kolejnym miastem, które wykorzystuje energię słoneczną do oświetlenia przystanków

Coraz więcej miast decyduje się na wiaty-przystanki z panelami fotowoltaicznymi, które wykorzystują energię słoneczną do oświetlenia. W stolicy obecnie jest już 20 tego typu zadaszeń. Miasto planuje w 2022 roku ustawić kolejne wiaty z panelami fotowoltaicznymi wykorzystującymi energię słoneczną do oświetlenia.

Warszawa kolejnym miastem, które wykorzystuje energię słoneczną do oświetlenia przystanków [źródło: www.ztm.waw.pl]
Warszawa kolejnym miastem, które wykorzystuje energię słoneczną do oświetlenia przystanków [źródło: www.ztm.waw.pl]

W nowym roku wiaty z panelami fotowoltaicznymi staną na dziewięciu przystankach: trzy na Woli – Deotymy 02, Park Moczydło 02 i Znana 01; dwie na Bemowie – Czumy 05 i Pl. Kasztelański 04 oraz po jednej na: Białołęce – Dąbrówka Szlachecka 02, Bielanach – Popiela 02, Ochocie – Dickensa 06 i Targówku – KS Polonez 03.- informuje spółka miejska.

Reklama
oknonet.pl

Dzięki instalacji fotowoltaicznej możliwe jest pobieranie energii słonecznej i przekształcanie jej w energię elektryczną wykorzystywaną w wiacie. Dzięki czemu oświetlane są tablice z informacją pasażerską. Światło włącza się po zmierzchu i osiąga natężenie na poziomie 50 proc. Natomiast, gdy ktoś wejdzie pod zadaszenie, rozświetla się do pełnej mocy.

Pierwsze wiaty z instalacją fotowoltaiczną zostały ustawione w 2019 roku na praskim i wawerskim przystanku Rzeszotarskiej 01 i Trakt Lubelski-Las 01. W latach 2020-2021 miasto planuje kolejne, min. na Pradze-Płd. – Perkuna 02, Rozłucka 02 i Szpital Grochowski 02 oraz dwie na pętli przy skrzyżowaniu ulicy Żupniczej i Podskarbińskiej czy też na Białołęce – Os. Derby 02 i Targówku – Niwa 02.

Zamontowane zostaną tzw. wiaty seryjne, czyli estetyczne zadaszenia o prostej konstrukcji, chroniące przed warunkami atmosferycznymi, z dachem wykonanym z materiału umożliwiającego skuteczną ochronę przed nadmiernym ogrzewaniem. Przestrzeń pod zadaszeniami zostanie wyposażona w ławki i gabloty z informacją pasażerską.

źródło: www.ztm.waw.pl

 

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz