.
Reklama
heiztechnik banner 311023
.

W listopadzie prawie 1,5 tys. odbiorców zmieniło sprzedawcę energii

Od stycznia do listopada 2022 roku sprzedawcę prądu zmieniło łącznie ponad 28 tys. odbiorców (z grup taryfowych A, B, C i G). Już ponad 6,1 mln klientów w gospodarstwach domowych w Polsce korzysta z wolnorynkowych ofert sprzedawców energii elektrycznej. Oznacza to, że prawie 40 proc. odbiorców korzysta z cenników innych niż taryfy zatwierdzane przez Prezesa URE.

W listopadzie prawie 1,5 tys. odbiorców zmieniło sprzedawcę energii
W listopadzie prawie 1,5 tys. odbiorców zmieniło sprzedawcę energii [źródło: www.gov.pl]

Liczba zmian sprzedawcy energii elektrycznej w poszczególnych miesiącach od listopada 2021 r. do listopada 2022 r.

Reklama
oknonet.pl

download 1

Od 2007 roku – tj. od czasu, gdy jako klienci mamy taką możliwość – sprzedawcę prądu w naszym kraju zmieniło w sumie 970 tys. odbiorców, z czego:

  • 740 tys. w grupach taryfowych G
  • i 230 tys. w grupach taryfowych A, B i C.

Liczba zmian sprzedawcy energii elektrycznej w poszczególnych grupach taryfowych od lipca 2007 r. do listopada 2022 r.

download 2

Na decyzję o zmianie sprzedawcy wpływa kilka istotnych czynników, m.in.: poziom świadomości klientów i ich motywacja do zmiany, a także sama łatwość dokonania takiej zmiany (brak skomplikowanych procedur) oraz dostępność konkurencyjnych ofert na rynku.

Masz wybór. Wybieraj świadomie

Prawo do zmiany sprzedawcy jest jednym z podstawowych praw konsumenta, a zarazem ważnym elementem wzmacniania konkurencji na rynku. Jednak wraz z rosnącą liczbą sprzedawców i ofert, pojawiają się podmioty, które stosują nieuczciwe praktyki rynkowe. Dlatego Urząd Regulacji Energetyki przypomina o konieczności uważnego i dokładnego zapoznania się z ofertą i umową, zanim złożymy swój podpis pod dokumentami przedłożonymi przez przedsiębiorcę. Należy zwracać uwagę m.in. na następujące warunki umowy – poza samą ceną energii elektrycznej:

  • czy oprócz sprzedaży energii elektrycznej oferta zawiera dodatkowe usługi i związane z tym opłaty,
  • na jaki okres zawierany jest kontrakt,
  • na jakich zasadach będzie odbywać się rozliczenie po upływie okresu obowiązywania oferty,
  • jakie są warunki wypowiedzenia (czy są przewidziane opłaty za wcześniejsze wypowiedzenie umowy)na jakich zasadach będzie odbywać się rozliczenie po upływie okresu obowiązywania oferty.

Źródło: gov.pl

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz