Reklama
https://www.bosch-homecomfort.com

TAURON rozpoczyna sezon grzewczy – Węgla nie zabraknie

TAURON zakontraktował węgiel w ilości zapewniającej dostawy ciepła na najbliższy sezon grzewczy. Na wniosek wspólnot, spółdzielni i zarządców budynków spółka uruchomiła dostawy ciepła do kolejnych budynków w miastach aglomeracji śląsko-dąbrowskiej.

TAURON rozpoczyna sezon grzewczy - Węgla nie zabraknie
TAURON rozpoczyna sezon grzewczy - Węgla nie zabraknie [źródło: www.tauron.pl]

Przygotowania do sezonu grzewczego, we wszystkich naszych jednostkach, rozpoczynają się z odpowiednim wyprzedzeniem, tak aby w pełni zabezpieczyć dostawy ciepła w sezonie grzewczym. Nasi klienci nie muszą obawiać, aktualny stan zapasów węgla dla naszych elektrociepłowni i ciepłowni oraz zawarte kontrakty, pozwolą na utrzymanie ciągłości dostaw ciepła przez cały sezon grzewczy 2022/2023 – mówi Paweł Szczeszek, prezes Grupy TAURON.

Z ciepła sieciowego dostarczanego przez firmę korzysta ponad 800 tysięcy mieszkańców, przede wszystkim metropolii śląsko-dąbrowskiej. Podstawowe jednostki wytwórcze to elektrociepłownie w Katowicach, Tychach, Bielsku-Białej, Czechowicach-Dziedzicach oraz ciepłownie w Olkuszu, Zawierciu i w Kamiennej Górze opierają się na produkcji ciepła z węgla. W tym roku w aglomeracji śląsko-dąbrowskiej TAURON Ciepło przyłączy do sieci ciepłowniczej kolejne budynki na łączną moc cieplną ponad 40 MWt.

Sezon grzewczy jest pojęciem umownym. Nasi klienci sami decydują, kiedy ogrzewanie zostanie włączone, składając indywidualnie wnioski. W okresie przejściowym, na początku jesieni, kiedy temperatury zewnętrzne są jeszcze zmienne, dostawy ciepła do mieszkań reguluje automatyka pogodowa, która umożliwia włączenie i wyłączenie dostaw do budynku w zależności od temperatury zewnętrznej – Marcin Staniszewski, prezes zarządu TAURON Ciepło.

W TAURONIE zgłoszenie rozpoczęcia sezonu grzewczego możliwe jest on-line, za pośrednictwem elektronicznego Biura Obsługi klienta (e-BOK Ciepło) lub poprzez wysłanie wniosku drogą mailową. Dostawy są uruchamiane i wstrzymywane w dowolnym terminie, na wniosek wspólnoty, spółdzielni lub zarządcy obiektu. Ciepłownictwo jest branżą całkowicie regulowaną, wysokość opłat za ciepło sieciowe jest uzależniona od decyzji Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki (URE). Ostateczna decyzja dotycząca zmiany cen w taryfie dla ciepła należy do URE.

Dzięki działaniom osłonowym podjętym przez rząd wynikającym z „Ustawy o szczególnych rozwiązaniach w zakresie niektórych źródeł ciepła w związku z sytuacją na rynku paliw” klienci TAURON Ciepło otrzymają dostawy ciepła sieciowego w akceptowalnej społecznie cenie. Ewentualne wzrosty cen dla gospodarstw domowych na pewno nie będą wyższe niż te wynikające z Ustawy – wyjaśnia Paweł Szczeszek.

W ubiegłym sezonie grzewczym TAURON wyprodukował około 9,5 milionów GJ (gigadżuli) ciepła.

Jak można efektywnie korzystać z ciepła sieciowego

Ciepło sieciowe jest ważnym narzędziem w walce ze smogiem w polskich miastach, jako nowoczesny sposób ogrzewania, który w bezpieczny i bezobsługowy sposób zapewnia komfort cieplny oraz dostawę ciepłej wody bez względu na porę roku. Ciepło sieciowe jest również coraz częściej tzw. pierwszym wyborem jeśli chodzi o sposób ogrzewania nowych budynków w mieście. Ogrzewanie sieciowe jest jednym z najbardziej ekologicznych rozwiązań ogrzewania budynków wielorodzinnych w mieście. Spaliny pochodzące z elektrociepłowni poddawane są oczyszczaniu w zaawansowanych technologicznie elektrofiltrach, których sprawność w TAURON Ciepło wynosi aż 99,9 proc.

Źródło: tauron.pl

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz