![Sejm przyjął ustawę gwarantującą ceny węgla i zwiększenie jego dostępności dla gospodarstw domowych [ źródło: www.gov.pl] Sejm przyjął ustawę gwarantującą ceny węgla i zwiększenie jego dostępności dla gospodarstw domowych [ źródło: www.gov.pl]](https://ecieplo.pl/wp-content/uploads/2022/06/729x308-6.png)
Wprowadzenia embarga na rosyjski węgiel spowodowało, że niektórzy pośrednicy podnieśli ceny węgla nawet trzykrotnie, mimo że w Polskiej Grupie Węglowej tona opału kosztowała 900-1000 zł. Nowe przepisy mają zwiększyć podaż węgla na polskim rynku, co w efekcie ma spowodować obniżenie jego ceny. Przyjęta ustawa określa jego cenę gwarantowaną i rekompensatę dla autoryzowanych pośredników.
Naszym priorytetem jest zapewnienie Polakom węgla w odpowiedniej cenie. Dzięki nowym przepisom odbiorcy indywidualni będą mieli możliwość nabycia go po gwarantowanej ustawowo cenie. To realne wsparcie dla naszych obywateli i zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego naszego kraju – podkreśla minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.
Gwarantowana cena dla gospodarstw domowych została ustalona na poziomie 996,60 zł brutto na 3 tony węgla na każde mieszkanie/gospodarstwo domowe (dotyczy to również kotłowni zbiorczych i wspólnot mieszkaniowych, wg tych samych zasad co dla klientów indywidualnych). Warunkiem skorzystania ze wsparcia będzie udokumentowanie wykorzystywanego przez gospodarstwo domowe źródła ogrzewania zgłoszonego do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków.
Autoryzowani pośrednicy mają otrzymać rekompensaty w wysokości 1073 zł za tonę. Wynika to z potrzeby zapewnienia większego wsparcia uczestnikom rynku, w związku z trudną sytuacją na rynku paliw. Podmioty, które zdecydują się na współpracę w programie, zobowiązane będą do zarejestrowania się, co ma zagwarantować, że węgiel będzie przekazywany odbiorcom indywidualnym w cenie wskazanej w ustawie.
Nadal dodatkowo odbiorcy indywidualni mogą składania wniosku o dodatek osłonowy, więcej pisaliśmy o tym tutaj.
Wprowadzony na początku roku dodatek osłonowy to dodatkowe wsparcie dla osób, które korzystają z węgla. Wnioski o jego przyznanie można składać do 31 października 2022 roku – przypomniała minister Anna Moskwa.
źródło: www.gov.pl


Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.