Reklama
https://www.ceo-odnawialna.pl/

Rośnie liczba inwentaryzacji w CEEB

18 września 2023 r. został uruchomiony system CEEB w pełnej wersji, a wraz z nim moduł inwentaryzacji. Inwentaryzacja w CEEB dotyczy źródeł ciepła (ogrzewania) i parametrów technicznych budynku. Inwentaryzacja przeprowadzana jest dla całego budynku, a także osobno dla lokalu. Dzięki inwentaryzacji w CEEB gmina zna stan techniczny budynków i lokali na swoim terenie. W systemie odnotowano dotychczas 256 tys. inwentaryzacji budynków i 401 tys. lokali.

Rośnie liczba inwentaryzacji w CEEB
Rośnie liczba inwentaryzacji w CEEB

Pełna wersja systemu obsługi Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków, wdrożona 18 września 2023 r., zawiera aż 14 modułów. Jednym z nich jest inwentaryzacja budynków.

Cel inwentaryzacji

Celem przeprowadzenia inwentaryzacji jest m. in. weryfikacja danych z deklaracji CEEB. System nie dostarczałby nam wiarygodnych danych, gdyby opierał się tylko na danych deklaratywnych. Dzięki inwentaryzacji mamy większą pewność, że wskazane przez obywateli źródła ciepła są zainstalowane w budynku.

Poza tym, celem inwentaryzacji jest:

  • zgromadzenie wiedzy o ogólnym stanie technicznym budynku / lokalu, przede wszystkim na potrzeby właściciela, aby wiedział jak go lepiej ogrzać, oraz na potrzeby gminy do planowania strategii niskoemisyjnych na swoim terenie,
  • wygenerowanie uproszczonej analizy energetycznej dla budynku/lokalu dla potrzeb obywatela,

Statystyki inwentaryzacji

Od momentu uruchomienia pełnej wersji systemu zostało przeprowadzonych:

  • 256 tys. inwentaryzacji budynków,
  • 401 tys. inwentaryzacji lokali,

Inwentaryzację przeprowadza osoba z uprawnieniami (kominiarz, pracownik urzędu miasta/gminy), a także sam właściciel lub zarządca nieruchomości. Możliwość przeprowadzenia samodzielnej inwentaryzacji została udostępniona obywatelom w grudniu 2023 r.

Prawie 800 samodzielnych inwentaryzacji

Obecnie w systemie zostało przeprowadzonych:

  • 402 samodzielnych inwentaryzacji budynków,
  • 388 samodzielnych inwentaryzacji lokali,

Dane w województwach

Najwięcej inwentaryzacji przeprowadzono w CEEB w województwie mazowieckim – ponad 110 tys. Najmniej w województwie lubuskim – ok. 7 tys. Inwentaryzacji przeprowadzonych przez obywateli samodzielnie jest też najwięcej na Mazowszu – 250.

Źródło: gunb.gov.pl

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz