.
Reklama
heiztechnik banner 311023
.

Polski miks energetyczny oraz dywersyfikacja źródeł energii tematem V Forum Wizji Rozwoju

Główny temat rozmów V Forum Wizji Rozwoju podczas panelu „Bezpieczeństwo energetyczne” to polski miks energetyczny oraz dywersyfikacja źródeł energii.

Polski miks energetyczny oraz dywersyfikacja źródeł energii tematem V Forum Wizji Rozwoju [źródło: www.gov.pl]
Polski miks energetyczny oraz dywersyfikacja źródeł energii tematem V Forum Wizji Rozwoju [źródło: www.gov.pl]

20 czerwca 2022 roku w Gdyni odbyło się V Forum Wizji Rozwoju. Udział wziął w nim wiceminister klimatu i środowiska Ireneusz Zyska.

Reklama
oknonet.pl

 

Po rosyjskiej inwazji na Ukrainę ceny surowców energetycznych wystrzeliły w górę, a niemal cały zachód zadeklarował stopniowe odchodzenie od rosyjskich surowców, aby nie wspierać agresora. Polsce obecnie jest łatwiej dywersyfikować kierunki dostaw, bo od lat przygotowywaliśmy do sytuacji widocznej obecnie — podkreślił pełnomocnik rządu ds. OZE.

 

Energetyka w rękach Rosji stała się narzędziem wpływu i szantażu. Polska od dawna dywersyfikuje kierunki dostaw surowców energetycznych. Recepta na uniezależnienie od surowców z kierunku wschodniego to nowe źródła energii, które są także odpowiedzią na przemiany gospodarcze – powiedział.

 

To właśnie Polska była w ostatnich latach liderem, jeżeli chodzi o budowanie energetycznej niezależności – dodał.

 

Polski miks energetyczny należy oprzeć o stabilne źródło energii, jakim jest np. energetyka jądrowa. Po 2030 r. istotną rolę zaczną odgrywać źródła, takie jak energetyka jądrowa oraz energetyka odnawialna. Pozwoli to na utrzymanie jak najwyższego bezpieczeństwa energetycznego przy realizacji celów polityki klimatycznej – mówił.

 

Ważnym elementem bezpieczeństwa energetycznego kraju jest suwerenność energetyczna. Chcemy zachowywać jak maksymalizacja udziału polskiego wkładu tzw. local content w energetyce – przede wszystkim OZE. Chcemy inwestować i inwestujemy w nowoczesne technologie wytwarzania energii, po to, aby rozwijać nowe gałęzie polskiego przemysłu – podsumował.

źródło: www.gov.pl

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz