Reklama
https://homecomfort.com.pl/

Niezależność Energetyczna Miast i Gmin 2024 – konferencja dla samorządów w ramach projektu Energia Miasta Szczecin

Wykorzystywanie odnawialnych, a do tego własnych źródeł energii przez duże aglomeracje miejskie oraz mniejsze gminy staje się coraz powszechniejszym zjawiskiem. Stawiając na nowoczesne rozwiązania i ekologiczne rozwiązania samorządy mogą stawać się niezależne energetycznie. Liderem takich właśnie rozwiązań jest Szczecin. Miasto chce podzielić się z innymi swoimi doświadczeniami. O tym właśnie będzie ogólnopolska Konferencja Niezależność Energetyczna Miast i Gmin, która odbędzie się w Szczecinie 21 i 22 marca 2024 r. w ramach projektu Energia Miasta Szczecin.

Niezależność Energetyczna Miast i Gmin 2024 – konferencja dla samorządów w ramach projektu Energia Miasta Szczecin
Niezależność Energetyczna Miast i Gmin 2024 – konferencja dla samorządów w ramach projektu Energia Miasta Szczecin

Każdego roku, dla potrzeb komunalnej infrastruktury, szkół, transportu Szczecin potrzebuje ponad 96 tys. MWh prądu. Dużą część tego zapotrzebowania Szczecin pokrywa z własnej produkcji. Tylko w 2022 roku dzięki OZE samorząd szczeciński wyprodukował ponad 10 tys. MWh, oszczędzając tym samym miliony złotych na niezakupionej energii elektrycznej. Odnawialne źródła energii mogą pojawiać się zarówno w miejskich przestrzeniach, placówkach oraz jednostkach komunalnych. Od 2022 roku zasilanie miejskich jednostek jest możliwe także dzięki Zakładowi Unieszkodliwiania Odpadów Sp. z o.o. – EcoGenerator. Zakład, który w wyniku spalania odpadów komunalnych, w sposób bezpieczny dla środowiska, produkuje energię elektryczną i cieplną. Dzięki odpadom dostarczonym w 2022 roku EcoGenerator wyprodukował brutto ponad 88,5 tys. MWh energii elektrycznej oraz ponad 737 tys. GJ energii cieplnej. Po odjęciu energii na własne potrzeby zakładu, produkcja energii elektrycznej wyniosła 65,5 tys. MWh oraz 726 tys. GJ energii cieplnej. Wytworzona z odpadów energia elektryczna w 2022 roku trafiła do Krajowej Sieci Elektroenergetycznej a ciepło do Szczecińskiej Energetyki Cieplnej. Dzięki pracy EcoGeneratora w pierwszych 9 miesiącach 2023 roku udało się wyprodukować na potrzeby miasta, aż blisko 18 tys. MWh, prądu, który zasilił uliczne latarnie, sygnalizację świetlną czy trakcje tramwajowe Szczeciński Park Naukowo Technologiczny, SPNT. Pozyskiwanie energii z odpadów spalanych w EcoGeneratorze sprawiło, że stawki za energię elektryczną zmniejszyły się znacząco.

W roku 2024 planowana wielkość energii elektrycznej dostarczana do miasta z EcoGeneratora przekroczy 25 tys. MWh i poza oświetleniem ulicznym, sygnalizacją świetlną i SPNT prąd z odpadów komunalnych napędzać będzie szczecińskie tramwaje i autobusy elektryczne oraz zasili oczyszczalnię ścieków na Międzyodrzu.

Jesteśmy liderem w samowystarczalności energetycznej wśród dużych miast. Mając wiedzę oraz doświadczenie postanowiliśmy podzielić się nimi z innymi samorządami. Już wiemy, że zainteresowanie szczecińskimi rozwiązaniami jest bardzo duże – mówi Piotr Krzystek, Prezydent Szczecina, który w ten sposób zachęca do udziału w konferencji „Niezależność Energetyczna Miast i Gmin 2024 – Energia Miasta Szczecin”. Jak podkreśla prezydent Szczecin najważniejszym walorem tej konferencji jest to, że to praktycy zaprezentują na tej konferencji wdrożone w mieście rozwiązania, czyli Szczecin podzieli się na niej swoim know how, zarówno technologicznym jak i przede wszystkim formalno-prawnym.

W trakcie dwudniowego spotkania zaprezentujemy Państwu nasze rozwiązania, opowiemy o pomysłach i podzielimy się swoim obserwacjami i doświadczeniem. Na przykładzie największych spółek komunalnych – szczecińskiego Zakładu Wodociągów i Kanalizacji, który jest liderem wśród krajowych firm wodociągowych w dziedzinie produkcji energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych, pokażemy korzyści z produkcji energii z farm fotowoltaicznych, turbiny Francisa oraz biogazu. W spotkaniu wezmą także udział specjaliści z EcoGeneratora, z którego wyprodukowana energia zaspakaja nie tylko własne potrzeby, ale także pokrywa znaczną część zapotrzebowania miasta. Do udziału zaprosiliśmy także przedstawicieli Ambasady Królestwa Danii, światowego lidera w produkcja biogazu z odpadów rolniczych i organicznych oraz przedstawicieli firm z branży energetycznej oferujących rozwiązania dla samorządów. Konferencja będzie także okazją do wizyt studyjnych w naszych dwóch największych spółkach komunalnych – Zakładzie Unieszkodliwiania Odpadów oraz Szczecińskich Wodociągach. O rozwiązaniach dla samorządów opowiedzą też przedstawiciele Szczecińskiej Energetyki Cieplnej, którzy bazując na własnych doświadczeniach zaprezentują nowe spojrzenie na rozwój energetyczny sfery komunalnej.

Serdecznie zapraszamy do udziału przedstawicieli Miast i Gmin!

Szczegóły dotyczące wydarzenia oraz rejestracji już wkrótce na stronie www.energiamiasta.szczecin.eu

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz