Reklama
https://www.bosch-homecomfort.com

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej dofinansuje zmodernizowanie elektrowni wodnej w Gubinie

Należąca do PGE Energia Odnawialna elektrownia wodna w Gubinie zostanie zmodernizowana. W planach jest m.in. zmodernizowanie dwóch hydrozespołów, z kolei trzeci ma przejść kapitalny remont. Inwestycję dofinansuje Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, przeznaczając na ten cel ponad 6 mln złotych.

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej dofinansuje zmodernizowanie elektrowni wodnej w Gubinie [źródło: www.gov.pl]
Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej dofinansuje zmodernizowanie elektrowni wodnej w Gubinie [źródło: www.gov.pl]

Jeszcze w styczniu PGE Energia Odnawialna rozpisze przetarg na wykonanie wszystkich prac. W pierwszej kolejności wymienione zostaną hydrozespoły Hz 3 i Hz 2 wraz z całym zapleczem technologicznym. W dalszej kolejności planowana jest modernizacja hydrozespołu Hz 1 w tym: aparatu kierowniczego, wirnika, łożyska nośnego i głównego oraz generatora transformatora. Spółka planuje zakończenie modernizacji całej elektrowni w pierwszym kwartale 2024 r.

 

Dzięki tej inwestycji Elektrownia Wodna Gubin będzie mogła bezawaryjnie pracować przez kolejne 40 lat, zwiększając swoje możliwości produkcyjne o 10 proc. z obecnych 4405 MWh do 4845 MWh. Pozwoli to zaspokoić zapotrzebowanie na energię elektryczną ok. 2000 gospodarstw domowych — mówi Marcin Karlikowski, prezes zarządu PGE Energia Odnawialna.

 

PGE Energia Odnawialna w 2021 roku gruntownie wyremontowano Małą Elektrownię Wodną Myczkowce. Obecnie prowadzone są prace przy Elektrowni Wodnej Dębe oraz prowadzone jest   postępowanie przetargowe na modernizacje Elektrowni Szczytowo-Pompowej Porąbka-Żar.

Tym, co wyróżnia inwestycję w Gubinie, jest udział w projekcie Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki. – Rozwój hydroenergetyki to jeden z filarów transformacji polskiego sektora energetycznego. Z tym większą satysfakcją przekazujemy dotację tak doświadczonemu w zakresie rozwoju OZE beneficjentowi jak PGE Energia Odnawialna. Dzięki zastosowaniu solidnych, nowoczesnych, a jednocześnie nieskomplikowanych technologii, dofinansowany projekt pozwoli na długoletnią, w pełni „zieloną” produkcję energii elektrycznej. Co ważne, modernizacja Elektrowni Wodnej Gubin wpisuje się w rozwój zrównoważonej gospodarki wodnej. Zastosowane zostaną tu rozwiązania chroniące bioróżnorodność i harmonijne funkcjonowanie organizmów rzecznych, w tym lokalnych gatunków ryb. To doskonały przykład połączenia ekologii z ekonomią, wielowiekowego dziedzictwa w zakresie wykorzystywania hydroenergetyki z nowoczesną technologią – podkreśla Artur Michalski, wiceprezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

 

Elektrownia Wodna Gubin to jeden z najstarszych obiektów hydrotechnicznych w Polsce. Wybudowano ją w 1905 r. w korycie rzeki Nysa Łużycka. Posiada trzy hydrozespoły z turbiną Kaplana o łącznej mocy ok 1,1 MW.

źródło: www.gov.pl

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz