Reklama
oknonet.pl

Likwidacja kopciuchów przynosi efekty? Wyniki raportu Oddychaj Polsko!

W Polsce pomimo programów mających na celu poprawę jakości powietrza smog nadal stanowi duży problem. Z raportu „Oddychaj Polsko!” wynika, że w ubiegłym roku normy w zakresie stężenia pyłów PM2,5 wyznaczane przez WHO zostały przekroczone w 15 z 16 województw.

Likwidacja kopciuchów przynosi efekty? Wyniki raportu Oddychaj Polsko! [źródło: oddychajpolsko.onet.pl]
Likwidacja kopciuchów przynosi efekty? Wyniki raportu Oddychaj Polsko! [źródło: oddychajpolsko.onet.pl]

 Koniec problemu smogu w Polsce jest możliwy. Nasz raport „Oddychaj Polsko!” wykazał, że przez ostatnie osiem lat jakość powietrza w Polsce, wbrew powszechnej opinii, się poprawiła. Przyczyniły się do tego problemu walki z niską emisją wdrażane przez polskie miasta, m.in. ograniczanie używania węgla do ogrzewania domów. Wciąż jednak Polska ma jedne z najgorszych statystyk jakości powietrza w Europie. Zmianom na lepsze nie sprzyjają wysokie ceny gazu, który jest wciąż za rzadko używany do ogrzewania mieszkań i domów jednorodzinnych — mówi Marcin Gnat z firmy, która monitoruje jakość powietrza.

Reklama
noxaeurope.com 20.05.25

Najpoważniejsza sytuacja jest w śląskiem. W tym województwie normy były przekroczone średnio przez 221 dni w roku, czyli przez około 60% czasu mieszkańcy regionu byli narażeni na zbyt wysoki poziom zanieczyszczenia, uważany przez WHO za niebezpieczny dla zdrowia. Równie poważna sytuacja dotyczyła województwa małopolskiego i łódzkiego. Najlepszym powietrzem z kolei mogą się cieszyć mieszkańcy województwa pomorskiego i zachodniopomorskiego.

 W przypadku Małopolski wpływa na to nawet ukształtowanie terenu. Bardzo często miasteczka czy miasta są w nieckach, dolinach, gdzie to miasto nie może się po prostu przewietrzyć. A do tego dochodzą nasze nawyki ogrzewania domów złej jakości węglem czy śmieciami. Na Śląsku to samo zjawisko pomnożone jest przez fakt, że jest tak bardzo dużo miejscowości obok siebie i te złe nawyki powodują efekt kuli śniegowej, który niestety rzutuje na nasze płuca. Oczywiście też przemysł odgrywa niebagatelną rolę w przypadku jednego i drugiego regionu – mówi Marcin Gnat.

Jak wskazuje Airly, firma zajmująca się monitorowaniem jakości powietrza, w marcu w rankingu europejskich miast najbardziej zanieczyszczonych cząsteczkami PM10 Katowice zajęły czwartą lokatę, po Maladze, Sewilli i Belgradzie. W pierwszej 20 znalazły się także Kraków (siódme miejsce), Wrocław (10), Łódź (14) i Poznań (15).

Duże aglomeracje takie jak Łódź, Warszawa w dużej mierze walczą ze smogiem. Niestety bardzo często na czoło wysuwają się miasta, które nie są największe, ale niestety różne czynniki wpływają na to, że jest dużo gorzej niż gdzie indziej. Takimi niechlubnymi liderami bardzo często są np. Nowy Targ czy Rybnik. Często uważano, że wyjeżdżając do małego miasteczka, możemy odetchnąć świeżym powietrzem. Tak nie jest, bo niska emisja i skłonność naszego narodu, czasami konieczność, do ogrzewania swoich domów złej jakości węglem czy śmieciami prowadzi do kumulacji zjawiska, jakim jest smog – – podkreśla ekspert Airly.

 

Jak zbadaliśmy w naszym dorocznym raporcie „Oddychaj Polsko!”, może to zaskakiwać, ale w ciągu ostatnich ośmiu lat jakość powietrza w Polsce znacząco się poprawiła. Tutaj liczby mogą zaskakiwać, bo w przypadku Krakowa jest to aż 50 proc. poprawy w przypadku PM2,5 i PM10, a w przypadku Katowic i Warszawy, uznawanych za mocno zanieczyszczone, ten spadek to około 30 proc. Z czego to wynika? Dużo działań zostało podjętych. Flagowym przedsięwzięciem, które dało realny efekt, jest wprowadzenie zakazu używania paliw stałych na terenie Krakowa, co zredukowało zjawisko niskiej emisji z domów jednorodzinnych, a jest to główna przyczyna smogu w Polsce. Widać to dokładnie w odniesieniu do sąsiadujących z Krakowem gmin, gdzie wciąż to powietrze jest takie, jak było kilka lat temu — wyjaśnia Marcin Gnat.

Poprawie jakości powietrza w Polsce służy program Czyste Powietrze. Pisaliśmy o nim tutaj.

Niestety z drugiej strony mamy inny problem: ceny energii rosną. W przypadku gdy ceny gazu zwyżkują bardzo mocno, wielu ludzi nie jest w stanie pozwolić sobie na ogrzewanie gazowe i skłania się ku tańszym paliwom. To często oznacza materiały dużo gorszej jakości, które niestety są wysokoemisyjne. Wysokie ceny energii są bardzo dużym zagrożeniem dla jakości powietrza w Polsce – podkreśla Marcin Gnat.

źródło: ddychajpolsko.onet.pl , biznes.newseria.pl

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz