Reklama
kongres.energetyka-rozproszona.pl

Konkurs „Mierzymy się ze smogiem” – do wygrania mierniki smogu i ekrany edukacyjne!

Troskę o najbliższe środowisko można doskonale połączyć z rozwojem kompetencji cyfrowych – i to zarówno uczniów, jak i dorosłych. Ministerstwo Cyfryzacji wraz z Ministerstwem Klimatu i Środowiska oraz NASK-PIB zapraszają wszystkie szkoły w Polsce do udziału w konkursie, w którym do wygrania są pakiety urządzeń do prowadzenia cyfrowej edukacji ekologicznej. Już dziś pomyślcie o tym, co możecie zrobić dla jakości powietrza w Waszych miejscowościach.

Konkurs „Mierzymy się ze smogiem” – do wygrania mierniki smogu i ekrany edukacyjne!
Konkurs „Mierzymy się ze smogiem” – do wygrania mierniki smogu i ekrany edukacyjne!

W projekcie Edukacyjnej Sieci Antysmogowej (ESA), który realizuje NASK – Państwowy Instytut Badawczy, uczestniczy już ponad 1700 szkół i przedszkoli. Teraz w ramach konkursu „Mierzymy się ze smogiem” kolejne szkoły mogą wygrać zestaw do prowadzenia pomiarów jakości powietrza i dołączyć do projektu. Szkoły, które monitorują stan powietrza w swojej okolicy, mogą z kolei rozbudować posiadane zestawy urządzeń o ekrany wewnętrzne do prezentacji bieżącego stanu powietrza oraz treści edukacyjnych na temat smogu. Do zdobycia jest 70 mierników jakości powietrza i aż 1600 ekranów edukacyjnych!

Kompetencje cyfrowe i umiejętność korzystania z wiarygodnych źródeł informacji są niezbędne do funkcjonowania w dzisiejszym świecie. To dzięki nim mamy również argumenty w ręku do walki o większą świadomość w kwestii zanieczyszczenia powietrza. I te argumenty może teraz zdobyć każda szkoła w Polsce, wygrywając jeden z pakietów edukacyjnych w konkursie „Mierzymy się ze smogiem. Nie mamy wakacji od dbania o jakość powietrza, jakim oddychamy, dlatego zachęcamy – zacznijcie działać w tej wspólnej sprawie od zaraz i wysyłajcie zgłoszenia! – mówi Janusz Cieszyński, minister cyfryzacji.

Czyste powietrze to nie tylko nasza odpowiedzialność, ale przede wszystkim szansa na zdrowszą przyszłość. Konkurs „Mierzymy się ze smogiem” jest doskonałą okazją do rozpowszechniania wiedzy i edukowania społeczeństwa, a zwłaszcza najmłodszych pokoleń, o konieczności dbania o to, czym oddychamy na co dzień. Chcemy inspirować i mobilizować młodych ludzi do podejmowania działań na rzecz czystego powietrza – powiedziała Anna Moskwa, minister klimatu i środowiska.

Dwa pakiety edukacyjne

W konkursie mogą wziąć udział zarówno szkoły podstawowe, jak i ponadpodstawowe, o ile tylko są zainteresowane prowadzeniem edukacji ekologicznej związanej z pomiarami jakości powietrza.

Choć tuż przed wakacjami zwykle nie myślimy o smogu, musimy mieć świadomość, że ten problem istnieje i każda pora jest dobra, by spróbować mu zaradzić. Jak? Na przykład biorąc udział w naszym konkursie. Każda zgłoszona szkoła może wybrać jeden z dwóch pakietów – w zależności od tego, czy ma już miernik smogu i prowadzi pomiary jakości powietrza, czy dopiero chciałaby takie działania rozpocząć. W pierwszym przypadku otrzyma kompletny zestaw do prowadzenia pomiarów jakości powietrza; w drugim – rozbudujemy szkolny zestaw pomiarowy o ekran do wyświetlania wyników pomiarów oraz treści edukacyjnych. Dzięki temu szkoła zyska dodatkowe narzędzia do realizacji podejmowanych działań na rzecz poprawy jakości powietrza – mówi Dominik Kopera, zastępca dyrektora NASK ds. Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej.

PAKIET EDUKACYJNY 1 to:

 • miernik jakości powietrza
 • tablica LED do wyświetlania danych pomiarowych (tzw. wyświetlacz pomiarów) zamontowany na zewnątrz budynku szkoły
 • ekran edukacyjny zamontowany wewnątrz budynku szkoły do wyświetlania danych pomiarowych oraz prezentacji treści edukacyjnych
 • szkolenia dla nauczycieli koordynatorów i dostęp do cyfrowych materiałów edukacyjnych

PAKIET EDUKACYJNY 2 to:

 • ekran edukacyjny zamontowany wewnątrz budynku szkoły do wyświetlania danych pomiarowych oraz prezentacji treści edukacyjnych

Jak się zgłosić?

Zgłoszenia do konkursu „Mierzymy się ze smogiem” są przyjmowane za pośrednictwem formularza dostępnego na stronie Edukacyjnej Sieci Antysmogowej w zakładce „Rekrutacja”.

Zadanie jest bardzo proste!

 1. Szkoła najpierw wybiera pakiet odpowiedni dla siebie.
 2. Następnie nauczyciele i uczniowie tworzą hasło konkursowe (maks. 150 znaków ze spacjami) angażujące do walki o jakość powietrza, np. dotyczące dbałości o czystość powietrza, pomiarów jakości powietrza, wpływu jakości powietrza na zdrowie, edukacji antysmogowej.
 3. Do 14 lipca 2023 r. szkoła przesyła zgłoszenie przez formularz konkursowy.

Przy ocenie zgłoszeń konkursowych jury pod uwagę weźmie następujące kryteria:

 • lokalizację szkoły – do 10 punktów;
 • dotychczasowe prowadzenie edukacji ESA – 10 punktów;
 • stworzone hasło konkursowe – 0–10 punktów.

Maksymalnie można zdobyć 30 punktów.

Szczegółowo opisane kryteria i zasady punktacji znajdują się w regulaminie na stronie esa.nask.pl w zakładce „Rekrutacja”. W tym samym miejscu do 31 lipca 2023 r. opublikowane zostaną wyniki konkursu!

Źródło: gov.pl

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz