Reklama
https://www.bosch-homecomfort.com

Konferencja Eco-Miasto 2022. Nadzieja w czasach niepewności

Już 28 września 2022 roku w Centrum Nauki Kopernik odbędzie się Konferencja organizowana jak co roku w ramach 9. Edycji Programu Eco-Miasto.

Konferencja Eco-Miasto 2022. Nadzieja w czasach niepewności [źródło: www.eco-miasto.pl]
Konferencja Eco-Miasto 2022. Nadzieja w czasach niepewności [źródło: www.eco-miasto.pl]

Wrześniowe wydarzenie niemal na pewno odbywać się będzie w niezbyt sprzyjającym kontekście. Uwagę mediów i opinii publicznej zaprzątają wskaźniki inflacji, rosnące stopy procentowe, wojna
u naszego wschodniego sąsiada. Nie wiemy, czy za kilka miesięcy nie dojdzie do spowolnienia gospodarczego czy wzrostu bezrobocia.

W obliczu takich bieżących wyzwań znacznie trudniej jest myśleć w dłuższej perspektywie – na przykład roku 2030, mającego być punktem odniesienia dla tegorocznej edycji Eco-Miasta. To wyzwanie również dla miast, niepewnych co do stabilności swoich budżetów czy wspierających uchodźców z Ukrainy.

W części z nich pojawiają się pomysły, takie jak ograniczanie częstotliwości kursowania transportu publicznego, podwyżki cen biletów czy wstrzymywanie budżetów partycypacyjnych.

W obliczu tego rodzaju wyzwań czytelnie komunikowany i realizowany w przemyślany sposób zrównoważony rozwój może stanowić zarówno wyzwanie, jak i najlepsze rozwiązanie w niepewnych czasach. Dziać się tak będzie jedynie wtedy, gdy decydenci – nie tylko samorządowi – nie ulegną pokusie powrotu do traktowania działań prośrodowiskowych jako „luksusu na lepsze czasy”. Będzie to możliwe wówczas, gdy będzie się je widzieć jako integralną część zrównoważonego rozwoju i odpowiedź na najbardziej palące problemy społeczne.

Celem tegorocznej konferencji Programu Eco-Miasto 2022 jest zwrócenie szczególnej uwagi na integrację dyskusji o środowiskowym, społecznym i gospodarczym rozwoju polskich miast. Skupi się ona nie tylko na kreśleniu globalnych, europejskich i krajowych trendów czy pokazywaniu dobrych praktyk, ale również na poszukiwaniu nadziei – na to, że wciąż możliwe jest zarówno odpowiedzenie na kryzysy środowiskowe, takie jak kryzys klimatyczny czy utrata różnorodności biologicznej, jak i na miejskie wyzwania, związane z rynkiem mieszkaniowym czy finansowaniem niezbędnych inwestycji.

Serdecznie zachęcamy do rejestracji na wydarzenie. Liczba miejsc ograniczona.

źródło: www.eco-miasto.pl

 

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz