Reklama
https://www.ceo-odnawialna.pl/

Energetyka rozproszona głównym tematem konferencji pn. „Bezpieczeństwo i transformacja energetyczna Polski i Unii Europejskiej. Kierunki, wyzwania, ryzyka, niezbędne działania”

Rozwój energetyki rozproszonej był głównym tematem wystąpienia wiceministra klimatu i środowiska Ireneusza Zyski podczas konferencji pn. „Bezpieczeństwo i transformacja energetyczna Polski i Unii Europejskiej. Kierunki, wyzwania, ryzyka, niezbędne działania”. Organizatorem spotkania była Okręgowa Izba Przemysłowo-Handlowa w Tychach. Wydarzenie miało miejsce 20 kwietnia 2022 r.

Energetyka rozproszona głównym tematem konferencji pn. „Bezpieczeństwo i transformacja energetyczna Polski i Unii Europejskiej. Kierunki, wyzwania, ryzyka, niezbędne działania” [źródło: www.gov.pl]
Energetyka rozproszona głównym tematem konferencji pn. „Bezpieczeństwo i transformacja energetyczna Polski i Unii Europejskiej. Kierunki, wyzwania, ryzyka, niezbędne działania” [źródło: www.gov.pl]

Transformacja sektora energetycznego w kierunku nisko i zeroemisyjnym, przy zapewnieniu stabilnych dostaw energii w odpowiedniej dla społeczeństwa cenie, wymaga stworzenia właściwych warunków. Dotyczą one przede wszystkim zwiększenia wykorzystania potencjału tkwiącego w ruchu prosumenckim, klastrach i spółdzielniach energetycznych, które już wkrótce będzie można wykorzystać jako podstawę lokalnego przełomu w energetyce. Istotne jest, aby uwypuklić rozwój OZE, w tym energetyki rozproszonej, jako element szerokiego myślenia o systemie elektroenergetycznym, który będzie zapewniał przewidywalne i stabilne dostawy energii dla Polski — zaznaczył wiceminister Ireneusz Zyska, Ministerstwo Klimatu i Środowiska.

Reklama
oknonet.pl

 

Chcemy, aby Polska odpowiedziała na cywilizacyjne wyzwanie, za jakie można uznać transformację naszej energetyki i szerzej gospodarki w kierunku nisko- i zeroemisyjnym. Nie uda się tego zrobić bez uwzględnienia lokalnego wymiaru produkcji energii, wokół którego należy budować system energetyczny jutra — powiedział wiceminister Ireneusz Zyska.

 

Według pełnomocnika ds. OZE obecnie energetyka rozproszona jest niezwykle istotnym elementem miksu energetycznego. Z czasem ta rola będzie rosła. Taki sposób wytwarzania energii elektrycznej przyczyni się nie tylko do dywersyfikacji źródeł pozyskiwania energii czy znaczącej redukcji emisji, ale również przybliży nas do spełnienia rosnących ambicji Unii Europejskiej.

 

Dynamiczny rozwój mikroinstalacji w Polsce jest i będzie w dalszym ciągu wzmacniany poprzez programy wsparcia finansowego, takie jak np. program „Mój Prąd”, którego czwarta edycja ruszyła 15 kwietnia. W efekcie uruchomionych programów mamy już ponad 6,5 GW mocy zainstalowanej w mikroinstalacjach PV, a na koniec lutego 2022 r. liczba prosumentów w Polsce przekroczyła 921 tys. – mówił wiceminister Ireneusz Zyska.

 

OZE to sposób na zwiększenie suwerenności energetycznej Polski i wzmocnienie naszego bezpieczeństwa energetycznego kraju. To również szansa na inwestycje, które uczynią z regionów górniczych inkubatory zmian i innowacji – dodał wiceminister Ireneusz Zyska.

źródło: www.gov.pl

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz