Reklama
kongres.energetyka-rozproszona.pl

Energa zmodernizuje oświetlenie w Zakładach Mięsnych Nowak

Energa Oświetlenie wymieni stare oprawy na nowoczesne oprawy LED w Zakładach Mięsnych Nowak w Jankowie Gdańskim. Zmodernizowanych zostanie prawie 950 punktów świetlnych, co powinno zmniejszyć zużycie prądu o przeszło połowę. Prace zostaną wykonane do końca roku.

Energa zmodernizuje oświetlenie w Zakładach Mięsnych Nowak

Wymiana opraw oświetleniowych na energooszczędne jest sprawdzoną metodą zmniejszania kosztów generowanych przez oświetlenie. Rozwój technologii LED oraz technik rozsyłu światła z opraw pozwala osiągnąć zadowalający efekt oświetleniowy przy niskim zużyciu energii.

Modernizacja, którą Energa wykona na terenie zakładu produkcyjnego w Jankowie Gdańskim, spowoduje zmniejszenie zużycia energii o ponad 50 procent. Oznacza to, że oświetlenie zakładu, które dotychczas zużywało przeszło 250 tys. kWh, po wymianie opraw zmniejszy się do ok. 124 tys. kWh rocznie.

Kryteria sanitarne spełnione

To jednak niejedyna korzyść wynikająca z wymiany opraw. Istotny jest także aspekt jakościowy modernizacji. Oprawy przeznaczone do montażu w zakładach produkujących i przetwarzających żywność muszą spełniać szereg wytycznych, mających znaczenie ze względu na bezpieczeństwo, wymagania sanitarne, środowiskowe i oświetleniowe, charakterystyczne dla przemysłu spożywczego – w tym także i branży mięsnej.

Aby je spełnić, producentom oświetlenia zaleca się, by oprawy wykorzystywane w tego typu branżach wykonane były z komponentów szczególnie wytrzymałych, odpornych na uderzenia i rozbicie. Jest to konieczne, by wykluczyć sytuację, w której elementy lamp mogłyby zanieczyścić proces wytwarzania żywności. Oprawy montowane przez Energę Oświetlenie są zgodne z normami – wykonane są z materiałów, które można zakwalifikować jako ogniotrwałe, nietoksyczne, nieodpryskujące, niereaktywne oraz nierdzewne. W obudowach nie występują żadne szklane elementy.

Projektując oświetlenie dla Zakładów Mięsnych Nowak, uwzględniono także specyficzne warunki panujące w przestrzeniach produkcyjnych. To m.in. temperatura czy wilgotność powietrza, wpływające na sprawność opraw, a także wykorzystywanie tu myjek wysokociśnieniowych. W tego typu sytuacjach stosuje się oprawy o podwyższonej klasie szczelności, zapobiegającej kondensacji pary wodnej w układzie optycznym. 

Modernizacja – analiza korzyści

Ważnym elementem poprawiającym bezpieczeństwo jest zastosowanie w pomieszczeniach z obróbką mięsa opraw emitujących światło o barwie 5000K. Jest ona optymalna w wykonywaniu pracy precyzyjnej, poprawia komfort widzenia oraz minimalizuje zmęczenie oczu.

W ramach umowy wymienione zostaną nie tylko oprawy przemysłowe, ale także lampy w pomieszczeniach biurowych, ciągach komunikacyjnych oraz na terenie zewnętrznym należącym do zakładu.

Dzięki zredukowanemu zużyciu emisja CO2 zostanie obniżona o ponad 93 tony rocznie. Nowe oprawy spełniają wszystkie standardy, normy oświetleniowe, posiadają certyfikaty jakości oraz długi okres gwarancji. Oznacza to, że zostaną także obniżone koszty utrzymania i konserwacji opraw.

Źródło: energa.pl

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz