.
Reklama
oknonet.pl
.

Centralny System Informacji o Rynku Energii ma zacząć działać od 1 lipca 2024 roku

2 lutego 2022 w Dzienniku Ustaw 2022 r. (poz. 234), opublikowane zostało rozporządzenie Ministra Klimatu i Środowiska w sprawie procesów rynku energii. Stanowi on akt wykonawczy do tzw. ustawy licznikowej z 20 maja 2021 r., która wprowadza system inteligentnego opomiarowania w Polsce.

Centralny System Informacji o Rynku Energii ma zacząć działać od 1 lipca 2024 roku [źródło: www.gov.pl]
Centralny System Informacji o Rynku Energii ma zacząć działać od 1 lipca 2024 roku [źródło: www.gov.pl]

Rozporządzenie to umożliwi wdrożenie Centralnego Systemu Informacji Rynku Energii (CSIRE) prowadzonego przez Operatora Informacji Rynku Energii (OIRE). Spółka PSE S.A. będzie pełniła tę funkcję.

Reklama
oknonet.pl

Zadaniem CSIRE będzie przetwarzanie informacji rynku energii, a to z kolei ma pozwolić m.in. na:

  • szybszą zmianę sprzedawcy,
  • bezpłatny i prosty dostęp do informacji o posiadanych umowach i zużyciu energii,
  • pozyskanie informacji o ofertach i oszczędnościach dostępnych na konkurencyjnym rynku energii elektrycznej,
  • dalszą bezpieczną integrację OZE w systemie energetycznym, a także
  • wykorzystanie synergii w sektorze, w tym zwiększenie elastyczności systemu oraz potencjału aktywnych odbiorców.

Wszystkie informacje będą na bieżąco aktualizowane, a system CSIRE i zgromadzone tam dane będą dobrze chronione i udostępniane na przejrzystych zasadach tylko uprawnionym i wskazanym przez odbiorców podmiotom. CSIRE umożliwi dostęp do wydajnego źródła danych prezentowanych w jednolitym standardzie. Skorzystają na tym odbiorcy energii, ponad 450 sprzedawców, prawie 200 operatorów systemu dystrybucyjnego oraz dostawcy nowych usług. CSIRE to część bezpiecznego i inteligentnego rynku energii, odpowiedź na potrzeby przedsiębiorstw i odbiorców indywidualnych oraz możliwość świadczenia nowych usług w przyszłości- informuje Ministerstwo Klimatu i Środowiska.

System CSIRE zacznie działać od 1 lipca 2024 r., a wcześniejsze wejście w życie ww. rozporządzenia umożliwi zatwierdzenie Instrukcji Ruchu i Eksploatacji Sieci Przesyłowej (IRiESP) przez Prezesa URE. Zawiera ona m.in. Standardy Wymiany Informacji CSIRE, realizację przez PSE S.A. wszystkich przewidzianych prawem obowiązków w tym zakresie.

źródło: www.gov.pl

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz