.
Reklama
https://powermeetings.eu/kongres-pelletu/
.

Bezpieczeństwo energetyczne tematem spotkania Międzynarodowej Agencji Energetycznej

Główne tematy ministerialnego spotkania Międzynarodowej Agencji Energetycznej był wyzwania z zakresu bezpieczeństwa energetycznego oraz globalne działania na rzecz czystej energii. W spotkaniu udział wzięła również minister klimatu i środowiska Anna Moskwa. Wydarzenie miało miejsce 23 marca 2022 roku.

Bezpieczeństwo energetyczne tematem spotkania Międzynarodowej Agencji Energetycznej [źródło: www.gov.pl]
Bezpieczeństwo energetyczne tematem spotkania Międzynarodowej Agencji Energetycznej [źródło: www.gov.pl]

Minister Moskwa przedstawiła MAE konkretne działania, które Polska podjęła, aby zwiększyć swoje bezpieczeństwo energetyczne i zakończyć dostawy rosyjskiego gazu.

Reklama
oknonet.pl

 

Polska od lat konsekwentnie podejmuje takie kroki jak m.in.: brak przedłużenia kontraktu z Gazpromem, ścisła współpraca z Danią i Norwegią przy realizacji projektu Baltic Pipe, rozbudowa Terminalu LNG w Świnoujściu, podpisanie nowych kontraktów ze zdywersyfikowanymi dostawcami, takimi jak USA czy Katar. Wszystkie te działania prowadzą do wzmocnienia bezpieczeństwa i odporności naszego systemu energetycznego — zaznaczyła minister.

 

Polska jako jeden z nielicznych krajów UE posiada obowiązkowe awaryjne zapasy gazu na 30 dni. Ola lat orędujemy też w UE ws. rozbudowy infrastruktury gazowej. Brak wsparcia jest jedną z głównych barier przyspieszenia procesu inwestycyjnego – powiedziała.

 

Minister podkreśliła, że wszystkie kraje muszą działać solidarnie i konsekwentnie wówczas będzie możliwe przyspieszenie przejścia na czystą energię przy jednoczesnym zapewnieniu bezpieczeństwa energetycznego.

 

Dziś potrzebujemy solidarności, determinacji i długoterminowej polityki z jasnymi celami. Nasz system bezpieczeństwa został naruszony. Zależność Europy od niestabilnego dostawcy, wykorzystującego energię jako broń do zabijania ludzi, musi się definitywnie skończyć – dodała Anna Moskwa, minister klimatu i środowiska.

W spotkaniu udział brali również przedstawiciele USA, Wielkiej Brytanii i Japonii oraz dyrektor Międzynarodowej Agencji Energetycznej Fatihem Birolem.

Bezpieczeństwo energetyczne było jednym z tematów rozmowy minister Moskwy z sekretarz ds. energii Jennifer Granholm.

 

W świetle rosyjskiej agresji militarnej na Ukrainę, wykorzystanie energii jądrowej może stać się kluczowe dla wzmocnienia bezpieczeństwa energetycznego w Europie – zauważyła szefowa resortu klimatu i środowiska.

Działania stabilizujące rynki ropy i gazu w sytuacji wojny są potrzebne natychmiast. Polska docenia odważne decyzje wielkich brytyjskich koncernów paliwowych o wycofaniu się z Rosji, mimo wysokich kosztów – dodała.

 

Podobieństwa między Japonią i Polską w miksie energetycznym oraz bogate doświadczenie w zakresie innowacyjnych technologii skłoniły nas do uważnego śledzenia japońskich wysiłków na rzecz dekarbonizacji – wyjaśniła.

źródło: www.gov.pl

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz