![Ogłoszono konkurs na partnera strategicznego w realizacji przedsięwzięcia „Budownictwo efektywne energetycznie i procesowo” [źródło: www.gov.pl] Ogłoszono konkurs na partnera strategicznego w realizacji przedsięwzięcia „Budownictwo efektywne energetycznie i procesowo” [źródło: www.gov.pl]](https://ecieplo.pl/wp-content/uploads/2022/01/729x308-1-1.jpg)
Do budowy tych obiektów zostaną wykorzystane technologie pozwalające szybko budować z modułów, prefabrykatów, zapewniać nadwyżkę energii na wszystkie potrzeby eksploatacji budynku (ogrzewanie, energia elektryczna, ciepła woda), a także oszczędzać wodę, redukować ślad węglowy materiałów budowlanych oraz w jak najwyższym stopniu korzystać przy budowie z materiałów z recyklingu.
Gminy, które zostaną wyłonione w postępowaniu konkursowym wesprą NCBR jako równorzędni i aktywni partnerzy i liderzy w rozwijaniu innowacji mieszkaniowych oraz społecznych. Poszukiwane są gminy, które posiadają nie tylko nieruchomości pod budowę demonstratorów, ale mają również wizję, jak wykorzystać wnioski z budowy i eksploatacji demonstratora do wprowadzenia zmian funkcjonowania uwarunkowań mieszkaniowych dla danej wspólnoty lokalnej. Mają to być partnerzy strategiczni, którzy przyczynią się do promowania rozwiązań technicznych i dzielenia się doświadczeniami, które mogą pozytywnie wpłynąć na funkcjonowanie mieszkalnictwa społecznego i senioralnego w innych miejscach kraju i Europy.
Na nieruchomościach, wygranych w konkursie gmin, powstaną budynki wielorodzinne (demonstratory), które zbudują dwaj najlepsi wykonawcy wybrani w ramach przedsięwzięcia „Budownictwo efektywne energetycznie i procesowo”. Na realizację tego przedsięwzięcia przeznaczono 37,5 mln złotych.
Demonstratory powstaną w ramach dwóch odrębnie realizowanych strumieni przedsięwzięcia: Strumień I – Budownictwo Społeczne oraz Strumień II – Budownictwo senioralne. Budynki stanowią element prac badawczo rozwojowych i mają powstać do końca 2023 roku. Przy wyborze najlepszych wykonawców pod uwagę brane jest zapewnienie przez nich jak najlepszych parametrów technologii, w tym:
- koszt budowy z uwzględnieniem kosztów eksploatacji przez 30 lat,
- bilans energetyczny (energia elektryczna z OZE na wszystkie potrzeby: ogrzewanie, urządzenia i instalacje, ciepła woda użytkowa),
- zużycie energii (możliwe jak najniższe straty energii na przegrodach budowlanych i instalacjach),
bilans wodny (nawet 95% oszczędności w poborze wody z sieci), - materiały budowlane o jak najniższym śladzie węglowym,
- materiały budowlane jak najwyższym poziomie recyklingu.
Jak czytamy na stronie NCBR budowa ma odbywać się z gotowych elementów i ma potrwać maksymalnie 3 miesiące dla budynków w technologii modułowej 3D oraz do 6 m-cy dla budynków w technologii prefabrykowanej 2D. Budynki powstaną w wyspecjalizowanych wytwórniach w Polsce i zostaną wyposażone w środku – wykończone powierzchnie ścian i podłóg, kompletna stolarka drzwiowa i okienna, zabudowa kuchenna ze sprzętem AGD. Ponadto demonstratory zostaną dostosowane do potrzeb ich mieszkańców z uwzględnieniem wyzwań demograficznych, a zagospodarowanie terenu wokół demonstratorów sprzyjać ma integracji mieszkańców.
źródło: www.gov.pl
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.