Reklama
kongres.energetyka-rozproszona

Własny dom z darmowym projektem!

Od tego miesiąca obowiązują przepisy, które zdecydowanie ułatwią budowanie domu jednorodzinnego do 70 metrów kwadratowych. Zgodnie z przepisami możliwa jest budowa domu jednorodzinnego o powierzchni do 70 m kw. bez pozwolenia na budowę, z zastosowaniem procedury zgłoszenia, która obejmuje projekt budowlany. Co ważne nie trzeba ustanawiać kierownika budowy, ani prowadzić dziennika budowy. Takie zmiany bardzo ułatwiają spełnienie marzenia niejednej rodziny o upragnionym domu z ogródkiem. Tym bardziej, iż pojawiły się kolejne udogodnienia związane z polityką Polskiego Ładu. Należą do nich darmowe projekty domów, które można pobrać ze strony rządowej.

Własny dom z darmowym projektem! [źródło: www.gov.pl]
Własny dom z darmowym projektem! [źródło: www.gov.pl]

Zgodnie z ustawą z 17 września 2021 r. o zmianie ustawy Prawo budowlane oraz ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym jest szybsza, a zarazem mniej skomplikowana budowa wolnostojących domów jednorodzinnych o powierzchni zabudowy do 70 m kw. Budowa takich domów musi być realizowana w celu zaspokojenia własnych potrzeb mieszkaniowych inwestorów. Budynki takie powinny mieścić się w całości na działkach, na których zostały zaplanowane.

Przed rozpoczęciem budowy takiego obiektu należy dokonać zgłoszenia w organie administracji architektoniczno-budowlanej wraz z kompletem dokumentów oraz dodatkowymi oświadczeniami potwierdzającymi, że:

  • planowana inwestycja jest realizowana w celu zaspokojenia własnych potrzeb mieszkaniowych;
  • inwestor przejmuje odpowiedzialność za kierowanie budową.

Jeśli dokumentacja związana ze zgłoszeniem jest kompletna, rozpoczęcie prac może nastąpić bezpośrednio po zgłoszeniu. Budowa domu będzie wymagała jednak zawiadomienia organów nadzoru budowlanego o zamierzonym terminie rozpoczęcia robót budowlanych. Ma to zagwarantować bezpieczeństwo inwestycji.

Główny Urząd Nadzoru Budowlanego rozstrzygnął konkurs na bezpłatne plany domów o powierzchni poniżej 70 metrów kwadratowych. Jak poinformowało Ministerstwo Rozwoju i Technologii, wybrano 38 wstępnych projektów, a każdy z autorów ma opracować na ich podstawie pełnowartościowy projekt budowlany. Projekty domów zostaną udostępnione w bezpłatnej państwowej bazie danych, z której każdy będzie mógł je pobrać. Baza danych zostanie uruchomiona w drugim kwartale 2022 roku.

Projekt domu to trójwymiarowy projekt obiektu. Składa się on z rysunków, schematów i dokumentacji technicznej. Dokument ten pokazuje, jak będzie wyglądał budynek po jego ukończeniu. Wskazuje również jakich materiałów należy użyć, aby prawidłowo go wybudować. Znamy laureatów konkursu architektonicznego na projekty domów do 70 mkw, które ogłosiło Ministerstwo Rozwoju i Technologii we współpracy z Głównym Urzędem Nadzoru Budowlanego.

Celem konkursu […] było wyłonienie propozycji twórczych o znaczących walorach architektonicznych, funkcjonalnych, ekologicznych, ekonomicznych i estetycznych” – informuje na swojej stronie Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Kolejnym ułatwieniem mają być przepisy Ustawy o gwarantowanych kredytach mieszkaniowych, która wejdzie w życie 27 lipca 2022 roku. Zgodnie z przepisami, państwo za pośrednictwem Banku Gospodarstwa Krajowego będzie gwarantować do 20 proc. kwoty kredytu, ale nie więcej niż 100 tys. zł. Będzie to, jednorazowa wypłata, części gwarantowanego kredytu mieszkaniowego, w związku z narodzinami dziecka. “Spłata rodzinna” z tytułu powiększenie rodziny wyniesie 20 000 zł, jeśli rodzina powiększy się o drugie dziecko i 60 000 zł, jeśli rodzina powiększy się o trzecie lub więcej dzieci.

źródło: www.gov.pl

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz