![aroTHERM Split z jednostką wewnętrzną uniTOWER zawierającą zasobnik c.w.u. [Źródło vaillant.pl]](https://ecieplo.pl/wp-content/uploads/2020/03/aroTHERM-Split-z-jednostką-wewnętrzną-uniTOWER-zawierającą-zasobnik-c.w.u.-Źródło-vaillant.pl_-1030x538.jpg)
Vaillant jest jednym z czołowych producentów na rynku międzynarodowym na polu techniki grzewczej i wentylacyjnej, obecny w Polsce od 1992 roku. Oferta marki opiera się na energooszczędnych i ekologicznych systemach grzewczych i wentylacyjnych, wykorzystujących głównie odnawialne źródła energii, obejmuje ona solarne instalacje grzewcze, pompy ciepła, instalacje wentylacyjne dla budynków niskoenergetycznych, wysoko wydajne urządzenia grzewcze na paliwa kopalne oraz inteligentne układy sterowania.
Historia firmy
Jako Grupa Vaillant działa od 1874 r. i po dziś dzień pozostaje przedsiębiorstwem rodzinnym. W tym właśnie roku Johann Vaillant, dziesiąte dziecko swych rodziców, zakłada warsztat produkcji kotłów i pomp. W 1894 roku wprowadzając gazowy podgrzewacz wody użytkowej z “systemem zamkniętym”, John Vaillant, wprowadził swoja pierwszą przełomową innowację. Po raz pierwszy płomień gazowy został użyty do podgrzania wody przepływającej w zamkniętej rurze, co wyeliminowało styczność wody ze szkodliwymi gazami. To była prawdziwa rewolucja w łazience.
Od roku 1899 w logo firmy Vaillant widnieje zając – Johann Vaillant przeglądając, czasopismo w Niedzielę Wielkanocną, zobaczył ilustrację zająca wykluwającego się z jajka – postanowił, że to właśnie zając będzie znakiem towarowym jego firmy. Znak towarowy, pomimo że wielokrotnie unowocześniany, nie zmienił swego pierwotnego charakteru.
Do roku 1924 producent skupił się na wprowadzaniu udogodnień w systemach podgrzewania wody, natomiast w 1924 roku wprowadził na rynek kolejny wynalazek – centralne ogrzewanie. Do tej pory pomieszczenia były ogrzewane pojedynczo piecami lub kominkami. Kocioł centralnego ogrzewania wraz z instalacją umożliwił po raz pierwszy ogrzewanie mieszkania za pomocą wielu grzejników zasilanych przez pojedyncze centralne urządzenie.
W 1961 roku Vaillant wprowadza nowatorski, niewielki “Circo-Geyser MAG-C 20″– pierwszy na świecie kocioł wiszący. Sześć lat później spółce Vaillant udaje się połączyć ogrzewanie i podgrzewanie wody w pojedynczym, zwartym, kotle wiszącym pod nazwą “Combi-Geyser VCW 20”. Konstrukcja pozyskuje klientów krótkim czasem podgrzewania i regulowaną mocą cieplną.
Do roku 1991, kiedy to spółka pracuje nad kolejnymi standardami w zakresie ograniczania wpływu instalacji na środowisko i prezentuje niskoemisyjny blok grzejny (spółka otwiera w tym czasie nowe oddziały w Polsce, Czechach, na Węgrzech i w Turcji), Vaillant sukcesywnie zyskuje popularność i znaczenie na rynku międzynarodowym.
W roku 2001 firma przekształca się w grupę kapitałową. Marki, które znalazły się w posiadaniu grupy kapitałowej, są nadal promowane i sprzedawane odrębnie w poszczególnych krajach europejskich. Spółka uzupełnia asortyment sprzedawany pod marką Vaillant, nabywając wybrane firmy, aby poszerzyć ofertę markowych urządzeń i zaspokoić zróżnicowane potrzeby rynku.
W 2010 roku Vaillant wprowadza gazową zeolitową pompę ciepła zeoTHERM. Po raz pierwszy w historii gospodarstwa domowe mogą skorzystać z naturalnych właściwości grzewczych zeolitów i wody. To prawdziwa rewolucja technologiczna na rynku: pompa ciepła nie tylko oszczędza energię, lecz także gwarantuje ograniczenie emisji dwutlenku węgla.
W 2011 roku Vaillant prezentuje rodzinną elektrownię dla domu. Mikrosystem do kogeneracji ecoPOWER 1.0 produkuje alternatywną energię w gospodarstwie domowym. Wytwarza zarówno energię cieplną, jak i elektryczną i jest przeznaczony dla domów jedno- i dwurodzinnych. Inteligentny, fabrycznie skonfigurowany i uniwersalny system jest zarówno ekologiczny, jak i niezwykle wydajny. W tym samym roku Vaillant wprowadza nową generację układów sterowania pod nazwą calorMATIC kontynuując tradycję i wytyczając nową drogę dzięki uwzględnieniu w koncepcji układu indywidualnych potrzeb użytkownika. Nowoczesne, intuicyjne ustawienia układu calorMATIC zapewniają utrzymanie pożądanej temperatury w pomieszczeniach.
W sierpniu 2012 r. spółka Vaillant rozpoczęła produkcję nowych hybrydowych systemów z pompami ciepła. Zwarte pompy ciepła umożliwiają wykorzystanie odnawialnego źródła energii w istniejących budynkach i modernizację instalacji przy niewielkich nakładach inwestycyjnych. Pompa ciepła w połączeniu z kotłem kondensacyjnym zapewnia maksymalną sprawność energetyczną.
Obecnie firma skupia się na działaniach i projektach w duchu zrównoważonego rozwoju. Marka opracowała systemy grzewcze Green IQ, które ograniczają emisję gazów cieplarnianych oraz ograniczają koszty produkcji energii bez zmniejszania komfortu użytkowania urządzeń. Vaillant opracował autorski standard marki etykietę green iQ. Green iQ to dobrze zaprojektowane, przyszłościowe, trwałe i ekologiczne produkty wysokiej jakości. Samo zestawienie słów “Green” (zielony, synonim natury i trwałości) oraz „iQ” (skrót od „ilorazu inteligencji”) wyraźnie wskazuje obrany kierunek: inteligentną drogę do ekologicznej przyszłości.
Źródło: Vaillant
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.