.
Reklama
targikielce.pl/
.

Sposób na drożyznę? Stabilna praca w pewnym sektorze

Zatrudnienie w sektorze OZE do 2050 roku powinno wzrosnąć aż pięciokrotnie. Oznacza to, że aż 85% nowych pracowników znajdzie pracę w sektorze energetyki wiatrowej i fotowoltaiki. A na jakie stanowiska prowadzone są obecnie rekrutacje? Ile można zarobić, pracując w tej branży? I jakie kompetencje należy mieć?

Sposób na drożyznę? Stabilna praca w pewnym sektorze
Sposób na drożyznę? Stabilna praca w pewnym sektorze

Branża OZE – przyszłość
Skrót OZE oznacza odnawialne źródła energii, których wykorzystanie nie wiąże się z długotrwałym deficytem, ponieważ odnawiają się w krótkim odstępie czasu. Należą do nich m.in. energia słoneczna, energia pływów wodnych, energia wiatru, czy biomasa. Jak podaje Międzynarodowa Agencja Energetyki Odnawialnej w branży odnawialnych źródeł energii pracuje już na całym świecie ponad 9,8 mln ludzi. Do roku 2030 liczba ta ma wzrosnąć do 24 mln. Obecnie krajami zatrudniającymi najwięcej specjalistów z tego obszaru były Niemcy z liczbą ok. 334 tys. zatrudnionych oraz Francja (ok. 162 tys.). Polski rynek jednak także coraz silniej spogląda w kierunku OZE, a rozwijanie różnorodnych źródeł energii jest korzystne, a nawet uzasadnione z punktu widzenia polityki klimatyczno-energetycznej Unii Europejskiej.

Reklama
oknonet.pl

Lista zawodów w OZE

Wśród najbardziej popularnych zawodów w branży OZE znajdują się:

Stanowiska sprzedażowe:

 • Doradca klienta ds. OZE
 • Przedstawiciel handlowy z doświadczeniem w branży OZE
 • Manager sprzedaży ds. OZE

Stanowiska techniczne:

 • Projektant Instalacji Fotowoltaicznych
 • Audytor Instalacji Fotowoltaicznych
 • Kierownik Projektu
 • Inżynier Budowy ds. Odnawialnych źródeł energii
 • Projektant Dokumentacji Technicznej

Stanowiska dotyczące pracy fizycznej:

 • Monter paneli fotowoltaicznych
 • Serwisant
 • Brygadzista ds. Odnawialnych źródeł energii

Jak widać, zatrudnienie w branży OZE znajdą zarówno pracownicy z wiedzą techniczną, osoby z doświadczeniem w sprzedaży, ale także z umiejętnościami dotyczącymi realizacji działań w obszarze postawienia i serwisowania sprzętu. – Obserwujemy duże zainteresowanie pracą w branży OZE. Jest to spowodowane faktem, iż praca w niej jest stabilna i bezpieczna, a właśnie tego poszukują obecnie Polacy – mówi Szymon Masło, prezes Neptun Energy.

Na jakie zarobki mogą liczyć kandydaci?

Monter instalacji elektrycznych może zarobić między ponad 8000 zł, doradca klienta powyżej 4000 zł, a sprzedawca nawet 20 000 zł. -Dużym zainteresowaniem cieszą się oferty pracy handlowca w branży OZE. Zarobki oscylować mogą nawet w okolicach 20 tysięcy miesięcznie. Od kandydata oczekiwana jest przede wszystkim komunikatywność i skrupulatność, ponieważ produkt jest na tyle interesujący, że klient często już przy pierwszej, odpowiednio poprowadzonej rozmowie jest w stanie podjąć decyzje o zakupie – podsumowuje Szymon Masło z Neptun Energy.

Źródło: neptunenergy.pl

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz