Reklama
http://www.multitherma.com/

Co to jest ogrzewanie hybrydowe?

Ogrzewanie hybrydowe korzysta z co najmniej dwóch rodzajów paliwa lub energii. Jest to połączenie w jednym obiekcie urządzeń do ogrzewania i produkcji ciepłej wody wykorzystując różne źródła energii np.gaz, olej, drewno, energia słoneczna, węgiel oraz energia elektryczna. Składnikami takiego ogrzewania mogą być: zestaw solarny, dowolny kocioł lub pompa ciepła, kominek wodny.
W pełni nowoczesne systemy posiadają automatykę która analizuje na bieżąco warunki eksploatacji źródeł ciepła oraz wynikającą z nich sprawność i koszty wytworzenia ciepła (zł/kWh, zł/GJ). Na tej podstawie automatyka decyduje czy powinna pracować np. pompa ciepła powietrze/woda czy kocioł grzewczy. Takie rozwiązanie pozwala obniżyć koszty ogrzewania domu i podgrzewania wody użytkowej, przez zastąpienie źródeł ciepła o wysokich kosztach eksploatacji.
Pompa ciepła zastosowana w ogrzewaniu hybrydowym może odznaczać się mniejszą mocą grzewczą i jednocześnie ich koszt zakupu jest niższy co sprawia że efekt ekonomiczny inwestycji jest korzystny. Pompa ciepła powietrze/woda zazwyczaj zapewnia pokrycie 70-80% potrzeb cieplnych, resztę uzupełnia np. kocioł grzewczy. Zależnie od wariantu w tym systemie urządzenia mogą pracować w trybie biwalentnym równoległym albo alternatywnym

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz