Reklama
kongres.energetyka-rozproszona.pl

Historia firmy STIEBEL ELTRON

Historia firmy STIEBEL ELTRON sięga roku 1924, kiedy to w przydomowym warsztacie w Berlinie powstała pierwsza grzałka elektryczna. Założyciel firmy dr inż. Theodor Stiebel był zdeterminowany, aby produkować innowacyjne produkty o najwyższej jakości, dzięki czemu STIEBEL ELTRON stał się jednym z wiodących producentów w sektorze ciepłej wody i energii odnawialnej.

Widok na produkcję pomp cierpła w Holzminden [źródło: STIEBEL ELTRON]

Trzy lata później, bo w 1927 firma zatrudniająca już 30 pracowników produkuje pierwszy mały ogrzewacz przepływowy o mocy 1.000 watów i wówczas innowacyjną 2-stopniową technikę regulacji. Przez koleje lata asortyment urządzeń zostaje znacząco rozszerzony o przepływowe, wysokociśnieniowe i gotujące ogrzewacze wody.

Wynajęte w 1943 roku pomieszczenia w Holzminden rok później są rozbudowywane o nowe hale produkcyjne na tym samym obszarze, aby zwiększyć przepustowość produkcji. W roku 1946 zatrudnienie sięga 400 osób, firma produkuje m.in. piece konwekcyjne oraz płyty grzewcze. Równocześnie produkowane są urządzenia do podgrzewania wody, takie jak grzałki zanurzeniowe.

dr stiebel gro
Założyciel Firmy, dr. Theodor Stiebel (1894-1960) [źródło: STIEBEL ELTRON]

W 1960 roku w wieku 66 lat umiera założyciel firmy Dr. Theodor Stiebel. STIEBEL ELTRON należy już do pionierów nowoczesnej techniki służącej do przygotowania ciepłej wody posiadając łącznie 160 patentów w Niemczech i zagranicą.

W 1976 roku STIEBEL ELTRON jako jeden z pierwszych producentów, zaczyna rozwój i produkcję pomp ciepła. Stopniowo ceny oleju opałowego i napędowego rosną, co wywołuje przemyślenia nad systemami działającymi w oparciu o energię odnawialną. Po raz pierwszy urządzenia te zostają docenione. W kolejnych latach firma kontynuuje badania nad technologią pomp ciepła. Jednocześnie wprowadza do oferty kompletny program płaskich kolektorów o dużej wydajności wraz z bojlerami c.w.u. i z kompletną instalacją.

W 1987 STIEBEL ELTRON oferuje pierwszy na świecie w pełni elektroniczny ogrzewacz wody użytkowej (DHE). Pojęcie “komfortu” zyskuje całkiem nowy wymiar. Elektroniczny ogrzewacz natychmiast dostarcza ciepłą wodę dokładnie w takiej temperaturze, jaka została ustawiona. Temperatura pozostaje stale taka sama, niezależnie od ilości wody zużytej.

W 1991 Gama produktów STIEBEL ELTRON rozszerza się o systemy wentylacji z odzyskiem ciepła. Nowoczesne urządzenia dbają nie tylko o zdrowy klimat przestrzeni mieszkalnej, lecz także pomagają w utrzymaniu struktury budynku poprzez osuszanie powietrza i brak wilgoci. Zużywają przy tym bardzo mało energii elektrycznej.

W 2002 STIEBEL ELTRON przejmuje od niemieckiego ELEKTROLUXA dział Techniki Domowej, a co za tym idzie przejmuje pełną odpowiedzialności oraz loga marek AEG i Zanker wraz z całym ich asortymentem i systemami: ciepłą wodą, ogrzewaczami, systemami powierzchniowymi, klimatyzacją i wentylacją. W wyniku tego największego w historii firmy zakupu przedsiębiorstwo rozrasta się o jedną trzecią. Dwa lata później przejmuje również Tatramat GmbH, słowacką firmę produkującą i dystrybuującą głównie produkty do ciepłej wody i specjalne pompy ciepła.

Stiebel Eltron Holzminden Luftbild
Stiebel Eltron w Holzminden [źródło: STIEBEL ELTRON]

W 2007 roku w Holzminden rozpoczyna się budowa najnowocześniejszej i największej fabryki pomp ciepła w Europie środkowej. Budowa hali imienia “Dr. Theodora Stiebel” jest kamieniem milowym w historii przedsiębiorstwa. Inwestycja pochłonęła 10 milionów Euro. Na powierzchni 6.000 m2 są produkowane pompy ciepła w ilości przekraczającej 25.000 sztuk rocznie. Dwa lata później w reakcji na gwałtowny wzrost popytu na pompy ciepła na świecie STIEBEL ELTRON otwiera drugą fabrykę pomp ciepła w Holzminden.

energy campus
Centrum szkoleniowo-komunikacyjne w Holzminden [źródło: STIEBEL ELTRON]

W 2015 roku rozpoczyna się budowa nowego centrum szkoleniowego w Holzminden, w którą Koncern zainwestował około 16 milionów euro. Natomiast w 2016 następuje kolejne przejęcie, tym razem firmy MDM Diels GmbH, która oferuje produkty z naciskiem na zdecentralizowaną wentylację. Jest to ważny krok dla STIEBEL ELTRON w jego wysiłkach na rzecz dalszego rozwoju w sektorze wentylacji mechanicznej.

W 2017 STIEBEL ELTRON odnotował najwyższe obroty w swojej historii. Firma po raz pierwszy przekroczyła próg 500 milionów euro. Poprzedni rekord to obrót w wysokości 483 milionów euro w 2012 roku. Wzrost ten jest oparty na wzroście we wszystkich obszarach firmy: w sektorze energii odnawialnej z pompami ciepła i jednostkami wentylacyjnymi, a także w strefie ciepłej wody z przepływowymi ogrzewaczami wody, niewielkimi ogrzewaczami wody i zasobnikami stojącymi.

W 2018 roku Grupa Stiebel Eltron przejmuje Danfoss Värmepumpar AB, znaną pod nazwą „Thermia Heat Pumps” z Danii. Thermia jest trzecim największym dostawcą na skandynawskim rynku pomp ciepła, a jej pozycja i wachlarz produktów dobrze uzupełniają koncentrację Stiebel Eltron na ogrzewaniu i chłodzeniu energią odnawialną.

Źródło: STIEBEL ELTRON

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz