Reklama
https://www.stiebel-eltron.pl/

Hewalex – rys historyczny firmy

Początki firmy oraz produkcji pierwszych w Polsce kolektorów słonecznych przeznaczonych do ogólnego użytku sięgają wczesnych początków roku 1990, kiedy to aktualny prezes zarządu Leszek Skiba założył firmę Hewalex.

Hewalex siedziba firmy [Źródło: Hewalex]

Był to okres na długo przed intensywnym rozwojem polskiego rynku Odnawialnych Źródeł Energii, dlatego niemal cała produkcja trafiała na rynki Europy Zachodniej. Niemniej jednak u podstaw rozwoju firmy leżała wizja spodziewanej w przyszłości konieczności ograniczania zużycia tradycyjnych nośników energii dla uzyskania oszczędności w kosztach eksploatacyjnych budynków, a także dla poszanowania środowiska naturalnego.

W 1999 roku dzięki otwarciu nowej siedziby w Bestwince k/Czechowic-Dziedzic Hewalex zwiększa produkcję, wprowadza nowe technologie produkcji oraz nowe typy kolektorów słonecznych. Zaczynają się szkolenia techniczne dla instalatorów, projektantów i młodzieży szkolnej. Aktualnie siedziba ta złożona jest z 4 budynków i mieści zarówno produkcję urządzeń, jak i część administracyjną firmy.

W 2007 roku Hewalex wdraża jako pierwsza w kraju technologię zgrzewania ultradźwiękowego w produkcji absorberów wykonanych całkowicie z miedzi. Powstają pierwsze polskie kolektory słoneczne z certyfikatem Solar Keymark. Natomiast w 2011 roku wdraża pierwszą w kraju technologię spawania laserowego do produkcji absorberów aluminiowo-miedzianych. Rozpoczyna się produkcja pierwszych na rynku europejskim kolektorów z absorberami całkowicie aluminiowymi wraz z przystosowanym do nich kompletnym osprzętem.

W kolejnych latach produkcja jest coraz bardziej automatyzowana dla usprawnienia wielkoseryjnej produkcji powtarzalnych komponentów.

W 2015 roku następuje rozszerzanie oferty pomp ciepła typu powietrze/woda przeznaczonych do ogrzewania budynków, podgrzewania wody użytkowej i basenowej. Rozwój systemu EKONTROL zdalnego nadzoru pracy przez Internet pomp ciepła i instalacji solarnych.

Zgodnie z hasłem przewodnim „Energia ze Słońca” oferta firmy Hewalex obejmuje wyłącznie urządzenia i systemy bazujące na czystej i efektywnej energii słonecznej: instalacje solarne, instalacje fotowoltaiczne oraz pompy ciepła typu powietrze/woda.

Od 2018 roku nowym kierunkiem rozwoju firmy jest system OPTI-ENER dla kontroli, zarządzania i optymalizacji bilansu energii elektrycznej. Podwyższa wykorzystanie dla własnych potrzeb energii wytwarzanej np. z instalacji fotowoltaicznej zwiększając tym samym opłacalność pro-ekologicznej inwestycji.

Aktualnie wykwalifikowana 200-osobowa kadra, własne zaplecze rozwojowo-badawcze i konstrukcyjne oraz uzyskane na bazie wielu lat doświadczenie pozwalają wspierać realizację także niestandardowych projektów inwestycyjnych oraz uczestniczyć w międzynarodowych projektach badawczo-rozwojowych związanych na przykład z solarnym chłodzeniem budynków. Według raportu solrico z maja 2019 r., firma znajduje się w TOP10 światowych największych producentów kolektorów płaskich.

Więcej na stronie: www.hewalex.pl

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz