Reklama
bosch-homecomfort

Pojęcie fotowoltaiki i rodzaje paneli

Fotowoltaika– uzyskiwanie energii elektrycznej z promieni słonecznych, proces ten występuje za pomocą ogniw fotowoltaicznych. Powstały prąd jest przekształcany oraz dostosowywany poprzez przetwornice- inwerterów na prąd zmienny i oddawany do sieci energetycznej domu. Foton (minimalna jednostka światła) pada na krzemową płytkę z której zbudowane jest ogniwo fotowoltaiczne. Światło jest pochłaniane przez krzem i wybija elektron z pozycji przez co zmusza go do ruchu (przepływ prądu elektrycznego), przez zastosowanie złącza półprzewodnikowego typu p-n jest możliwe połączenie z obiegiem elektronów w sieci energetycznej dzięki temu energia świetlna zostaje zamieniona w energię elektryczną.
Po podłączeniu instalacji fotowoltaicznej do domowej sieci, można znacząco obniżyć rachunek za energię elektryczną i zbilansować nadwyżki energii oddanej do sieci w czasie półrocznym. Po zgłoszeniu do zakładu energetycznego następuje podłączenie instalacji fotowoltaicznej bez ponoszenia dodatkowych kosztów.
Najczęściej używane ogniwa z krzemu to ogniwa fotowoltaiczne monokrystaliczne i cienkowarstwowe oraz polikrystaliczne.

Panele monokrystaliczne składają się z modułów fotowoltaicznych które są zbudowane z pojedynczych kryształów krzemu.W zakładach produkcyjnych poprzez procesy technologiczne powstają pojedyncze kryształy krzemu które mają kształt walców, następnie są cięte na cienkie wielokątne płytki używane w panelach. Poprzez używanie monokryształów krzemu uzyskuje się dużą sprawność konwersji energii słonecznej w energię elektryczną która osiąga do 25%. Nie zawsze oznacza to większą sprawność całego panelu, ponieważ ze względu na ograniczenia technologiczne niektóre moduły mają kształt wielokątów przez co nie są w stanie pokryć całej powierzchni panelu. Ich żywotność wynosi 25-30 lat, po tym czasie tracą ok 20% swojej mocy, wadą jest wpływ zacienienia na na moc instalacji.

Panele cienkowarstwowe (amorficzne) są tańsze przez co również mniej sprawne, posiadają mniejszą masę co pozwala na ich łatwą implementację w elewacji zabudowań. Nie są tak bardzo podatne na wysokie temperatury co powoduje że w miesiącach letnich spadek ich sprawności nie jest odczuwalny, aby poprawnie działały wymagają droższej instalacji wyposażonej m.in. w inwerter transformatorowy galwanicznie izolowany. Wśród tych modeli zwłaszcza w starszych modelach możliwe jest występowanie korozji TCO, która powoduje ich mętnienie, przez co spada ich sprawność. Posiadają wysoką odporność na zacienienie. Ich wady to: drogie inwertery, krótka żywotność, duży ciężar modułów, niższy całoroczny uzysk energii.

Panele polikrystaliczne (multikrystaliczne) zbudowane są z ogniw krzemowych które są połączeniem wielu małych kryształów krzemu, co sprawia że ich powierzchnia jest niejednolita i przez to są mniej wydajne i tańsze. Produkuje się je w procesie odlewania, krzepnięcia kierunkowego albo techniki wzrostu wstęgowego. Wewnątrz struktury tego ogniwa występuje pionowy przepływ ładunku. Sprawność wynosi 13 – 19,5%, żywotność sięga 25-30 lat, po tym czasie tracą ok. 20% swojej mocy.

Fotowoltaika- uzyskiwanie energii elektrycznej z promieni słonecznych, proces ten występuje za pomocą ogniw fotowoltaicznych. Powstały prąd jest przekształcany oraz dostosowywany poprzez przetwornice – inwerterów na prąd zmienny i oddawany do sieci energetycznej domu. Foton (minimalna jednostka światła) pada na krzemową płytkę z której zbudowane jest ogniwo fotowoltaiczne. Światło jest pochłaniane przez krzem i wybija elektron z pozycji przez co zmusza go do ruchu (przepływ prądu elektrycznego), przez zastosowanie złącza półprzewodnikowego typu p-n jest możliwe połączenie z obiegiem elektronów w sieci energetycznej dzięki temu energia świetlna zostaje zamieniona w energię elektryczną.
Po podłączeniu instalacji fotowoltaicznej do domowej sieci, można znacząco obniżyć rachunek za energię elektryczną i zbilansować nadwyżki energii oddanej do sieci w czasie półrocznym. Po zgłoszeniu do zakładu energetycznego następuje podłączenie instalacji fotowoltaicznej bez ponoszenia dodatkowych kosztów.
Najczęściej używane ogniwa z krzemu to ogniwa fotowoltaiczne monokrystaliczne i cienkowarstwowe oraz polikrystaliczne.

Panele monokrystaliczne składają się z modułów fotowoltaicznych które są zbudowane z pojedynczych kryształów krzemu.W zakładach produkcyjnych poprzez procesy technologiczne powstają pojedyncze kryształy krzemu które mają kształt walców, następnie są cięte na cienkie wielokątne płytki używane w panelach. Poprzez używanie monokryształów krzemu uzyskuje się dużą sprawność konwersji energii słonecznej w energię elektryczną która osiąga do 25%. Nie zawsze oznacza to większą sprawność całego panelu, ponieważ ze względu na ograniczenia technologiczne niektóre moduły mają kształt wielokątów przez co nie są w stanie pokryć całej powierzchni panelu.
Panele cienkowarstwowe (amorficzne) są tańsze przez co również mniej sprawne, posiadają mniejszą masę co pozwala na ich łatwą implementację w elewacji zabudowań. Nie są tak bardzo podatne na wysokie temperatury co powoduje że w miesiącach letnich spadek ich sprawności nie jest odczuwalny, aby poprawnie działały wymagają droższej instalacji wyposażonej m.in. w inwerter transformatorowy galwanicznie izolowany. Wśród tych modeli zwłaszcza w starszych modelach możliwe jest występowanie korozji TCO, która powoduje ich mętnienie, przez co spada ich sprawność.

Panele polikrystaliczne (multikrystaliczne) zbudowane są z ogniw krzemowych które są połączeniem wielu małych kryształów krzemu, co sprawia że ich powierzchnia jest niejednolita i przez to są mniej wydajne i tańsze. Produkuje się je w procesie odlewania, krzepnięcia kierunkowego albo techniki wzrostu wstęgowego. Wewnątrz struktury tego ogniwa występuje pionowy przepływ ładunku.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz