
Instalacja fotowoltaiczna działa dzięki efektowi fotowoltaicznemu, który polega na pozyskiwaniu energii z promieniowania słonecznego. Składa się ona z paneli (moduły) słonecznych, zawierających określoną liczbę ogniw słonecznych, do których produkcji stosuje się najczęściej krzem. Panele powinno montować się na dachu lub podłożu, w miejscu niezacienionym, w kierunku południowym.
Serce instalacji
Moduły fotowoltaiczne pozyskują prąd stały, który należy zamienić na prąd zmienny stosowany w sieciach energetycznych do zasilania urządzeń. W tym celu w instalacji należy uwzględnić falownik (inwerter). To sprzęt, którego jakość ma bardzo duży wpływ na proces samodzielnej produkcji prądu.
System prosumencki
Będąc właścicielem domu jednorodzinnego możesz stać się prosumentem energii. Dzięki temu uniezależniasz się od rosnących cen prądu. Potrzebna jest do tego dedykowana umowa z dostawcą energii oraz założenie licznika dwukierunkowego. W obowiązującym systemie opustów nadwyżki wyprodukowanej energii trafiają do ogólnej sieci, które potem możesz odebrać w stosunku 1:0,8.
Opłacalność i prostota rozwiązania
System opustów pozwala na znaczące obniżenie rachunków za prąd. Dzięki temu inwestycja zwraca się po około 5-7 latach, w zależności od zastosowanych technologii. Ponadto na fotowoltaikę można uzyskać dofinansowanie w ramach dotacji samorządowej lub programu “Czyste Powietrze”. Warto też pamiętać o uldze termomodernizacyjnej oraz opcji kredytu lub pożyczki.
Korzystanie z instalacji fotowoltaicznej jest praktycznie bezobsługowe i nie wymaga specjalistycznej wiedzy. Wybór wysokiej jakości sprzętu gwarantuje w pełni zadowalającą sprawność na przestrzeni lat, a wsparcie serwisowe rozwiązuje obawy o długowieczność systemu.
Pompa ciepła jak lodówka?
Pracę pompy ciepła możemy porównać do działania lodówki. Różnica polega jednak na tym, że lodówka odbiera ciepło od produktów spożywczych, a następnie oddaje je do otoczenia. Z kolei pompa pobiera ciepło z otoczenia i przekazuje je do wnętrza budynku. W związku z tym instalacje pomp ciepła nazywane są często systemami chłodniczymi o odwróconym obiegu.
Zamiast kotła
Pompa ciepła w zależności od typu pozyskuje energię z ruchu cząstek powietrza, wody lub gruntu. Stąd na zewnątrz budynku nie musi być szczególnie ciepło, aby ogrzać dom. Istotne jest to, że rezygnujemy przy tym z konwencjonalnych kotłów grzewczych. Każdy model pracuje dzięki zamkniętemu układowi, w którym krąży specjalna ciecz.
Skuteczność działania
Do ich prawidłowego działania niezbędne jest dostarczenie energii elektrycznej. Dzisiejsze systemy wymagają dostarczenia jedynie ok. 25% energii z zewnątrz. Jest ona niezbędna do napędu sprężarki. Oznacza to, że nawet 75% energii cieplnej dostarczonej do wnętrza budynku pochodzi z otoczenia.
Mróz niestraszny
Ważne, że nawet przy ujemnych temperaturach można odebrać ciepło z powietrza, gruntu czy wód gruntowych. Dzieje się tak, ponieważ ciepło jest formą energii związanej z przekazywaniem energii ruchu cząstek. Z tego względu pompa ciepła może prawidłowo funkcjonować nawet przy -20°C.
Fotowoltaika i pompa ciepła = inteligentny dom
Bez wątpienia darmowy prąd ze słońca i ogrzewanie domu bez konieczności korzystania z kotłów czy innych tradycyjnych rozwiązań stanowią bardzo atrakcyjne rozwiązanie. Zarówno w budowanych, jak i remontowanych domach warto rozważyć zakup i montaż instalacji fotowoltaicznych oraz pomp ciepła przy pomocy profesjonalistów.
Wsparcie państwa
OZE (Odnawialne Źródła Energii) cieszą się coraz większym wsparciem państwa wyrażanym w dotacjach czy systemie opustów. Należy pamiętać, że pompa ciepła do prawidłowego i efektywnego działania, potrzebuje energii elektrycznej. Aby było to opłacalne, warto jednocześnie zainwestować w fotowoltaikę.
Duet idealny
Połączenie instalacji fotowoltaicznej z pompą ciepła pozwala zwiększyć stopień wykorzystania na własne potrzeby całej wyprodukowanej energii elektrycznej. Dzięki temu inwestycja jest jeszcze bardziej opłacalna, ponieważ nie ponosimy strat związanych z oddawaniem nadmiaru prądu do sieci. Duet urządzeń jest rozwiązaniem bardzo korzystnym nie tylko dla naszego portfela, ale i środowiska. Wytwarzanie energii elektrycznej i cieplnej z odnawialnych źródeł wiąże się z zerową emisją szkodliwych substancji.
Źródło: fotontechnik.pl
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.