Reklama
https://www.stiebel-eltron.pl/

Rodzaje konstrukcji do paneli słonecznych

Konstrukcje pod panele słoneczne są niezbędne, aby zapewnić odpowiednie nachylenie paneli, tak by w pełni wykorzystać potencjał układu słonecznego. Poza regulacją kąta nachylenia ogniw pełnią również funkcję zabezpieczenia modułów przed silnymi porywami wiatru, a także umożliwiają właściwą ich wentylację od dołu.

Rodzaje konstrukcji do paneli słonecznych
Rodzaje konstrukcji do paneli słonecznych [Źródło: alusinsolar.com]

Stosunkowo tanim, poddającym się łatwej obróbce, wytrzymałym i trwałym materiałem wykorzystywanym do produkcji systemów wsporczych jest metal. Najczęściej spotykanymi rodzajami konstrukcji są:

  • konstrukcje wykonane z metali nierdzewnych – stali nierdzewnej oraz aluminium,
  • konstrukcje wykonane ze stali ocynkowanej i aluminium wraz z połączeniami ze stali nierdzewnej,
  • konstrukcje wykonane w całości ze stali ocynkowanej ogniowo.

Konstrukcje do dachów spadzistych

Do zbudowania dla pochyłych dachów są tańsze. Montaż ich jest szybki i idealnie dopasowują się do otoczenia, do którego zostały zakupione. Mówimy o elementach poziomych zakotwionych równolegle za pomocą różnych mocowań. Tak jest w przypadku systemu Gulpiyuri , przeznaczonego do montażu paneli na dachach przemysłowych. Ta podpora dostosowuje się do różnych sposobów instalacji i może być dostosowana do różnych aspektów: rozmiaru panelu, orientacji i długości rzędu.

Wybierając taki czy inny rodzaj konstrukcji, najlepiej przeanalizować miejsce, w którym planowana jest jej instalacja. W tym sensie idealnym miejscem do zainstalowania paneli słonecznych są dachy skierowane na południe, które mają optymalne nachylenie. W takich przypadkach najwygodniejsze jest umieszczenie struktur współpłaszczyznowych.

Konstrukcje do płaskich powierzchni

Płaskie powierzchnie umożliwiają montaż konstrukcji regulowanych, które umożliwiają ustawienie paneli słonecznych zgodnie z wymaganym stopniem nachylenia. Robią to dzięki niezwykle skutecznym regulowanym kątom i mogą być stosowane zarówno na dachach płaskich, jak i w instalacjach naziemnych. W ten sposób konstrukcja dopasuje się do najodpowiedniejszego stopnia nachylenia, niezależnie od miejsca montażu i pory roku, w której będzie użytkowana.

Gdy użytkowanie systemu planowane jest przez cały rok, panele muszą być umieszczone z większą skłonnością do wykorzystania promieni słonecznych w grudniu i styczniu, miesiącach, w których wysokość słońca jest bardzo niska. Jeśli jednak użytkowanie ma miejsce latem, stopień nachylenia będzie znacznie niższy, ponieważ słońce o tej porze roku jest wyższe.

W zależności od rodzaju powierzchni, na której będą instalowane konstrukcje paneli słonecznych, wiercenie nie zawsze będzie możliwe. W tym celu istnieją podpory, takie jak system Picos 2.0, opracowany specjalnie dla tych płaskich dachów typu DECK, z pokryciem z PCV lub asfaltu, gdzie pokrycie nie może być przewiercone.

Niezależnie od systemu wsporczego, jaki będzie najbardziej odpowiedni dla naszej instalacji fotowoltaicznej, bardzo ważna jest wytrzymałość konstrukcyjna budynku, którą bezwzględnie należy sprawdzić przed montażem. Warto zaopatrzyć się w dokument potwierdzający wytrzymałość u odpowiedniego rzeczoznawcy lub konstruktora.

Źródło: alusinsolar.com

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz