Reklama
konferencjaeuropower.pl

Columbus podsumowuje wyniki finansowe-wzrost EBIDTA o ponad 300%

Szacunkowe, skonsolidowane wyniki finansowe za 2020 r. przedstawione przez Zarząd Columbus Energy S.A. wskazują na wzrost przychodów Grupy o 216% i wzrost EBITDA o 309% w porównaniu do roku 2019.

Columbus Energy i Archeton razem w sprzedaży projektów domów gotowych
Columbus Energy i Archeton razem w sprzedaży projektów domów gotowych [Źródło: columbusenergy.pl]

Jak wynika z opublikowanych szacunkowych danych finansowych za 2020 r., Grupa Columbus osiągnie 664 mln zł przychodów, czyli o 216% więcej niż w 2019 roku. Według wyliczeń Zarządu Grupa wypracuje 85 mln zł zysku brutto (w 2019 r. było to 14,89 mln zł) i osiągnie wynik EBITDA na poziomie 90,7 mln zł, czyli aż o 309% wyższy niż w poprzednim roku (22,2 mln zł).

 

Jesteśmy bardzo zadowoleni, że mimo drugiej fali pandemii, w IV kwartale 2020 r. utrzymaliśmy bardzo dobry poziom sprzedaży naszych usług. Co więcej, cały rok 2020 był szalony, a nasza organizacja świetnie się sprawdziła w nowych warunkach biznesowych. Zrobiliśmy wielkie postępy w organicznym wzroście, w ramach którego zwiększyliśmy niesamowicie zatrudnienie, szczególnie w IV kwartale. To powinno przynieść efekty w 2021 r. Cieszy nas też sprzedaż pomp ciepła, czego nie widać jeszcze w wynikach za 2020 r., ale z pewnością będzie to bardzo zauważalne już w przychodach w pierwszym półroczu 2021 r. Istotne dla całego rynku było również zamknięcie programu Mój Prąd, co zaskoczyło całą branżę. Columbus był na to gotowy kilka miesięcy wcześniej i dzisiaj w ogóle nie odczuwamy braku tego elementu zachęty, a widzimy, że małe i średnie firmy mają z tym ogromny problem. To dla nas ciekawa szansa, bo chociaż dynamika rynku będzie maleć, to z dużym prawdopodobieństwem Columbus będzie mógł rosnąć szybciej i w dłuższej perspektywie czasowej – komentuje Dawid Zieliński, Prezes Columbus Energy S.A.

Wygenerowany zysk, którego wartość brutto jest niemal sześciokrotnie wyższa niż w 2019 roku, Columbus wykorzystał do przeprowadzenia wielu inwestycji. Dokonał znaczących akwizycji podmiotów realizujących projekty farm fotowoltaicznych i zaangażował się kapitałowo w partnerstwo z firmami deweloperskimi. Zainwestował także w spółkę Nexity Global dostarczającej technologię informatyczną do ładowania samochodów elektrycznych. Spółka zainwestowała również 45 mln zł w firmę Saule Technologies, stając się jej największym akcjonariuszem, z prawami pierwszeństwa do sprzedaży produktów i licencji Saule. Wartość tej inwestycji powinna być zauważalna w najbliższych kilkunastu miesiącach, po wdrożeniu do sprzedaży pierwszych produktów perowskitowych.

Szczegóły rozwoju wspomnianych inwestycji oraz obecnie uruchamianych projektów Zarząd Columbus przybliży niebawem w zaktualizowanej strategii rozwoju Grupy.

Nową strategię Columbus zaprezentujemy po zamknięciu formalnym roku 2020. Chcemy w niej uwzględnić wszystkie innowacyjne rozwiązania i technologie, w które od pewnego czasu się angażujemy, a które będą niebawem przekładać się na wyniki Grupy. Uwzględnimy również plan rozwoju spółki obrotu energia elektryczną, zastosowanie w tym procesie technologii blockchain (tokenizacji energii) oraz prognozy, jaki będzie to miało wpływ na przychody. Tym samym po raz kolejny chcemy potwierdzić, że zawsze jesteśmy krok przed rynkiem, nadajemy tempo i kreujemy trendy w nowoczesnej energetyce – dodaje Dawid Zieliński.

Źródło: columbusenergy.pl

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz