
To wskazuje, że małogabarytowe elektrownie wiatrowe, choć posiadają niewątpliwe zalety, są w dalszym ciągu rzadziej wybieranym rozwiązaniem – zdecydowanie rozmiarem zainteresowania ustępują instalacjom fotowoltaicznym, których moc wzrosła w zeszłym roku o blisko 300 procent w porównaniu do 2019 roku.
Narodowe Centrum Badań i Rozwoju zainicjowało program “Wielkie Wyzwanie: Energia” stawia sobie za cel odwrócenie trendu i daje uczestnikom szansę na opracowanie innowacyjnej technologii pozwalającej zrewolucjonizować sektor małej energetyki wiatrowej w Polsce.
Zalety indywidualnych instalacji wiatrowych
Głównymi argumentami wskazującymi na posiadanie takiego rozwiązania jest dostęp do darmowego prądu oraz pozytywny wpływ na środowisko.
Instalacja podczas pracy nie emituje bowiem dwutlenku węgla oraz innych zanieczyszczeń wpływających na jakość wdychanego przez ludzi powietrza. Dla prywatnych inwestorów jest to także możliwość na uniezależnienie się energetyczne w miejscach, w których występują częste braki w dostawie prądu. Co więcej, w razie nadmiaru wyprodukowanej energii, użytkownik instalacji może sprzedać swoją nadwyżkę lub magazynować ją w celu wykorzystania podczas mniej wietrznych dni w ciągu roku.
Przydomowe elektrownie wiatrowe, a prawo
W przypadku montażu turbiny wiatrowej bezpośrednio do konstrukcji nośnej budynku nie musimy zabiegać o dodatkowe zezwolenia. Podobnie jest, jeżeli chodzi o sam proces produkowania energii elektrycznej – wytwarzając ją na własny użytek nie musimy spełniać osobnych wymogów prawnych.
Jeżeli planujemy postawienie masztu elektrowni wiatrowej na oddzielnym fundamencie, należy upewnić się, że nie wystaje on trzy metry ponad dach naszego domu. Jeżeli wysokość konstrukcji przekroczy ten poziom, elektrownia wiatrowa traktowana jest wtedy jako obiekt budowlany. W takiej sytuacji jesteśmy zmuszeni do uzyskania stosowanych pozwoleń na jej budowę oraz użytkowanie.
Warto nadmienić, iż przydomowe wiatraki nie podlegają pod “ustawę odległościową”, która zahamowała rozwój dużych elektrowni wiatrowych w Polsce. Określa ona, iż instalacje o mocy większej niż 50 kW nie mogą zostać wybudowane w odległości mniejszej niż 10-krotność ich wysokości od zabudowań mieszkalnych, a także obszarów przyrodniczych.
Na co pozwala przydomowa turbina i jakie są koszty budowy?
- Turbina o mocy 500 W może posłużyć jako dodatkowe źródło prądu, którym zasilimy np. pompę w oczku wodnym lub bramę wjazdową na posesję,
- turbina o mocy 1 kW wspomoże ogrzewanie ciepłej wody użytkowej lub energooszczędnie doświetli dom,
- instalacja o mocy 2 kW wystarczy na zaspokojenie potrzeb standardowego domku letniskowego,
- elektrownia o potencjale 5 kW obsłuży drobny sprzęt AGD, oświetli dom i podgrzeje wodę, a także wspomoże dodatkowo instalację centralnego ogrzewania.
Turbina o mocy 5 kW jest najwydajniejszą ze stosowanych do użytku indywidualnego, ale także i najdroższą w budowie. Obecnie, za taki wiatrak, wyposażony w pięć akumulatorów zapłacimy około 40 tys. zł. Zdecydowanie tańsza będzie konstrukcja przydomowej elektrowni wiatrowej o mocy 3 kW, której budowa tylko nieznacznie przekroczy kwotę 20 tys. zł.
Źródło: agropolska.pl
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.