Reklama
konferencjaeuropower.pl

Domowa elektrownia wiatrowa – co trzeba o niej wiedzieć?

Produkcja energii wiatrowej w Polsce nieustannie rośnie. Przybywa zarówno dużych wiatraków, jak i przydomowych turbin wiatrowych. Poniżej prezentujemy, co trzeba wiedzieć, jeżeli chcemy dołączyć do tego grona.

NFOŚiGW wspiera wdrożenia technologii plusenergetycznych budynków
NFOŚiGW wspiera wdrożenia technologii plusenergetycznych budynków [Źródło: inverter.com.pl]

Produkując prąd z wykorzystaniem elektrowni wiatrowej, nie eksploatuje się naturalnych zasobów Ziemi. Poczynione inwestycje coraz szybciej się spłacają, przynosząc właścicielom zysk. Decydując się na odnawialne źródła energii, można również liczyć na dofinansowania lub preferencyjne warunki kredytowe.

Jak działają elektrownie wiatrowe?

Zasada działania turbiny wiatrowej jest wyjątkowo prosta – energia kinetyczna, która pojawia się, kiedy płaty wiatraka napotykają opór wiatru, przetwarzana jest na energię elektryczną. Wewnątrz turbiny przeważnie znajduje się wał połączony z przekładnią, która zwiększa wielokrotnie liczbę obrotów. Kolejny etap produkcji prądu stanowi generator wytwarzający energię. Pozorna prostota kryje za sobą jednak kilka zaawansowanych rozwiązań. Jednym z nich jest mechanizm bezpieczeństwa, mający na celu ochronę wiatraka przed zniszczeniem w przypadku zbyt silnych podmuchów wiatru. Kiedy wieje zbyt mocno, wirnik jest odłączany, natomiast śmigła ustawiają się tak, by wytwarzać jak najmniejszy opór. Wszystko po to, żeby uniknąć przeciążeń czy mechanicznych uszkodzeń.

Warunki dla elektrowni wiatrowych w Polsce

W przypadku przydomowych elektrowni wiatrowych w Polsce warunki dla pozyskiwania energii wiatrowej można określić jako umiarkowanie korzystne. Według statystyk średnia prędkość wiatru w kraju to nieco ponad 3 m/s, zatem więcej niż minimalna siła mogąca uruchomić proces wytwarzania prądu w większości dostępnych na rynku modeli. Są oczywiście rejony bardziej wietrzne, jak np. tereny górzyste. Niemniej nad morzem prędkość wiatru częściej przekracza 110 km/h, czyli graniczną prędkość, z której nie pozyskuje się już energii. Ogółem jednak nasz kraj jest przyjazny przydomowym elektrowniom wiatrowym, a w łącznej ilości energii wiatrowej już kilka lat temu wyprzedziliśmy ojczyznę wiatraków, czyli Holandię. W ogólnym zestawieniu państw Unii Europejskiej zajmujemy dziewiąte miejsce pod względem mocy zainstalowanej w energetyce wiatrowej. Średnio przez 90% dni w roku turbiny są w stanie generować prąd dla właścicieli.

Rodzaje turbin wiatrowych

Aby lepiej zrozumieć różnorodność dostępnych na rynku przydomowych elektrowni wiatrowych, trzeba poznać podstawowe rozróżnienie tych urządzeń. Przede wszystkim turbiny dzieli się ze względu na ustawienie osi wirnika. Funkcjonują zatem wiatraki pionowe oraz poziome. Znacznie częściej można spotkać ten drugi typ, ponieważ zazwyczaj są dużo wydajniejsze. Wiatraki ustawione pionowo często trzeba wstępnie rozpędzić, gdyż same dysponują małym momentem rozruchowym, natomiast są odporniejsze na działania atmosferyczne niż elektrownie o poziomej osi obrotu oraz nie muszą być nakierowane na wiatr, wykorzystują wiatr ze wszystkich kierunków.

Koszty instalacji elektrowni wiatrowej

Wysokość inwestycji, jaką jest zakup wiatraków, uzależniona jest od potrzeb. Dopasowanie turbiny do ilości prądu, jaką chcemy pozyskać, jest najważniejszym krokiem przy wyborze ostatecznego modelu. Istotne jest gdzie i na jakim obszarze będą stanowić źródło prądu oraz czy będą zaopatrywać obiekt w 100% czy jako uzupełnienie standardowego zasilania z sieci. Do tego należy doliczyć opłatę za montaż oraz ewentualne dodatkowe wyposażenie.

Środki można pozyskać w ramach prowadzonych przez Unię Europejską oraz władz samorządowych programów dofinansowujących przedsięwzięcia związane z odnawialnymi źródłami energii. Również pożyczki na ten cel są atrakcyjnie oprocentowane. Sam koszt inwestycji z czasem się zwraca. W naszych warunkach klimatycznych zwrot inwestycji, jaką jest stworzenie przydomowej elektrowni wiatrowej, to około 6-7 lat, zakładając, że właściwie zamontowaliśmy urządzenie, optymalizując jego pracę.

Źródło: www.allegro.pl

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz