
Zacznijmy od najmniejszych urządzeń, które przeznaczone są, zarówno do użytku domowego, jak i do pomieszczeń biurowych. Mowa o popularnych nagrzewnicach (farelkach), które świetnie radzą sobie z szybkim dogrzaniem pomieszczenia. Małe, kompaktowe nagrzewnice o mocy 2 kW wykorzystuje się także np. w niedużych magazynach, gdzie podczas przyjmowania dostawy ucieka większość ciepła.
Takie urządzenia jak termowentylator Warmtec EWP-2 szybko dostarczają w niedużym pomieszczeniu ciepła – urządzenie wyposażone jest w grzałkę PTC, która cechuje się optymalną jak na tak mały sprzęt wydajnością oraz energooszczędnością. Nagrzewnice elektryczne mają opinię prądożerczych, jednak Warmtec nie pobiera znacznych ilości energii, zwłaszcza jeśli ustawimy urządzenie na pracę z 50% wydajności. Farelka posiada również termostat z regulacją od 6 do 35 ºC. Termowentylator jest nieduży i poręczny. Waży niespełna 2 kg i ma tylko 21 cm wysokości, dzięki czemu można go ustawić wszędzie.
Nagrzewnice elektryczne – ogrzewanie przy słabej wentylacji
Problem pojawia się, gdy chcemy dogrzać pomieszczenie ze słabą wentylacją i wykluczona zostaje możliwość zastosowania nagrzewnicy olejowej lub gazowej. Optymalne rozwiązanie to nagrzewnica elektryczna, która działa na zasadzie zasysania przez wentylator zimnego powietrza, które następnie ogrzewane jest przed grzałkę i rozprowadzane po pomieszczeniu.
W pomieszczeniach słabo wentylowanych i do powierzchni ok. 50 m2 sprawdzi się nagrzewnica Master B 5 ECA. Jest to nieco mocniejszy sprzęt niż Warmtec, gdyż dysponuje mocą 5 kW. Oznacza to przepływ powietrza na poziomie 557 m3/h. Moc może być regulowana. Ważny jest również fakt, że Master B zasilany jest napięciem 400 V. Idealnie nadaje się np. w czasie remontów.
W przypadku większych powierzchni sprawdzi się mocniejszy model nagrzewnicy elektrycznej, np. grzejnik KD11726 polskiej marki Kraft&Dele. Urządzenie ma moc 15 kW, a maksymalna temperatura termostatu to aż 65 ºC. Solidna konstrukcja doskonale spisze się na placu budowy lub w innych wymagających miejscach. Nagrzewnica, podobnie jak zaprezentowany wcześniej Master, zasilana jest napięciem 380 lub 400 V. O wygodę przenoszenia tego 22-kilogramowego sprzętu dbają kółka i uchwyt, dzięki którym można łatwo wnieść nagrzewnicę na piętro lub włożyć do samochodu.
Nagrzewnice zasilane gazem lub olejem
W miejscach o większej kubaturze (np. w dużych halach produkcyjnych czy warsztatach samochodowych) potrzebny będzie wydajniejszy sprzęt. Dobrym rozwiązaniem będą nagrzewnice gazowe, np. dmuchawa Heidmann o mocy 65 kW. Ta stosunkowo prosta konstrukcja zapewnia optymalną wydajność. Specjalne zabezpieczenia gwarantują najwyższy poziom bezpieczeństwa użytkowania nagrzewnicy gazowej. Do wspomnianego modelu można podłączyć butlę propan-butan o pojemności 5 lub 11 kg, w zależności od potrzeb. Maksymalne zużycie gazu wynosi 3,4 kg/h. Większość zestawów dostępnych na rynku zawiera wąż z reduktorem.
Innym rozwiązaniem będzie nagrzewnica olejowa, która charakteryzuje się niskimi kosztami eksploatacyjnymi. Minusem jest jednak cena urządzenia, która znacznie przewyższa ceny pozostałych urządzeń. Nagrzewnica olejowa sprawdzi się w przypadku, gdy mamy pewność, że będzie ona intensywnie użytkowana. Model DED9950 marki Dedra posiada zbiornik o pojemności 19 litrów, co oznacza możliwość nieprzerwanej pracy przez 11,5 h. Zaleca się wykorzystanie Dedry w pomieszczeniach dobrze wentylowanych o powierzchni do 200 m2. Oprócz oleju nagrzewnica wymaga również zasilania sieciowego o napięciu 230 V.
Szeroki wybór rodzajów oraz modeli sprawia, że możemy dopasować nagrzewnicę do swoich wymagań. Ważne, żeby właściwie dobrać urządzenie do warunków, ze szczególnym uwzględnieniem wentylacji pomieszczenia. Spełniając wszystkie warunki, zapewnimy pracownikom odpowiednią temperaturę do działania.
Źródło: allegro.pl
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.