.
Reklama
heiztechnik banner 311023
.

Jak poprawić jakość wody pitnej w naszych domach?

Czysta woda jest jednym z naszych najcenniejszych zasobów, natomiast jej jakość w domu nie zawsze odpowiada naszym oczekiwaniom. Czego oczekujemy od wody?

Zwróćmy uwagę na wodę pitną w naszych domach
Zwróćmy uwagę na wodę pitną w naszych domach [Źródło: resideo.com]

75% badanych Polaków zwraca uwagę na smak i jakość wody pitnej, a 66% przykłada wagę do jej twardości – jak pokazują najnowsze badania Resideo. Dwóch na trzech badanych Polaków uważa za istotne, aby posiadać system pozwalający oszczędzać wodę.

Reklama
oknonet.pl

Z sieci wodociągowej według danych z Głównego Urzędu Statystycznego w 2016 r. korzystało prawie 91,9% ogółu ludności. W miastach dostęp do wodociągu miało ponad 96,5% ogółu ludności, a na terenach wiejskich 85%. W wielu przypadkach woda z sieci, mimo że jest już uzdatniona, to nie spełnia naszych oczekiwań odnośnie jej twardości, smaku czy zapachu.

Znaczenie jakości wody w domu

Aż dla trzech na czterech badanych jest ważne, aby woda z kranu była wysokiej jakości i dobrze smakowała. W tym 37% osób przykłada do tego bardzo dużą wagę. Tylko prawie co dziesiąty ankietowany (9%) uważa, że jest to raczej nieważne lub nieważne. Badanie Resideo pokazało, że jakość wody w niewielkim stopniu jest ważniejsza dla kobiet (79,3%) niż mężczyzn (69,1%), natomiast większe zróżnicowanie pojawia się w przypadku wieku. Badanie wykazało zależność, że im starszy badany, tym ważniejsza jest dla niego jakość wody w kranie.

RESIDEO Braukmann F74CS
RESIDEO Braukmann F74CS

Uzdatnianie wody w domu

Najczęstszym problemem dotyczącym jakości wody wodociągowej, jest jej twardość. W składzie twardej wody znaleźć można znaczące ilości soli wapnia i magnezu. Woda ta nie jest szkodliwa dla zdrowia, natomiast może powodować problemy z eksploatacją instalacji i urządzeń. Badanie pokazało, że utrzymanie twardości wody na odpowiednim poziomie jest istotne dla dwóch na trzech badanych (66%), w tym dużą wagę przykłada do tego co czwarta osoba (24%). Blisko 70% ludności zarówno wsi, jak i w większych miast wykazała, że twardość wody w domu jest bardzo ważna lub ważna.

Oszczędzanie wody też jest ważne

Tylko niewielka część wody na Ziemi jest zdatna do picia. Według danych Polskiej Fundacji Ochrony Zasobów Wodnych źródłem wody pitnej jest słodka woda, która stanowi niecały 1% całkowitych zasobów. Zasoby te z roku na rok zmniejszają się, dlatego więc oszczędzanie wody powinno być priorytetem. W badaniu dwóch na trzech ankietowanych uważa za istotne, aby posiadać system pozwalający oszczędzać wodę, w tym dla 23% osób jest to bardzo ważna kwestia. Blisko 75% badanych kobiet i ponad 56% badanych mężczyzn uważa, że bardzo ważne lub ważne jest posiadanie w domu systemu, który pomaga oszczędzać wodę. Ponad połowa badanych do 25 roku życia uważa, że oszczędzanie wody jest ważne, natomiast badani powyżej 50 roku życia uważają tak w 70%. Wynika z tego, że dla starszych ludzi oszczędzanie jest ważniejsze niż dla młodych badanych.

Skuteczne rozwiązania, które uzdatnią wodę w domu

Uzdatnianie wody przez Zakłady Wodociągowe, czy zmiana nawyków w trakcie wykonywania codziennych czynności z pewnością przyczyniają się do zapewnienia lepszej jakości wody i ograniczenia jej zużycia. Warto jednak skorzystać również z urządzeń, które nam pomagają w rozwiązaniu obu tych kwestii.

Gama urządzeń wodnych Resideo Braukmann to rozwiązania do ochrony jakości wody i zmniejszenia jej zużycia. Jednym z nich jest prosty w instalacji i konserwacji filtr z płukaniem wstecznym Braukmann – F74CS i FK74CS, zaprojektowany tak, by odfiltrowywać z wody pitnej wszelkie cząstki stałe, bez wpływu na jakość wody, a dzięki łącznikowi obrotowemu może być montowany zarówno na rurze poziomej jak i pionowej.

⇒ Więcej informacji na temat oferty produktów wodnych Resideo można znaleźć na stronie: homecomfort.resideo.com

Źródło: resideo.com

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz