.
Reklama
ceo-shop.pl
.

Zostały rozszerzone uprawnienia — od 2023 roku pozwolenia na budowę nie będą potrzebne

Tylko jednego zgłoszenia z projektem budowy będzie wymagać od przyszłego roku budowa domu na własne cele mieszkaniowe o maksymalnie dwóch kondygnacjach. Obowiązkiem będzie tylko zatrudnienie profesjonalnego kierownika budowy – takie zapowiedzi padają ze strony Ministerstwa Rozwoju i Technologii oraz Głównego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego.

Zostały rozszerzone uprawnienia — od 2023 roku pozwolenia na budowę nie będą potrzebne [źródło: biznes.newseria.pl]
Zostały rozszerzone uprawnienia — od 2023 roku pozwolenia na budowę nie będą potrzebne [źródło: biznes.newseria.pl]

Na ten moment uproszczona procedura obowiązuje w przypadku budowy domu o powierzchni nieprzekraczającej 70 mkw. Nowa regulacja oznacza więc rozciągnięcie jej na wszystkie domy jednorodzinne, bez ograniczeń powierzchni.

Reklama
oknonet.pl

 

 Zniesienie pozwolenia na budowę dla domów jednorodzinnych, co pokazała już wcześniej wdrożona procedura zgłoszeniowa dla domów do 70 mkw., to jest dobry kierunek. Przede wszystkim to duże uproszczenie dla inwestorów, które przełoży się na oszczędność czasu i pieniędzy – informuje Główny Inspektor Nadzoru Budowlanego.

 

Rząd zamierza całkowicie zrezygnować z konieczności uzyskiwania pozwoleń na budowę domów jednorodzinnych na własne cele mieszkaniowe, bez ograniczeń powierzchni zabudowy. Nowe przepisy, które powstają w porozumieniu z nadzorem budowlanym, miałyby wejść w życie od 2023 roku — powiedział minister rozwoju i technologii Waldemar Buda podczas konferencji prasowej.

 

Zgodnie z projektowanymi przez nas przepisami wystarczy, że inwestor, który będzie chciał budować dom jednorodzinny o dwóch kondygnacjach, bez ograniczenia powierzchni, złoży taki wniosek do odpowiedniego organu i będzie mógł zacząć budowę. Nie będzie musiał czekać na wydanie decyzji. Zakładamy, że te nowe przepisy wejdą w życie z początkiem nowego roku. W tej chwili jesteśmy na etapie procesu legislacyjnego, uzyskujemy wpis do wykazu prac legislacyjnych i będziemy dążyć do tego, żeby ta nowelizacja zaczęła obowiązywać jak najszybciej — mówi Dorota Cabańska.

Ważnym elementem jest to, że taka inwestycja będzie musiała posiadać kierownika budowy. To właśnie kierownik budowy ma odpowiednie kwalifikacje, uprawnienia i dba o wszystkie elementy związane z bezpieczeństwem i odbiorami domów jednorodzinnych — mówi Główny Inspektor Nadzoru Budowlanego.

Obecnie każdy, kto posiada działkę budowlaną, może wybudować na niej dom do 70 mkw. w uproszczonej procedurze, bez pozwolenia. Projekt budynku może pobrać ze strony Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego, a następnie adaptować go do posiadanej działki. Obecnie na stronie GUNB jest udostępnionych ponad 20 wersji projektów budowlanych, ma być około 70.

 Jest bardzo duże zainteresowanie, jeżeli chodzi o realizację domów do 70 mkw. One spopularyzowały się właśnie w momencie, kiedy udostępniliśmy darmowe projekty budowlane do pobrania. Katalog jest przygotowany tak, żeby cały czas była możliwość uzupełniania go, więc na pewno jeszcze wiele ciekawych projektów zostanie w nim opublikowanych. Zakładamy, że będzie on systematycznie rozszerzany o nowe, również pozakonkursowe, projekty budowlane – mówi Dorota Cabańska.

źródło: biznes.newseria.pl www.gov.pl

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz