Reklama
bosch-homecomfort

Zbliża się fala renowacji budynków, będziemy odnawiać ogrzewanie i chłodzenie

Do 2050 r. neutralne pod względem klimatu zasoby budowlane będą mieć kluczowe znaczenie dla osiągnięcia neutralności węglowej dla całej gospodarki europejskiej. W związku z tym fala renowacji budynków powinna przyspieszyć wymianę dziesiątek milionów starych, nieefektywnych systemów ogrzewania i chłodzenia zainstalowanych w budynkach europejskich na nowe, wysoce wydajne i oparte na odnawialnych źródłach energii.

fot. Viessnann

Dobra wiadomość jest taka, że ​​technologie te już istnieją. W ogrzewaniu: od kotłów kondensacyjnych pracujących już z biometanem po elektryczne i gazowe pompy ciepła, od hybryd po energię słoneczną, od mikroskładników ciepła i energii do ogniw paliwowych, od magazynowania energii cieplnej po cyfrowe systemy zarządzania energią. Tworzone są inne technologie, aby zintegrować nowe odnawialne źródła energii. Również w zakresie chłodzenia ciągłe innowacje przynoszą wzrost wydajności i stale zwiększają wydajność nowych urządzeń. W zależności od budynku, warunków klimatycznych i preferencji konsumentów w projektach remontowych można zastosować różne technologie ogrzewania i chłodzenia.

Pompy ciepła to wydajna i sprawdzona technologia, która może zapewnić zarówno ogrzewanie, jak i chłodzenie. Jest to coraz ważniejsze dla zdrowych i komfortowych warunków w pomieszczeniu, biorąc pod uwagę rosnące temperatury związane z większym zapotrzebowaniem na chłodzenie w całej Europie – mówi Andrea Voigt, dyrektor generalny EPEE.

Ale wymiana starych urządzeń nie przebiega wystarczająco szybko. Jak to przyspieszyć? Po pierwsze, finansowanie wstępnych inwestycji w technologie grzewcze i chłodzące na potrzeby renowacji będzie niezbędne, na przykład w ramach krajowych programów złomowania lub zielonych hipotek. Rzeczywiście, chociaż inwestycje te zwracają się w miarę upływu czasu, nadal istnieją istotne koszty wstępne.

Pakiety remontowe, które obejmują zachęty finansowe i sprawiają, że wymiana grzejnika jest łatwa i bezstresowa dla konsumenta końcowego, są ważnymi narzędziami, na które Komisja Europejska i państwa członkowskie powinny kłaść nacisk w nadchodzącej strategii remontowej. Podobnie nowi gracze, którzy budują swoją firmę w nowoczesnych modelach biznesowych, tj. wykorzystując ekonomiczną wartość elastyczności po stronie popytu, zmniejszają koszty inwestycji dla użytkownika końcowego. Z technicznego punktu widzenia możliwe jest zastąpienie systemów grzewczych paliw kopalnych najnowszej generacji pompami ciepła. Na drodze stoją głównie bariery ekonomiczne, które trzeba przezwyciężyć – mówi Thomas Nowak, sekretarz generalny europejskiego stowarzyszenia pomp ciepła.

I przede wszystkim skupić się na konsumentach i instalatorach: Bez ludzi nie może nastąpić fala renowacji ogrzewania w budynkach: powinni oni być odpowiedzialni za wybór najbardziej odpowiedniego systemu ogrzewania dla swojego budynku. Oznacza to, że zdajesz sobie sprawę z przyrostu wydajności osiąganego dzięki nowym systemom grzewczym, mając środki na pokrycie początkowych kosztów wymiany i łatwe znalezienie wykwalifikowanych instalatorów, którzy wprowadzą wydajne technologie do domu – mówi Federica Sabbati, Sekretarz Generalna EHI.

Źródło: EHPA

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz